Bandırma Belediyesinde davullu, zurnalı toplu iş sözleşmesi
Bandırma belediyesi, 305 taşeron işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini Genel İş Sendikası ile törenle imzaladı. İ
Tarih: 23.12.2017 17:47:48/ 455okunma / 0yorum

Bandırma belediyesi, 305 taşeron işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini Genel İş Sendikası ile törenle imzaladı. İmza törenine Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı ile taşeron işçiler katıldı. İmza töreni öncesi taşeron işçiler Barış Manço Kültür Merkezinde Kani Beko ve Dursun Mirza´yı davul, zurna ile karşılayarak, sevinç gösterinde bulunup birlikte oyunlar oynadı.
Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, halkı taleplerini meydanlardan haykırmaya devam edeceklerini ifade ederek, taşeron işçiye kadro konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konunun bir yılan hikâyesine dönüştüğünü izlediklerini ileri süren Çalışkan “ Taşerona kadroyu biz daha önce talep ettiğimiz gibi yine ediyoruz. Ayrımsız, amasız, fakatsız. Ayrımsız anaların ak sütü gibi helal olan kadroyu talep ediyoruz. Kamuda çalışan 850 bin işçiye kadro uygulaması dendi. 850 bin işçinin 450 binine merkezi bütçeli, 657 sayılı yasanın 4/B bendinde istihdam edileceği yani kadro verileceği söylendi. Diğer 400 ve dışında kalanlara ama belediye işçisine kadronun verilmediğini bütün bu beklentimizin boşa çıktığını gördük. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Bir defa bu arkadaşlarımızın hepsi kamuya hizmet ediyor. Kadro verilmesi için belediyelerdeki norm kadronun kalkması lazım. Biz aldatmacaya karşıyız. ”dedi.
SENDİKALAŞMA İÇİN ÖZEL ÇABA HARCANDI
İmza töreninde işçilere seslenen Belediye Başkanı Dursun Mirza, taşeron ile toplu iş sözleşmesi imzaladıkları için mutlu olduklarını belirtti. “Emek en yüce değerdir diyen bir siyasi partinin temsilcisi olmaktan, Cumhuriyet Halk Parti´nin üyesi olmaktan da gurur duyuyorum. Bizler bireyin Özgür olduğu ülke istiyoruz. Toplumun örgütlü olduğu bir ülke istiyoruz devletin demokratik olduğu bir ülke istiyoruz. Gelirin artığı ve hakça paylaşıldığı bir ülke istiyoruz.” dedi. Konuşmasında belediyede çalışan taşeron işçilerin asgari ücretin yüzde 50 fazlası maaş aldığını hatırlatan Mirza “İşinin özelliğine göre en az asgari ücretin yüzde 50 üzerinde maaşlar veriyoruz. Taşeron işçilerin sendikalı olması konusunda da özel çaba harcadık.Bunu gerçekleştirdiğimize inanıyorum üye olmayan arkadaş varsa yarın onlarda üye olsunlar.Şimdi de Genel İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzalıyoruz bu Balıkesir de il olacak sizlere hayırlı uğurlu olsun.”dedi. Toplu iş sözleşmesinin taşeron işçiye kazandırdığı haklar konusunda da bilgi veren Mirza şunları söyledi; “ Sözleşmemiz 2017 yılını kapsıyor aşağı yukarı 1 yılık bir birikimi alacaksınız. Ücretlerinizde İlk 6 ay yüzde 4, ikinci 6 ay yüzde 4 artış sağlanmıştır. Nisan ve ekim aylarında verilmek üzere 10 günlük yevmiye bedelini kapsayan ikramiye sözleşmeye konmuştur. Ramazan ve Kurban Bayramlarında 75 er lira bayram ikramiyesi konmuştur. Bu bir başlangıçtır. Taşıt, yemek, yakacak, evlenme ve ölüm, eğitim gibi sosyal haklar ilave edilmiştir. Yıllık izin ve kıdem tazminatı gibi konularda ilave kazanımlar sağlanmıştır.14 günlük yıllık izin 16´ya çıkarıldı. Kıdem tazminatı 30´dan 35´e çıkarılmıştır. Fazla mesai biliyorsunuz normalin yüzde 50 fazladır bunu yüzde 60´a çıkardık”
“2002 öncesi işçiler kadroluydu”
İSK Genel Başkanı Kani Beko, ayrımsız ve şartsız bir şekilde taşerona kadro isteklerini yinelerken, AK Parti´yi eleştirdi. Beko “Bir döneler biz özel şirketlerde kamuda kadroluyduk. 2002 yılında AKP hükümeti kamu yönetimi Temel Kanunu çıkardığı dönem, Tekelde, şeker fabrikalarında ve Sümerbank fabrikalarındaki önce kadrolu olan arkadaşlarımız işsizler ordusuna gönderildi. Daha sonra Türk Hava Yolları, deniz yolları, karayolları derken Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası bizim dedelerimizin, babalarımızın bizim Kale dediğimiz bu güzelim iş yerlerinde biz sendikalıydık. 4 ikramiyemiz vardı. İnsan olmaktan kaynaklı temel ihtiyaçlarımızı giderebilecek bir de maaşımız var. Bugüne geldiğimizde ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası bizim Kale dediğimiz Az önce saydığım bu iş yerleri arsa fiyatına uluslararası sermaye satıldı.”dedi. Türkiye´de 7 milyona yakın işsiz olduğunu ileri süren Beko, işsizlerin 1 milyonunun üniversite mezunu olduğunu söyledi. Beko “ Ekonomi geliştiyse neden bize pay vermiyorsunuz” sorusunu sorarak şunları söyledi ; “Bugün ülkemiz 15 ülke ile ilişkileri bozuk olduğundan dolayı ihracat yapamaz hale geldi.52 ülke ile küsüsüz. Bu 52 ülke ile de ihracat yapamadığımızdan dolayı fabrikalarda istihdam daralması var. İstihdam daralması demek işsizlik demek.2016 istatistiklerine baktığımızda Türkiye´nin yatığı ihracat 150 milyarın biraz üzerinde, ithalat 300 milyarın üzerinde. Cari açık hala 100 milyarın üzerinde. Cari açık demek işsizlik, açılık ve üretimden kopmuş bir Türkiye´dir. Yani biz ithalatın yüzde 25´ini kıssak 1 ay içinde 1 milyon işsize iş bulabiliriz. Bu gidiş gidiş değil. Bu gidiş fireni patlamış tıra benzer. Dilerim 80 milyona zarar vermeden umarım bu gidiş 2019´da bir uçurumdan aşağı devrilir ve biz bundan kurutuluruz diye düşünüyorum arkadaşlar.”
Haber : Erdem Özcan-Tufan Dalgıç
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Küçük çocuk dağ yolunda gaz bombası buldu
Küçük çocuk dağ yolunda gaz bombası buldu
Susurluk İlçesi Kayıkçı Mahallesi´nde dağ yolunda bulunan cisim, bomba paniğine neden oldu.
Banvit yönetiminden Karesi Belediyesi´ne ziyaret
Banvit yönetiminden Karesi Belediyesi´ne ziyaret
Banvit Basketbol Kulübü Başkanı Özkan Kılıç, Sportif Direktör Turgay Çataloluk ve Genel Menajer Turgay Zeytingöz, Balıkesir´de gerçekleşen ziyaret kapsamında Balıkesir Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz´ı makamında ziyaret etti.
BTO İstişare Kurulu toplandı
BTO İstişare Kurulu toplandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından oluşturulan esaslar dahilinde Bandırma Ticaret Odası (BTO) üyeleri arasından Yönetim Kurulunca belirlenen Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri ilk toplantısını yaptı.
Sındırgı jeotermal SIN-JET A.Ş´ye emanet
Sındırgı jeotermal SIN-JET A.Ş´ye emanet
Sındırgı ilçesinde geçtiğimiz aylarda alınan meclis kararı neticesinde vatandaşların çeşitli sıkıntılar yaşadığı ve Sındırgı Jeotermal A.Ş. tarafından yürütülen Jeotermalle ısınma işleri artık Sındırgı Belediyesi iştiraki SIN-JET tarafından yürütülecek.
Başkan Uysal, öğrencilerden gelen soruları cevapladı
Başkan Uysal, öğrencilerden gelen soruları cevapladı
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Burhaniye Belediyesi´ni öğrencilere anlattı.
CHP Milletvekili Akın´dan “Muhtarlar Günü” mesajı
CHP Milletvekili Akın´dan “Muhtarlar Günü” mesajı
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajla tüm muhtar ların gününü kutladı.
Edremit´e 3 yeni park daha kazandırılıyor
Edremit´e 3 yeni park daha kazandırılıyor
Edremit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yeşil alan düzenlemeleriyle birlikte Edremit´e 3 yeni park yapılıyor.
Dr. Öğr. Üyesi Gök, hamsi ve istavriti güvenle tüketebileceğimizi açıkladı
Dr. Öğr. Üyesi Gök, hamsi ve istavriti güvenle tüketebileceğimizi açıkladı
Balığın bol olduğu şu günlerde gündemin en çok tartışılan konularından biri de balıklardaki cıva miktarı.
Birleşmiş Milletler görevlileri ALGEM´e hayran kaldı
Birleşmiş Milletler görevlileri ALGEM´e hayran kaldı
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı İzmir Saha Ofisi Müdürü Diğdem Aktaran, Program Sorumlusu Muhittin Salem, Program Politika Sorumlusu Verda Yüceer, Gözlem Asistanı Sarah Bayat ve Kızılay Temsilcisi Esra Özpınar Altıeylül Belediyesi´nin sosyal yardım merkezi olan Altıeylül Gelişim Merkezi (ALGEM)´ni ziyaret etti.
Efsane Başkan Saka, yeniden aday adaylığını açıkladı
Efsane Başkan Saka, yeniden aday adaylığını açıkladı
Edremit Körfezi´nin "efsane belediye başkanı" CHP´li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, yeni dönem için adaylığını açıkladı.
Muhtar Yankol, İspanya´daydı
Muhtar Yankol, İspanya´daydı
Bentbaşı Mahallesi Muhtarı Aynur Yankol, İspanya gezisine katıldı
Gezici kanser tarama aracı Bandırma´da
Gezici kanser tarama aracı Bandırma´da
Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ve Bandırma İlçe Sağlık Müdürlüğü´nün girişimleriyle Cumhuriyet Meydanı´nda ücretsiz kanser taraması yapılıyor.
Vali Yazıcı, “Muhtarlarımız bizim çalışma arkadaşlarımızdır”
Vali Yazıcı, “Muhtarlarımız bizim çalışma arkadaşlarımızdır”
Vali Ersin Yazıcı, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Genel kurul yapıldı
Genel kurul yapıldı
Erdek Turizm Tanıtma Vakfı başkanlığına Belediye Başkanı Hüseyin Sarı seçildi
Karayolları Trafik Kanunu´na uymayanlara ceza yağdı
Karayolları Trafik Kanunu´na uymayanlara ceza yağdı
Balıkesir polisi tarafından araç sürücülerine yönelik, emniyet kemeri, cep telefonu ile şerit ihlaline yönelik özel denetim yapıldı.
FETÖ operasyonları aralıksız sürüyor
FETÖ operasyonları aralıksız sürüyor
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde örgüt üyesi olduğu
CHP Milletvekilinden zeytin üreticisine destek teklifi
CHP Milletvekilinden zeytin üreticisine destek teklifi
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, zeytin üreticisinin de tarımsal desteklemelerden yararlanmasını isteyip, meclise destek teklifi verdi.
Tosun´dan adaylık açıklaması
Tosun´dan adaylık açıklaması
Kalabalık bir topluluk katıldı
Startup Weekend Güney Marmara 2´de Ödüller sahibini buldu
Startup Weekend Güney Marmara 2´de Ödüller sahibini buldu
Girişimciliğe ilk adım için tüm dünyada takip edilen ve pek çok startup´ın tohumlarının atıldığı Girişimcilik Yarışması Startup Weekend, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteğiyle bölgede 2. kez gerçekleştirildi.
17 Eylül Üniversitesi Buhara Kentinde kongre düzenliyor
17 Eylül Üniversitesi Buhara Kentinde kongre düzenliyor
Bandırma 17 Eylül Üniversitesi ile Buhara Üniversitesi işbirliğiyle; Özbekistan´ın Buhara Kentinde, Nobel Ödüllü Bilim İnsanımız Aziz Sancar´ın da onur konuğu olacağı “3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” düzenleniyor.
Dr. Ümit Aktaş;” Zeytinin meyvesi de yaprağı da insanoğlu için şifadır”
Dr. Ümit Aktaş;” Zeytinin meyvesi de yaprağı da insanoğlu için şifadır”
Türkiye´nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir´in Gömeç ilçesinde 4. Geleneksel Gömeç Hasat Şenliği, Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş´ın katılımıyla gerçekleşti. Yoğun bir katılımın olduğu etkinlikte Dr. Ümit Aktaş, her şeyi ile şifa olan zeytinin faydalarını anlattı.
Ayvalık Belediyesi´nden muhtarlara yeni ofis
Ayvalık Belediyesi´nden muhtarlara yeni ofis
Ayvalık Belediyesi´nin 150 Evler, Ali Çetinkaya, Hamdibey ve Sahilkent Mahallelerinde yaptırdığı muhtarlık hizmet ofislerinin açılışı 19 Ekim günü kutlanan Muhtarlar Günü´nde yapılacak.
Burhaniye´de sahipsiz hayvan barınağına ziyaretçi akını
Burhaniye´de sahipsiz hayvan barınağına ziyaretçi akını
Burhaniye Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım Evine, ilçe okulları tarafından ziyaretler devam ediyor.
İnşaat maliyet endeksi aylık % 1,63 arttı
İnşaat maliyet endeksi aylık % 1,63 arttı
İnşaat maliyet endeksi (İME), 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre % 1,63, bir önceki yılın aynı ayına göre % 27,01 arttı.
Edremit 3. “Yorkshire Kanarya Şovu” hazırlıkları tamamlandı
Edremit 3. “Yorkshire Kanarya Şovu” hazırlıkları tamamlandı
Dünyanın en büyük “Yorkshire Kanarya Şovu” Edremit´te yapılacak
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Balıkesir Jandarma Komutanlığı ekipleri, İçişleri Bakanlığı´nın, ´100 Günlük Eylem Planı´ kapsamında trafik kazalarında can ve mal kayıplarının en aza indirgenmesi amacıyla helikopter destekli trafik denetimi yaptı.
BTO üyelerini bilgilendirdi
BTO üyelerini bilgilendirdi
Güre´de Termal Sağlık Sempozyumu
130 yıllık Kutludere Camii ayakta kalma savaşı veriyor
130 yıllık Kutludere Camii ayakta kalma savaşı veriyor
Şu anda sadece bu köy nüfusuna kayıtlı kişilere ait çoğu orman vasıflı olmak üzere ev yerleri ile tarım arazileri bulunuyor.
Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Yönetim Kurulu´nda Bandırma´dan Temsilci
Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Yönetim Kurulu´nda Bandırma´dan Temsilci
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası arasında kurulan ‘Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Türk Tarafı 1. Toplantısı´, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi M. Cihat Lokmanoğlu Başkanlığında 12 Ekim 2018 tarihinde TOBB´da gerçekleştirildi.
BESOB, enflasyonla mücadeleye karşı üzerine düşeni yapacak
BESOB, enflasyonla mücadeleye karşı üzerine düşeni yapacak
“Enflasyonla mücadele aynı zamanda işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle mücadeledir” şeklinde konuşan BESOB Başkanı F
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler