Bandırma Belediyesinde davullu, zurnalı toplu iş sözleşmesi
Bandırma belediyesi, 305 taşeron işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini Genel İş Sendikası ile törenle imzaladı. İ
Tarih: 23.12.2017 17:47:48/ 310okunma / 0yorum

Bandırma belediyesi, 305 taşeron işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini Genel İş Sendikası ile törenle imzaladı. İmza törenine Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı ile taşeron işçiler katıldı. İmza töreni öncesi taşeron işçiler Barış Manço Kültür Merkezinde Kani Beko ve Dursun Mirza´yı davul, zurna ile karşılayarak, sevinç gösterinde bulunup birlikte oyunlar oynadı.
Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, halkı taleplerini meydanlardan haykırmaya devam edeceklerini ifade ederek, taşeron işçiye kadro konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konunun bir yılan hikâyesine dönüştüğünü izlediklerini ileri süren Çalışkan “ Taşerona kadroyu biz daha önce talep ettiğimiz gibi yine ediyoruz. Ayrımsız, amasız, fakatsız. Ayrımsız anaların ak sütü gibi helal olan kadroyu talep ediyoruz. Kamuda çalışan 850 bin işçiye kadro uygulaması dendi. 850 bin işçinin 450 binine merkezi bütçeli, 657 sayılı yasanın 4/B bendinde istihdam edileceği yani kadro verileceği söylendi. Diğer 400 ve dışında kalanlara ama belediye işçisine kadronun verilmediğini bütün bu beklentimizin boşa çıktığını gördük. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Bir defa bu arkadaşlarımızın hepsi kamuya hizmet ediyor. Kadro verilmesi için belediyelerdeki norm kadronun kalkması lazım. Biz aldatmacaya karşıyız. ”dedi.
SENDİKALAŞMA İÇİN ÖZEL ÇABA HARCANDI
İmza töreninde işçilere seslenen Belediye Başkanı Dursun Mirza, taşeron ile toplu iş sözleşmesi imzaladıkları için mutlu olduklarını belirtti. “Emek en yüce değerdir diyen bir siyasi partinin temsilcisi olmaktan, Cumhuriyet Halk Parti´nin üyesi olmaktan da gurur duyuyorum. Bizler bireyin Özgür olduğu ülke istiyoruz. Toplumun örgütlü olduğu bir ülke istiyoruz devletin demokratik olduğu bir ülke istiyoruz. Gelirin artığı ve hakça paylaşıldığı bir ülke istiyoruz.” dedi. Konuşmasında belediyede çalışan taşeron işçilerin asgari ücretin yüzde 50 fazlası maaş aldığını hatırlatan Mirza “İşinin özelliğine göre en az asgari ücretin yüzde 50 üzerinde maaşlar veriyoruz. Taşeron işçilerin sendikalı olması konusunda da özel çaba harcadık.Bunu gerçekleştirdiğimize inanıyorum üye olmayan arkadaş varsa yarın onlarda üye olsunlar.Şimdi de Genel İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzalıyoruz bu Balıkesir de il olacak sizlere hayırlı uğurlu olsun.”dedi. Toplu iş sözleşmesinin taşeron işçiye kazandırdığı haklar konusunda da bilgi veren Mirza şunları söyledi; “ Sözleşmemiz 2017 yılını kapsıyor aşağı yukarı 1 yılık bir birikimi alacaksınız. Ücretlerinizde İlk 6 ay yüzde 4, ikinci 6 ay yüzde 4 artış sağlanmıştır. Nisan ve ekim aylarında verilmek üzere 10 günlük yevmiye bedelini kapsayan ikramiye sözleşmeye konmuştur. Ramazan ve Kurban Bayramlarında 75 er lira bayram ikramiyesi konmuştur. Bu bir başlangıçtır. Taşıt, yemek, yakacak, evlenme ve ölüm, eğitim gibi sosyal haklar ilave edilmiştir. Yıllık izin ve kıdem tazminatı gibi konularda ilave kazanımlar sağlanmıştır.14 günlük yıllık izin 16´ya çıkarıldı. Kıdem tazminatı 30´dan 35´e çıkarılmıştır. Fazla mesai biliyorsunuz normalin yüzde 50 fazladır bunu yüzde 60´a çıkardık”
“2002 öncesi işçiler kadroluydu”
İSK Genel Başkanı Kani Beko, ayrımsız ve şartsız bir şekilde taşerona kadro isteklerini yinelerken, AK Parti´yi eleştirdi. Beko “Bir döneler biz özel şirketlerde kamuda kadroluyduk. 2002 yılında AKP hükümeti kamu yönetimi Temel Kanunu çıkardığı dönem, Tekelde, şeker fabrikalarında ve Sümerbank fabrikalarındaki önce kadrolu olan arkadaşlarımız işsizler ordusuna gönderildi. Daha sonra Türk Hava Yolları, deniz yolları, karayolları derken Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası bizim dedelerimizin, babalarımızın bizim Kale dediğimiz bu güzelim iş yerlerinde biz sendikalıydık. 4 ikramiyemiz vardı. İnsan olmaktan kaynaklı temel ihtiyaçlarımızı giderebilecek bir de maaşımız var. Bugüne geldiğimizde ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası bizim Kale dediğimiz Az önce saydığım bu iş yerleri arsa fiyatına uluslararası sermaye satıldı.”dedi. Türkiye´de 7 milyona yakın işsiz olduğunu ileri süren Beko, işsizlerin 1 milyonunun üniversite mezunu olduğunu söyledi. Beko “ Ekonomi geliştiyse neden bize pay vermiyorsunuz” sorusunu sorarak şunları söyledi ; “Bugün ülkemiz 15 ülke ile ilişkileri bozuk olduğundan dolayı ihracat yapamaz hale geldi.52 ülke ile küsüsüz. Bu 52 ülke ile de ihracat yapamadığımızdan dolayı fabrikalarda istihdam daralması var. İstihdam daralması demek işsizlik demek.2016 istatistiklerine baktığımızda Türkiye´nin yatığı ihracat 150 milyarın biraz üzerinde, ithalat 300 milyarın üzerinde. Cari açık hala 100 milyarın üzerinde. Cari açık demek işsizlik, açılık ve üretimden kopmuş bir Türkiye´dir. Yani biz ithalatın yüzde 25´ini kıssak 1 ay içinde 1 milyon işsize iş bulabiliriz. Bu gidiş gidiş değil. Bu gidiş fireni patlamış tıra benzer. Dilerim 80 milyona zarar vermeden umarım bu gidiş 2019´da bir uçurumdan aşağı devrilir ve biz bundan kurutuluruz diye düşünüyorum arkadaşlar.”
Haber : Erdem Özcan-Tufan Dalgıç
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali Yazıcı, Türkiye şampiyonu öğrencileri kutladı
Vali Yazıcı, Türkiye şampiyonu öğrencileri kutladı
Bilecik´te düzenlenen Türkiye Akıl ve Zekâ oyunları şampiyonasında takım halinde Türkiye 1.´si olan Kepsut Mahmudiye Ortaokulu öğrencileri, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı tarafından kabul edildi.
Balıkesir Büyükşehir, Galatasaray´a karşı mücadele verecek
Balıkesir Büyükşehir, Galatasaray´a karşı mücadele verecek
Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi´nde mücadele eden Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı Pazar günü Galatasaray ile karşılaşacak. Müsabaka ilk 6 için büyük önem taşıyor.
Balıkesir´de organize suç örgütü çökertildi
Balıkesir´de organize suç örgütü çökertildi
Balıkesir´de yağma, tehdit ve kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçlarını işleyen organize suç örgütü çökertildi.
Balıkesir nüfusunun % 20,9´unu çocuk nüfus oluşturdu
Balıkesir nüfusunun % 20,9´unu çocuk nüfus oluşturdu
Türkiye nüfusunun % 28,3´ünü çocuk nüfusu oluşturuyor.
Jandarma kumar baskını yaptı
Jandarma kumar baskını yaptı
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan istihbaratın ardından, Altıeylül Pamukçu Mahallesinde kahvehanelerde yapılan kontrolde "Kumar Oynatma ve Kumar Oynatmaya Yer Temin Etme" olaylarının olduğu tespit edildi.
Gömeç´te trafik kazası: 1 yaralı
Gömeç´te trafik kazası: 1 yaralı
Gömeç ilçesinde direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü zeytinlik alana uçtu
Ayvalık´ta dalgıçlar sembolik kıyı temizliği yaptı
Ayvalık´ta dalgıçlar sembolik kıyı temizliği yaptı
Ayvalık çarşıda 20 dalgıçtan oluşan ekip kıyı temizliğinde bulundu.
Balıkesir AK Parti seçim startını verdi
Balıkesir AK Parti seçim startını verdi
AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra Türkiye´nin 24 Haziran´da erken seçime gideceğini açıkladı.
Gönen Ticaret Odası´nda üç aday yarıştı
Gönen Ticaret Odası´nda üç aday yarıştı
Gönen Ticaret Odası seçimini, ‘Sarı´ grup ile seçime giren Ahmet Selvi kazandı.
Öldüğünde organlarının bağışlanmasını istemiş
Öldüğünde organlarının bağışlanmasını istemiş
Geçirdiği trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen Muammer Eydemir´in vasiyeti yerine getirildi.
Balıkesir merkezli FETÖ soruşturmasında 6 tutuklama
Balıkesir merkezli FETÖ soruşturmasında 6 tutuklama
Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı ile Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü koordinesinde
Başkan Mirza, ilçede izinsiz yapılan kazılara öfkeli
Başkan Mirza, ilçede izinsiz yapılan kazılara öfkeli
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma´da başlayan Süperonline kazılarını yerinde inceleyerek açıklama yaptı.
Yazıcı, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu´na başkanlık yaptı
Yazıcı, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu´na başkanlık yaptı
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Valilik Kocaseyit toplantı salonunda düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısına başkanlık etti.
Gözlemci Asım Karakaya, görev süresini tamamladı
Gözlemci Asım Karakaya, görev süresini tamamladı
Balıkesir bölgesi futbol hakem gözlemcisi Asım Karakaya, yaş sınırından görevinden ayrıldı.
Türkiye´yi Berlin´de Burhaniye´li gençler temsil etti
Türkiye´yi Berlin´de Burhaniye´li gençler temsil etti
Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi ve Belediyespor Basketbol Takımı´ndan toplam 13 öğrenci, Erasmus Gençlik Köprüsü Diller ve Kültürlerimiz projesi kapsamında Almanya´nın Berlin kentindeydi.
Ayvalık´tan Mehmetçiğe 2 ton zeytin gönderildi
Ayvalık´tan Mehmetçiğe 2 ton zeytin gönderildi
Ayvalık İlçesinden, Afrin Harekatı´na katılan Mehmetçiklere 2 ton zeytin desteğinde bulunuldu.
Ayvalık´ta geleneksel doku modern dokunuşlarla korunuyor
Ayvalık´ta geleneksel doku modern dokunuşlarla korunuyor
Ayvalık İlçesinde ‘Dr. Fazıl Doğan´ adını alan tarihi At arabacıları Meydanı´nı, Ayvalık Belediyesi tarafından yapılan iyileştirme projesi tamamlanarak meydanın açılışı yapıldı.
Genç nüfusun % 43,3´ü işgücünde yer aldı
Genç nüfusun % 43,3´ü işgücünde yer aldı
İşgücü İstatistikleri 2017 yılı sonuçlarına göre, Türkiye´de 11 milyon 875 bin kişi 15-24 yaş grubundaki gençlerden oluştu.
Ayvalık´ta 35 kaçak göçmen yakalandı
Ayvalık´ta 35 kaçak göçmen yakalandı
Ayvalık İlçesi Tuzla Mahallesi´nde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığı yapan Suriyeli 35 mülteci yakalanarak gözaltına alındı.
Cezaevi firarileri operasyonla yakalandı
Cezaevi firarileri operasyonla yakalandı
Balıkesir´de açık cezaevi firarisi şahıslar için operasyon düzenlendi.
10 Şubat´ta kaldırılmıştı, maaşlara yansımaya başladı
10 Şubat´ta kaldırılmıştı, maaşlara yansımaya başladı
Bağ-Kur ve SSK´dan emekli olup kendi işini kuran emekliler, yeni zammına kavuşuyor.
Doğa harikası Altınova Kum Adası temizlendi
Doğa harikası Altınova Kum Adası temizlendi
Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi ve İlçe Turizm Danışma Bürosu işbirliği ile kutlanan Turizm Haftası kutlamaları programı çerçevesinde 3 okuldan 200 öğrenci Altınova Kum Adası´nda mıntıka temizliği yaptı.
Çanakkale şehidi öğrenci anıtı ziyaretçi akınına uğruyor
Çanakkale şehidi öğrenci anıtı ziyaretçi akınına uğruyor
Çanakkale Savaşı´nda 94 öğrencisi şehit olan Balıkesir Lisesi´nin adını taşıyan anıt, Balıkesir Valilik binası girişinde ziyaretçilerini ağırlıyor.
Ahşap yakma sergisinde “ İzin Değeri”  büyük ilgi gördü
Ahşap yakma sergisinde “ İzin Değeri” büyük ilgi gördü
Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında yer alan “ İzin Değeri” adlı ahşap yakma kursu öğrencileri sergisi büyük ilgi gördü.
CHP Milletvekili Akın, Ukrayna yolcusu
CHP Milletvekili Akın, Ukrayna yolcusu
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Ukrayna´da üst düzey diplomatik görüşmeler yapmak üzere görevlendirildi.
Ayvalık´ta “Sevgi İzi” Projesi uygulamaya geçirildi
Ayvalık´ta “Sevgi İzi” Projesi uygulamaya geçirildi
Ayvalık Belediyesi sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sunmaya devam ediyor.
Balıkesir İl Yatırım Komitesi 2018 ilk toplantısını yaptı
Balıkesir İl Yatırım Komitesi 2018 ilk toplantısını yaptı
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) öncülüğünde kurulan Balıkesir İl Yatırım Komitesi, 2018 yılı ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Üyeleri açıklama yaptı:
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Üyeleri açıklama yaptı:
“HUZURUMUZU KİMSE BOZAMAZ MÜSAADE ETMEYİZ”
70 yıllık kürek özlemi bitecek
70 yıllık kürek özlemi bitecek
Bandırma´da 70 yıl aradan sonra kürek takımı kurulması için ilk adım, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü (BANUGSK) tarafından atıldı.
Vali Yazıcı, Keçi Çiftliği´ni ziyaret etti
Vali Yazıcı, Keçi Çiftliği´ni ziyaret etti
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Edremit Zeytinli Mahallesi´nde faaliyet gösteren keçi çiftliğini ziyaret etti.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler