Bandırma Belediyesinde davullu, zurnalı toplu iş sözleşmesi
Bandırma belediyesi, 305 taşeron işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini Genel İş Sendikası ile törenle imzaladı. İ
Tarih: 23.12.2017 17:47:48/ 171okunma / 0yorum

Bandırma belediyesi, 305 taşeron işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini Genel İş Sendikası ile törenle imzaladı. İmza törenine Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı ile taşeron işçiler katıldı. İmza töreni öncesi taşeron işçiler Barış Manço Kültür Merkezinde Kani Beko ve Dursun Mirza´yı davul, zurna ile karşılayarak, sevinç gösterinde bulunup birlikte oyunlar oynadı.
Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, halkı taleplerini meydanlardan haykırmaya devam edeceklerini ifade ederek, taşeron işçiye kadro konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konunun bir yılan hikâyesine dönüştüğünü izlediklerini ileri süren Çalışkan “ Taşerona kadroyu biz daha önce talep ettiğimiz gibi yine ediyoruz. Ayrımsız, amasız, fakatsız. Ayrımsız anaların ak sütü gibi helal olan kadroyu talep ediyoruz. Kamuda çalışan 850 bin işçiye kadro uygulaması dendi. 850 bin işçinin 450 binine merkezi bütçeli, 657 sayılı yasanın 4/B bendinde istihdam edileceği yani kadro verileceği söylendi. Diğer 400 ve dışında kalanlara ama belediye işçisine kadronun verilmediğini bütün bu beklentimizin boşa çıktığını gördük. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Bir defa bu arkadaşlarımızın hepsi kamuya hizmet ediyor. Kadro verilmesi için belediyelerdeki norm kadronun kalkması lazım. Biz aldatmacaya karşıyız. ”dedi.
SENDİKALAŞMA İÇİN ÖZEL ÇABA HARCANDI
İmza töreninde işçilere seslenen Belediye Başkanı Dursun Mirza, taşeron ile toplu iş sözleşmesi imzaladıkları için mutlu olduklarını belirtti. “Emek en yüce değerdir diyen bir siyasi partinin temsilcisi olmaktan, Cumhuriyet Halk Parti´nin üyesi olmaktan da gurur duyuyorum. Bizler bireyin Özgür olduğu ülke istiyoruz. Toplumun örgütlü olduğu bir ülke istiyoruz devletin demokratik olduğu bir ülke istiyoruz. Gelirin artığı ve hakça paylaşıldığı bir ülke istiyoruz.” dedi. Konuşmasında belediyede çalışan taşeron işçilerin asgari ücretin yüzde 50 fazlası maaş aldığını hatırlatan Mirza “İşinin özelliğine göre en az asgari ücretin yüzde 50 üzerinde maaşlar veriyoruz. Taşeron işçilerin sendikalı olması konusunda da özel çaba harcadık.Bunu gerçekleştirdiğimize inanıyorum üye olmayan arkadaş varsa yarın onlarda üye olsunlar.Şimdi de Genel İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzalıyoruz bu Balıkesir de il olacak sizlere hayırlı uğurlu olsun.”dedi. Toplu iş sözleşmesinin taşeron işçiye kazandırdığı haklar konusunda da bilgi veren Mirza şunları söyledi; “ Sözleşmemiz 2017 yılını kapsıyor aşağı yukarı 1 yılık bir birikimi alacaksınız. Ücretlerinizde İlk 6 ay yüzde 4, ikinci 6 ay yüzde 4 artış sağlanmıştır. Nisan ve ekim aylarında verilmek üzere 10 günlük yevmiye bedelini kapsayan ikramiye sözleşmeye konmuştur. Ramazan ve Kurban Bayramlarında 75 er lira bayram ikramiyesi konmuştur. Bu bir başlangıçtır. Taşıt, yemek, yakacak, evlenme ve ölüm, eğitim gibi sosyal haklar ilave edilmiştir. Yıllık izin ve kıdem tazminatı gibi konularda ilave kazanımlar sağlanmıştır.14 günlük yıllık izin 16´ya çıkarıldı. Kıdem tazminatı 30´dan 35´e çıkarılmıştır. Fazla mesai biliyorsunuz normalin yüzde 50 fazladır bunu yüzde 60´a çıkardık”
“2002 öncesi işçiler kadroluydu”
İSK Genel Başkanı Kani Beko, ayrımsız ve şartsız bir şekilde taşerona kadro isteklerini yinelerken, AK Parti´yi eleştirdi. Beko “Bir döneler biz özel şirketlerde kamuda kadroluyduk. 2002 yılında AKP hükümeti kamu yönetimi Temel Kanunu çıkardığı dönem, Tekelde, şeker fabrikalarında ve Sümerbank fabrikalarındaki önce kadrolu olan arkadaşlarımız işsizler ordusuna gönderildi. Daha sonra Türk Hava Yolları, deniz yolları, karayolları derken Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası bizim dedelerimizin, babalarımızın bizim Kale dediğimiz bu güzelim iş yerlerinde biz sendikalıydık. 4 ikramiyemiz vardı. İnsan olmaktan kaynaklı temel ihtiyaçlarımızı giderebilecek bir de maaşımız var. Bugüne geldiğimizde ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası bizim Kale dediğimiz Az önce saydığım bu iş yerleri arsa fiyatına uluslararası sermaye satıldı.”dedi. Türkiye´de 7 milyona yakın işsiz olduğunu ileri süren Beko, işsizlerin 1 milyonunun üniversite mezunu olduğunu söyledi. Beko “ Ekonomi geliştiyse neden bize pay vermiyorsunuz” sorusunu sorarak şunları söyledi ; “Bugün ülkemiz 15 ülke ile ilişkileri bozuk olduğundan dolayı ihracat yapamaz hale geldi.52 ülke ile küsüsüz. Bu 52 ülke ile de ihracat yapamadığımızdan dolayı fabrikalarda istihdam daralması var. İstihdam daralması demek işsizlik demek.2016 istatistiklerine baktığımızda Türkiye´nin yatığı ihracat 150 milyarın biraz üzerinde, ithalat 300 milyarın üzerinde. Cari açık hala 100 milyarın üzerinde. Cari açık demek işsizlik, açılık ve üretimden kopmuş bir Türkiye´dir. Yani biz ithalatın yüzde 25´ini kıssak 1 ay içinde 1 milyon işsize iş bulabiliriz. Bu gidiş gidiş değil. Bu gidiş fireni patlamış tıra benzer. Dilerim 80 milyona zarar vermeden umarım bu gidiş 2019´da bir uçurumdan aşağı devrilir ve biz bundan kurutuluruz diye düşünüyorum arkadaşlar.”
Haber : Erdem Özcan-Tufan Dalgıç
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Beyin ölümü gerçekleşen yaşlı kadın 3 hastaya umut oldu
Beyin ölümü gerçekleşen yaşlı kadın 3 hastaya umut oldu
Bandırma ilçesinde, tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Sevim Öztürk´ün (79) bağışlanan organları 3 hastaya can olacak.
İvrindi´de soba zehirlenmesi: 2 ölü
İvrindi´de soba zehirlenmesi: 2 ölü
İvrindi ilçesinde sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenen karı koca hayatını kaybetti.
Akın, Azerbaycan´da CHP´yi temsil edecek
Akın, Azerbaycan´da CHP´yi temsil edecek
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Azerbay-can´a üst düzey diplomatik görüşmeler yapmak üzere görevlendirildi.
“Mini Mini Empati Grubu” engelliler için kolları sıvadı
“Mini Mini Empati Grubu” engelliler için kolları sıvadı
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bir sosyal sorumluluk projesine daha yardım elini uzattı.
Bandırma Rotary Kulübü gazetecileri ağırladı
Bandırma Rotary Kulübü gazetecileri ağırladı
Gazeteci Tufan Dalgıç: “Gazetecilikte tarafsızlık değil, bağımsızlık ve çok seslilik önemli”
Sit alanında izinsiz kazı yapan 8 kişi yakalandı
Sit alanında izinsiz kazı yapan 8 kişi yakalandı
1. Derece Sit Alanında izinsiz kazı yapan M.K., H.K., S.K., S.K., A.K., E.K., Ö.K. ve Y.K. isimli şahıslar yakalandı.
Yarıyıl tatilini verimli geçirmenin 12 yolu
Yarıyıl tatilini verimli geçirmenin 12 yolu
Memorial Şişli Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü´nden Uz. Dr. Leyla Benkurt Alkaş, yarıyıl tatili ve tatil dönüşü için ailelere önerilerde bulundu.
Başkan Avcı Okulları Tarıyor
Başkan Avcı Okulları Tarıyor
Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Balıkesir Burhan Erdayı İlkokulu öğrencileri ile bir araya geldi.
 “İşe Yarar Bir Şey” isimli film Bandırma´da gösterime giriyor
“İşe Yarar Bir Şey” isimli film Bandırma´da gösterime giriyor
Bandırma Belediyesi ve Bandırma Sinema Kulübü işbirliğinde düzenlenen sinema gösterimleri "İşe Yarar Bir Şey" isimli film ile devam ediyor.
Gezici Halk Masası hizmete girdi
Gezici Halk Masası hizmete girdi
Edremit´te belediye vatandaşın ayağına gidiyor
İnşaatlara dadanan hırsız Mobesa sayesinde yakalandı
İnşaatlara dadanan hırsız Mobesa sayesinde yakalandı
Bandırma ilçesinde inşaatlardan matkap ve elektrik malzemesi çalıp sattığı iddia edilen Erhan U. (42), polis tarafından yakalandı.
Bandırma´da fuhuş operasyonu
Bandırma´da fuhuş operasyonu
Bandırma´da Hacıyusuf Mahallesi´nde bir işyerine, ihbar üzerine baskın yapan Bandırma Emniyeti Asayiş Büro ekipleri, fuhşa suçüstü yaptı.
IPARD II. Programı Balıkesir Ticaret Borsası´nda yapıldı
IPARD II. Programı Balıkesir Ticaret Borsası´nda yapıldı
TKDK Balıkesir İl Koordinatörlüğü tarafından Balıkesir Ticaret Borsası´nda IPARD II. Programı 3. dönem başvuru çağrı ilanı bilgilendirme toplantısı düzenlendi
“Ivır-Zıvır Her Şeye Para Harcayan İktidar!” Pertevniyal Hastanesi´nin restorasyonu neden yapmıyor?
“Ivır-Zıvır Her Şeye Para Harcayan İktidar!” Pertevniyal Hastanesi´nin restorasyonu neden yapmıyor?
CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, ıvır zıvır her şeye para harcayan iktidarı, Bandırma´daki Tarihi Pertevniyal Hastanesi´ni neden restore etmediğini sorguladı.
Ayvalık Perşembe Pazarı sil baştan yenileniyor
Ayvalık Perşembe Pazarı sil baştan yenileniyor
Ayvalık İlçesinde, çevrenin büyük semt pazarı olan Perşembe Pazarı´nda çatı düzenleme çalışmalarında sona gelinirken, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, tüm eksiklerin giderilmesi için yerinde incelemelerde bulundu.
Uyuşturucu tacirlerine eş zamanlı operasyon
Uyuşturucu tacirlerine eş zamanlı operasyon
Susurluk ilçesinde farklı tarihlerde 6 ayrı ara yakalama yapılarak toplam 600 gr esrar maddesi, 10 gr bonzai maddesi ile 1 adet 7.65 çapında ruhsatsız tabanca ele geçirildi.
Egzoz muayenesi yaptırmayanlara ceza yağacak
Egzoz muayenesi yaptırmayanlara ceza yağacak
Araç sahipleri dikkat! 6.3 milyon araca ceza geliyor.
Vali Yazıcı, Balıkesir´de gençlerle buluştu
Vali Yazıcı, Balıkesir´de gençlerle buluştu
Karesi İlçe Müftülüğü´nün organizasyonuyla gerçekleştirilen programda Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, yatsı namazına gelen gençlerle bir araya geldi.
17 Eylül Üniversitesi, İmam Hatip Lisesi ile eğitim işbirliği
17 Eylül Üniversitesi, İmam Hatip Lisesi ile eğitim işbirliği
17 Eylül Üniversitesi ve Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi arasında eğitimde işbirliği protokolü imzalandı.
Büyükşehir Belediyesi Meclise toplandı
Büyükşehir Belediyesi Meclise toplandı
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 yılı Ocak Ayı 2. Birleşimi yapıldı. Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ekrem Pehlivan´ın Başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi´nde, meclise sunulan önergeler okunduktan sonra gündem maddeleri görüşüldü. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu´nda gerçekleşen birleşimde; ilçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları hazır bulundu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ekrem Pehlivan´ın başkanlığındaki mecliste, önergelerin okunmasının ardından gündem maddeleri üzerinde görüşüldü. Görüşülen maddelerdeki hususların ilgili komisyonlara havaleleri kabul edildi. Heber Merkezi
Mirza, Edincik Mahallesinde incelemelerde bulundu
Mirza, Edincik Mahallesinde incelemelerde bulundu
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Edincik Mahallesini ziyaret ederek bir dizi incelemelerde bulundu.
Balıkesir Toptancı Halinde  kira indirimini
Balıkesir Toptancı Halinde kira indirimini
Toptancı halindeki kira bedellerinin çok yüksek olduğundan şikayet eden hal esnafının kira bedelleri % 33 oranında düşürülerek esnafın talebi 2 ay gibi kısa sürede sonuçlandırıldı.
BTO´dan yeni açıklama
BTO´dan yeni açıklama
Ekonomi Bakanlığı Devlet Destekleri Rehberi
Gönen´de uyuşturucu madde operasyonları
Gönen´de uyuşturucu madde operasyonları
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Gönen´de uyuşturucu madde operasyonları yapıldı.
Hayri Özden yeniden görevde
Hayri Özden yeniden görevde
Bandırma Oto-Ziraat Aletleri, Radyo Elektrik ve Saat Tamircileri Esnaf Odası Başkanlığına yeniden Hayri Özden seçildi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´sinden çocuklara tiyatro
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´sinden çocuklara tiyatro
Çocukların gelişiminde sanatsal faaliyet ve etkinliklerin önemini göz ardı etmeyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerde çocuklarımıza yönelik etkinlikler yapmaya devam ediyor.
Akın, devletin çiftçiyi mi yoksa Ziraat Bankası´nı mı desteklediğini sordu
Akın, devletin çiftçiyi mi yoksa Ziraat Bankası´nı mı desteklediğini sordu
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Ziraat Bankası´nın tarım desteklemeleri sırasında kestiği komisyonlar hakkında Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.
Vali Yazıcı: “Şehit ve gazilerimiz ile bu vatan taçlanıyor”
Vali Yazıcı: “Şehit ve gazilerimiz ile bu vatan taçlanıyor”
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Van-Çatak, Sulu Tepe mevkiinde terörist grupla çıkan çatışmada 7 Ağustos 1995 tarihinde şehit düşen Piyade Onbaşı Tuncay Özdemir ile Hakkari ili Yüksekova ilçesinde el bombasının patlaması sonucu 21 Ekim 2015 tarihinde şehit düşen P. Ast. Kd. Çvş. Fatih Tomuşoğlu´nun İvrindi´de yaşayan ailelerini ziyaret etti.
AK Parti Milletvekili Sındırgı´da
AK Parti Milletvekili Sındırgı´da
AK Parti Milletvekili Kasım Bostan hafta sonu Sındırgı ilçesini ziyaret etti.
BBP, Sivil Güçler Birliği´nin kapatılmasına öfkeli
BBP, Sivil Güçler Birliği´nin kapatılmasına öfkeli
Büyük Birlik Partisi (BBBP) Balıkesir İl Başkanı Ahmet Cemil Aydoğan, 2010 yılındaki anayasa referandumunda 24 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle kurulan ve FETÖ´nün askeri darbe girişimi sonrasında çıkartılan OHAL Kanunu KHK ile kapatılan Sivil Güçler Birliği Derneği´yle ilgili basın açıklaması yaptı.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ