Bandırma Belediyesinde davullu, zurnalı toplu iş sözleşmesi
Bandırma belediyesi, 305 taşeron işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini Genel İş Sendikası ile törenle imzaladı. İ
Tarih: 23.12.2017 17:47:48/ 374okunma / 0yorum

Bandırma belediyesi, 305 taşeron işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini Genel İş Sendikası ile törenle imzaladı. İmza törenine Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı ile taşeron işçiler katıldı. İmza töreni öncesi taşeron işçiler Barış Manço Kültür Merkezinde Kani Beko ve Dursun Mirza´yı davul, zurna ile karşılayarak, sevinç gösterinde bulunup birlikte oyunlar oynadı.
Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, halkı taleplerini meydanlardan haykırmaya devam edeceklerini ifade ederek, taşeron işçiye kadro konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konunun bir yılan hikâyesine dönüştüğünü izlediklerini ileri süren Çalışkan “ Taşerona kadroyu biz daha önce talep ettiğimiz gibi yine ediyoruz. Ayrımsız, amasız, fakatsız. Ayrımsız anaların ak sütü gibi helal olan kadroyu talep ediyoruz. Kamuda çalışan 850 bin işçiye kadro uygulaması dendi. 850 bin işçinin 450 binine merkezi bütçeli, 657 sayılı yasanın 4/B bendinde istihdam edileceği yani kadro verileceği söylendi. Diğer 400 ve dışında kalanlara ama belediye işçisine kadronun verilmediğini bütün bu beklentimizin boşa çıktığını gördük. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Bir defa bu arkadaşlarımızın hepsi kamuya hizmet ediyor. Kadro verilmesi için belediyelerdeki norm kadronun kalkması lazım. Biz aldatmacaya karşıyız. ”dedi.
SENDİKALAŞMA İÇİN ÖZEL ÇABA HARCANDI
İmza töreninde işçilere seslenen Belediye Başkanı Dursun Mirza, taşeron ile toplu iş sözleşmesi imzaladıkları için mutlu olduklarını belirtti. “Emek en yüce değerdir diyen bir siyasi partinin temsilcisi olmaktan, Cumhuriyet Halk Parti´nin üyesi olmaktan da gurur duyuyorum. Bizler bireyin Özgür olduğu ülke istiyoruz. Toplumun örgütlü olduğu bir ülke istiyoruz devletin demokratik olduğu bir ülke istiyoruz. Gelirin artığı ve hakça paylaşıldığı bir ülke istiyoruz.” dedi. Konuşmasında belediyede çalışan taşeron işçilerin asgari ücretin yüzde 50 fazlası maaş aldığını hatırlatan Mirza “İşinin özelliğine göre en az asgari ücretin yüzde 50 üzerinde maaşlar veriyoruz. Taşeron işçilerin sendikalı olması konusunda da özel çaba harcadık.Bunu gerçekleştirdiğimize inanıyorum üye olmayan arkadaş varsa yarın onlarda üye olsunlar.Şimdi de Genel İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzalıyoruz bu Balıkesir de il olacak sizlere hayırlı uğurlu olsun.”dedi. Toplu iş sözleşmesinin taşeron işçiye kazandırdığı haklar konusunda da bilgi veren Mirza şunları söyledi; “ Sözleşmemiz 2017 yılını kapsıyor aşağı yukarı 1 yılık bir birikimi alacaksınız. Ücretlerinizde İlk 6 ay yüzde 4, ikinci 6 ay yüzde 4 artış sağlanmıştır. Nisan ve ekim aylarında verilmek üzere 10 günlük yevmiye bedelini kapsayan ikramiye sözleşmeye konmuştur. Ramazan ve Kurban Bayramlarında 75 er lira bayram ikramiyesi konmuştur. Bu bir başlangıçtır. Taşıt, yemek, yakacak, evlenme ve ölüm, eğitim gibi sosyal haklar ilave edilmiştir. Yıllık izin ve kıdem tazminatı gibi konularda ilave kazanımlar sağlanmıştır.14 günlük yıllık izin 16´ya çıkarıldı. Kıdem tazminatı 30´dan 35´e çıkarılmıştır. Fazla mesai biliyorsunuz normalin yüzde 50 fazladır bunu yüzde 60´a çıkardık”
“2002 öncesi işçiler kadroluydu”
İSK Genel Başkanı Kani Beko, ayrımsız ve şartsız bir şekilde taşerona kadro isteklerini yinelerken, AK Parti´yi eleştirdi. Beko “Bir döneler biz özel şirketlerde kamuda kadroluyduk. 2002 yılında AKP hükümeti kamu yönetimi Temel Kanunu çıkardığı dönem, Tekelde, şeker fabrikalarında ve Sümerbank fabrikalarındaki önce kadrolu olan arkadaşlarımız işsizler ordusuna gönderildi. Daha sonra Türk Hava Yolları, deniz yolları, karayolları derken Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası bizim dedelerimizin, babalarımızın bizim Kale dediğimiz bu güzelim iş yerlerinde biz sendikalıydık. 4 ikramiyemiz vardı. İnsan olmaktan kaynaklı temel ihtiyaçlarımızı giderebilecek bir de maaşımız var. Bugüne geldiğimizde ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası bizim Kale dediğimiz Az önce saydığım bu iş yerleri arsa fiyatına uluslararası sermaye satıldı.”dedi. Türkiye´de 7 milyona yakın işsiz olduğunu ileri süren Beko, işsizlerin 1 milyonunun üniversite mezunu olduğunu söyledi. Beko “ Ekonomi geliştiyse neden bize pay vermiyorsunuz” sorusunu sorarak şunları söyledi ; “Bugün ülkemiz 15 ülke ile ilişkileri bozuk olduğundan dolayı ihracat yapamaz hale geldi.52 ülke ile küsüsüz. Bu 52 ülke ile de ihracat yapamadığımızdan dolayı fabrikalarda istihdam daralması var. İstihdam daralması demek işsizlik demek.2016 istatistiklerine baktığımızda Türkiye´nin yatığı ihracat 150 milyarın biraz üzerinde, ithalat 300 milyarın üzerinde. Cari açık hala 100 milyarın üzerinde. Cari açık demek işsizlik, açılık ve üretimden kopmuş bir Türkiye´dir. Yani biz ithalatın yüzde 25´ini kıssak 1 ay içinde 1 milyon işsize iş bulabiliriz. Bu gidiş gidiş değil. Bu gidiş fireni patlamış tıra benzer. Dilerim 80 milyona zarar vermeden umarım bu gidiş 2019´da bir uçurumdan aşağı devrilir ve biz bundan kurutuluruz diye düşünüyorum arkadaşlar.”
Haber : Erdem Özcan-Tufan Dalgıç
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÖRFÇÜLERDEN, PARKUR ALANINDA MINTIKA TEMİZLİĞİ
SÖRFÇÜLERDEN, PARKUR ALANINDA MINTIKA TEMİZLİĞİ
Mustafa Kemal Atatürk´ün sözü olan ‘´Ben Sporcunun Zeki Çevik Ve Ahlaklısını Severim´´ sözünü yerini getiren sörfçüler parkur alanını Ayvalık Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleriyle birlikte temizleyerek Türk Sporcusunun farkını bir kez daha gösterdi.
BALIKESİR TEK SES OLDU
BALIKESİR TEK SES OLDU
15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıl dönümü dolayısı ile tüm Türkiye´de gerçekleşen demokrasi yürüyüşü Balıkesir´de de on binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.
Türkçe öğrenip, bölgeyi gezecekler
Türkçe öğrenip, bölgeyi gezecekler
24 Ülkeden Uluslararası Öğrencilerin Katıldığı “Türkçe Yaz Okulu 2018” Programının Açılışı Gerçekleşti
Edremit modern caddelere kavuşuyor
Edremit modern caddelere kavuşuyor
Edremit Belediyesi tarafından Akçay ve Zeytinli ve Sarıkız Mahallesi´ndeki yollar parke taşla kaplanarak yenileniyor.
BAŞKAN RAHMİ GENÇER, “AYAZMA TAMAMLANDI SIRA AYA TRİADA´DA”
BAŞKAN RAHMİ GENÇER, “AYAZMA TAMAMLANDI SIRA AYA TRİADA´DA”
1890 yılına tarihlenen Ayazma´yı ( Pnagia Faneromeni-Kutsal su) gönüllerin desteği ile gün yüzüne çıkaran Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 172 yıllık Aya Triada‘yı da kent turizmine kazandırmak için yaptığı çalışmaları hızlandırdı.
Kaçak tütün ve sarma sigaralara el konuldu
Kaçak tütün ve sarma sigaralara el konuldu
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir ihbarı değerlendirerek operasyon düzenledi.
Balıkesir için hep birlikte el ele
Balıkesir için hep birlikte el ele
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından, 2018 bütçe yılı içerisinde desteklenmesi planlanan "BALOSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Güdümlü Projesi" için, Güdümlü Proje Destek Programı Mutabakat Toplantısı, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünde gerçekleştirildi.
Gönen´de trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti
Gönen´de trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti
Gönen´de Cumartesi günü meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti.
Balıkesir´de seyir halindeki yolcu otobüsü yandı
Balıkesir´de seyir halindeki yolcu otobüsü yandı
Balıkesir´de seyir halindeyken alev alan otobüste bulunan 18 yolcu, şoförün dikkati sayesinde yangından yara almadan kurtulmayı başardı.
Serinlemek için denize giren yaşlı kadın hayatını kaybetti
Serinlemek için denize giren yaşlı kadın hayatını kaybetti
Ayvalık´ta serinlemek için denize giren 72 yaşındaki kadın yaşamını yitirdi.
15 TEMMUZ´U ANLATTILAR
15 TEMMUZ´U ANLATTILAR
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen “İstiklal ve İstikbal Mücadelesi 15 Temmuz” konulu söyleşi Bandırma, Dursunbey ve Ayvalık´tan sonra Cuma akşamı Altıeylül ilçesinde gerçekleştirildi.
Vali Yazıcı, Bu millet, kahramanlarını da hainlerini de unutmaz!
Vali Yazıcı, Bu millet, kahramanlarını da hainlerini de unutmaz!
Balıkesir´de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında yürüyüş yapıldı.
25 Ülkeden 25 Uluslararası Öğrenci Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesine Misafir Olacak
25 Ülkeden 25 Uluslararası Öğrenci Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesine Misafir Olacak
Yunus Emre Enstitüsü 2010 yılından bu yana her yaz yüzlerce öğrenciyi Türkçe Yaz Okulu programı ile Türkiye´de Türkçe öğrenmeye ve Türkiye´yi yakından tanımaya davet ediyor.
15 Temmuz´u çizerek anlattılar
15 Temmuz´u çizerek anlattılar
Balıkesirliler, AK Parti İl Başkanlığı tarafından hazırlanan Milli İrade Duvarı´na 15 Temmuz darbe girişimini anlatan resimler çizdi. Büyük ilgi gören çalışmada açık hava sergisi de açıldı.
Bandırma´da toplu sünnet töreni
Bandırma´da toplu sünnet töreni
Bandırma Kızılay şubesi 17 yılda bin beş çocuğu sünnet ettir
Marmara Adaları “fıstık”la buluşacak
Marmara Adaları “fıstık”la buluşacak
Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ve Bandırma Orman İşletme Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar kapsamında, Marmara Denizi´ndeki 4 adanın çıplak arazileri ve bozuk alanları fıstık çamına kucak açacak.
Artık Kafaoğlu perşembe günleri Bandırma´da
Artık Kafaoğlu perşembe günleri Bandırma´da
Balıkesir´in Bandırma ilçesinde basın toplantısı gerçekleştiren Balıeksir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Büyükşehir Belediyesini Haftanın bir günü Bandırma´dan bir günü de Edremit´ten göndereceğini söyledi.
BALIKESİR, 15 TEMMUZ´UN YIL DÖNÜMÜNDE TEK YÜREK OLDU
BALIKESİR, 15 TEMMUZ´UN YIL DÖNÜMÜNDE TEK YÜREK OLDU
Balıkesir´de, 15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında kentteki tüm camilerde, 15 Temmuz Şehitleri için mevlit okutuldu.
Önder Kadın Çiftçi Yetiştirme Projesi Kapsamında Kadın Çiftçiler Belgelerini Aldı
Önder Kadın Çiftçi Yetiştirme Projesi Kapsamında Kadın Çiftçiler Belgelerini Aldı
Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Balıkesir İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü...
FETÖ´DEN 3 ASKER GÖZALTINA ALINDI
FETÖ´DEN 3 ASKER GÖZALTINA ALINDI
FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Soruşturmaları kapsamında, Gönen yapılanmasının deşifre edilmesi yönünde Gönen İlçe Emniyet Müdürlüğünün yapmış olduğu araştırma ve çalışmalar neticesinde;
İlgileneceklerin dikkatine! Üniversitede doktora ve lisans başvuru tarihleri belli oldu
İlgileneceklerin dikkatine! Üniversitede doktora ve lisans başvuru tarihleri belli oldu
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi´nin lisansüstü, doktora ve tezli yüksek lisans programları başvuru tarihleri açıklandı.
Köpeğe Çarpmamak İçin  Canından Oldu
Köpeğe Çarpmamak İçin Canından Oldu
Edremit´te motosikleti ile seyreden genç, köpeğe çarpmamak için direksiyonu kırınca yaptığı kazada hayatını kaybetti.
Ayvalık´lı Çocuklara Masmavi Deniz Eğitim Kampı
Ayvalık´lı Çocuklara Masmavi Deniz Eğitim Kampı
TURMEPA´nın gelenekselleşen Masmavi Deniz Eğitim Kampı her yıl olduğu gibi bu yaz yine çocuklara denizlerimizi korumanın önemini eğlenerek öğretti.
Marmara Denizi taranacak
Marmara Denizi taranacak
Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Su Ürünleri Bölümü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü´nce ortaklaşa olarak Marmara Denizi´ndeki balık stokları araştırılıyor.
Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı
Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı
Balıkesir Valiliği, telefonla valilik adına arayarak para yardımında bulunmalarını talep eden kişilere itibar etmemeleri uyarısında bulundu.
Eski milletvekili Havutça: “Kurultay şart”
Eski milletvekili Havutça: “Kurultay şart”
Balıkesir´in eski milletvekili Av. Namık Havutça, “Yerel seçimlerin yaklaştığı şu dönemde partimiz genel yönetimi mutlaka değişmeli” dedi.
Toplantıdan fakülte ve okul müjdesi çıktı
Toplantıdan fakülte ve okul müjdesi çıktı
AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan ve Balıkesir Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Faruk Kula buluşmasında, Balıkesir´e Ziraat Fakültesi kurulması, BTB ve TOBB desteğiyle iki meslek lisesi yapılması görüşüldü.
Vali Yazıcı, Bu Ruh ve Bu İrade Var Olmaya Devam Edecektir
Vali Yazıcı, Bu Ruh ve Bu İrade Var Olmaya Devam Edecektir
Vali Ersin Yazıcı, 15 Temmuz darbe girişiminin 2. yıl dönümünde halkı ´15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü´ etkinliklerine davet etti.
“Bandırma ve Bölge Tarihi” kitabı baskıda
“Bandırma ve Bölge Tarihi” kitabı baskıda
Bandırma Belediyesi´nce yürütülen bir çalışma ile Bandırma´nın antik çağdan Cumhuriyete kadarki gelişimini anlatan bir kitap hazırlandı.
CHP Milletvekili Akın; Piyasalar “Damat Berat´a” İnanmıyor
CHP Milletvekili Akın; Piyasalar “Damat Berat´a” İnanmıyor
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, ekonomi yönetiminden büyük endişe duyduklarını söyledi.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler