Prof. Dr. Mustafa Sarı:
“Erdek Körfezi, sualtı turizmine çok elverişli”
Tarih: 9.11.2017 18:22:31/ 350okunma / 0yorum

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi´nin önemine dikkati çekti.
Sarı, 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Erdek Zamanı” Festivali´nde, sualtı fotoğrafçısı ve belgesel yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından fotoğraflanarak kitap-albüm durumuna getirilen “Sualtından Erdek”´in, “Erdek Körfezi ve sucul yaşam” başlıklı önsözünde, şu düşünce ve duygulara yer verdi:
“Erdek Körfezi, aslında İzmit, Gemlik ve Bandırma körfezleri ile birlikte Marmara Denizi´nin tüm özelliklerini yansıtan dört körfezden biridir. Marmara Denizi, kuzeyde yer alan az tuzlu Karadeniz ile güneybatısında bulunan Ege Denizi arasında aşinoğrafik açıdan orijinal özelliklere sahip bir denizdir. Tamamen ülkemiz sınırları içinde kalan bir iç deniz konumundadır. Marmara Denizi´ni Karadeniz ve Ege Denizi´ne bağlayan İstanbul ve Çanakkale boğazları, deniz bilimleri açısından çok değerlidir. Ekolojik açıdan birer geçiş koridoru olan bu boğazlar, Marmara Denizi çevresindeki körfezlerle birleştiğinde denizel yaşam dünyanın her yerinden farklı bir yapı arz etmektedir.
Oluşumu 12 milyon yıl öncesine kadar giden Marmara Denizi´nin bugünkü durumunu yaklaşık 10 bin yıl önce aldığını biliyoruz. Oluşumdan sonra dengeye ulaşan hidrolojik özellikler sonucunda boğazlar aracılığıyla yüzeyden az tuzlu Karadeniz suları Akdeniz´e doğru akarken, Akdeniz´in tuzlu ve sıcak suları alttan Karadeniz´e doğru akmaya devam ediyor. Marmara Denizi, bir anlamda bu iki zıt özellikteki denizin el sıkıştığı yerdir.

Marmara Denizi´nde denizel yaşam, pelajikte daha çok Karadeniz kökenli türlerden oluşurken, diplerde Akdeniz Kökenli türler baskın durumdadır. Marmara Denizi, biyolojik açıdan zengindir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, Marmara Denizi´nde takson düzeyinde dört yunus, bir Akdeniz foku olmak üzere beş deniz memelisi, 256 balık, 142 amphipod krustacea, 118 decapod krustacea, 100 mollusca, 203 poliket, 51 ekinoderm, 19 sünger, 3 spincula, 6 pyonogoid, 544 deniz algi ve deniz çayırı bulunmaktadır.
Erdek Körfezi, saydığımız bu tür çeşitliliğinin büyük bir bölümünü barındıran, adeta Marmara Denizi´nin küçük bir kesitidir. Güney ve doğu kıyıları yumuşak kumlu bir dip yapısı arz ederken, kuzey kıyıları yer yer dik kayalık alanlarla çevrili olup, kıyısal alanlar deniz çayırları ile kaplıdır. Körfezin batısında yer alan adaların çevresi ise biyolojik çeşitlilik açısından Marmara Denizi´nin en zengin bölgesini oluşturmaktadır.
Erdek Körfezi, biyolojik açıdan ne kadar şanslıysa insan etkisine maruz kalma açısından o kadar bahtsızdır. Çünkü körfez çevresinde, yaz aylarında kış nüfusun neredeyse on katına çıkan nüfus yoğunluğunun asıl ilgisi denizedir. Yoğun nüfusun evsel atıklarına ek olarak körfez çevresinde kurulu bulunan endüstriyel tesisler de atıklarını ya doğrudan, ya da çok az arıtarak denize salmaktadırlar. Marmara Denizi´nde trolle balık avcılığı yasak olmasına rağmen, bir çeşit trol ağı olan algarna avcılığı serbesttir. Aslında pelajik türleri avlamada kullanılan gırgır ağları ise oldukça derin yapılarıyla adeta trol gibi deniz tabanını süpürür durumdadır.
Tüm bu olumsuz koşullara rağmen Erdek Körfezi´nde sualtı yaşamı dirençli bir şekilde çeşitliliğini korumaktadır. Ülkemizin en büyük pina popülasyonu Erdek
Körfezi´nde bulunmaktadır. Hemen kent merkezinin 200 metre açığında istakozdan, iskorpite, mürene, lüferden, sinarit ve eşkinaya kadar farklı türleri görmek mümkündür. Kent merkezinde kıyıdan yapılacak bir dalışta yaklaşık 30 tür denizel canlıyı görmek sıradan bir iştir.
Erdek Körfezi, İstanbul ve Bursa başta olmak üzere yoğun kentsel nüfus alanlarına yakınlığıyla sualtı turizmi açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli harekete geçirmek için sualtı turizmine yönelik altyapının güçlendirilmesi, su sporlarının çeşitlendirilmesi ve sualtı yaşamının güçlü bir şekilde tanıtılması gerekmektedir. İnsanoğlu olarak ne yazık ki görmediklerimizin hayatımıza katkılarını ve değerini anlamakta çok mahir değiliz. Bu yüzden Erdek Körfezi´nin sualtı yaşamından örnekler sunan bu çalışmanın, görmediğimiz sualtı dünyasının yaşamımıza katkılarını anlamaya, anlatmaya ve tanıtmaya ciddi katkılar sunacağını ümit ediyorum.
Bir yıllık emeğin ürünü olan bu çalışma ile Erdek Körfezi´nin sualtı yaşamı, görünür kılınmaya çalışıldı. Ancak yüzlerce türü bir kitap altında hem de görsel olarak toplamanın güçlüğü dikkate alınırsa, bu eserde belli türlere odaklanmanın bir zorunluluk olduğu anlaşılabilir.
Bu kitabın Erdek Körfezi sualtını anlama, koruma, genç kuşaklara sualtı ve deniz yaşamı sevgisini aktarmada yararlı olmasını dilerken, Orhan Veli´nin aşağıdaki dizeleriyle hepinizi Erdek´e, denize, özgürlüğe, hürriyete çağırıyorum.
“Heeey!
Ne duruyorsun be, at kendini denize
Geride bekleyenin varmış, aldırma,
Görmüyor musun, her yanda hürriyet,
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol,
Git gidebildiğin yere…”
Haber : Önder Balıkçı
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Prof Mustafa Sarı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sarı, Bakan Ağbal´la görüştü
Sarı, Bakan Ağbal´la görüştü
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, belediyenin üzerindeki hacizlerin kaldırılması için Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştü.
Çalık, Bandırma Kaymakamlığına vekalet ediyor
Çalık, Bandırma Kaymakamlığına vekalet ediyor
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Bandırma Kaymakamlığına vekalet ediyor.
Öğretmenler Günü´ne coşku dolu kutlama
Öğretmenler Günü´ne coşku dolu kutlama
Erdek´te 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması bir dizi etkinlikle kutlanacak.
Marmarabirlik zeytini tane tane sataca
Marmarabirlik zeytini tane tane sataca
Marmarabirlik, 11 gramlık küçük ambalajlarla üretime başlıyor.
Erdekli AK Kadınlar kongresini yaptı
Erdekli AK Kadınlar kongresini yaptı
Ak Parti Erdek Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi dün gerçekleşti.
Kurs yeri sayısı artacak
Kurs yeri sayısı artacak
Erdek İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün kurs yeri ihtiyacının giderilmesine çalışılıyor.
Arap ülkelerine “Marmara Mermeri”
Arap ülkelerine “Marmara Mermeri”
Dünyadaki maden rezervinin yaklaşık yüzde 15´ini elinde bulunduran ve üç bin yıldır birçok ülkeye mermer gönderen Marmara ilçesindeki mermer rezervinde bu yıl en çok ihracat Arap ülkelerine yapıldı.
Belediye Başkanı Sarı: “Böyle giderse 10 yıl içinde aç kalırız”
Belediye Başkanı Sarı: “Böyle giderse 10 yıl içinde aç kalırız”
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, ülkemizdeki bürokrasiyi eleştirdi.
Başkan Kafaoğlu: “Halkın karşı çıktığı projeler doğru değildir”
Başkan Kafaoğlu: “Halkın karşı çıktığı projeler doğru değildir”
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Erdek´e yaptığı ziyarette, gazetemiz YENİ ERDEK´in sorularını da yanıtladı.
Erdek´te, dededen-toruna politikaya güzel bir örnek yaşanıyor.
Erdek´te, dededen-toruna politikaya güzel bir örnek yaşanıyor.
Adalet ve Kalkınma Partisi´nde (AKP), 2004-2009 yılları arasında yürüttüğü görevi sırasında, partisinin ilçe başkanlığında en çok kalan başkan olan Necati Elmas, şimdi torunu Burak Işık´ı politikayla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor
Sarı´dan Kafaoğlu´na ziyaret
Sarı´dan Kafaoğlu´na ziyaret
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu´nu ziyaret etti.
Erdek 18 Eylül Ortaokul´undan  “Sesimle Dünyanızı Renklendiriyorum” projesi
Erdek 18 Eylül Ortaokul´undan “Sesimle Dünyanızı Renklendiriyorum” projesi
Erdek 18 Eylül Ortaokul Müdürü Cumhur Duru, “Sesimle Dünyanızı Renklendiriyorum” isimli projeye destek vermek üzere tüm vatandaşlara çağrıda bulundu.
17 Eylül Üniversitesi´nde “Deprem” konulu seminer
17 Eylül Üniversitesi´nde “Deprem” konulu seminer
MARDIM projesi kapsamında Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu´nda 22 Kasım Çarşamba günü (bugün) saat 14.30´da İlkyardım Arama ve Kurtarma topluluğu tarafından Marmara Bölgesi´nde deprem zararlarının azaltılması çalışması kapsamında seminer veriliyor.
Şehir merkezinde soğuğu hissedildi
Şehir merkezinde soğuğu hissedildi
Sabah soğuk hava ile uyananlar Kapıdağ´a baktıklarında zirvedeki yılın ilk karını gördüler.
Marmarabirlik´ten üreticiye 79 milyon TL´lik peşin ödeme
Marmarabirlik´ten üreticiye 79 milyon TL´lik peşin ödeme
Ürün alım bedellerinin yüzde 80´ini haftalık dilimlerle peşin ödeyen Marmarabirlik, üreticinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.
Erdek Belediyesi´nden Büyükşehir´e icra işlemi
Erdek Belediyesi´nden Büyükşehir´e icra işlemi
Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´nin sorumluluk alanında bulunmasına karşın Erdek´e bağlı kırsal mahallelerin altyapıları ve yollarını kendilerinin yaptığını açıkladı.
Marmara-Saraylar ile Badalan Limanlarına Hudut Kapısı
Marmara-Saraylar ile Badalan Limanlarına Hudut Kapısı
Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, uluslararası mermer ihracatının deniz yoluyla gerçekleştiği Marmara İlçesi Saraylar ile Badalan limanlarının Hudut Kapısı yapılacağını söyledi.
Erdek Körfezi´nde sanayileşme süreci
Erdek Körfezi´nde sanayileşme süreci
Afişte, “Sürecin başlangıcı ve ilerleyişi” bölümünde şöyle denildi:
Öğrencilere ambalaj atığı eğitimi
Öğrencilere ambalaj atığı eğitimi
Erdek Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü görevlileri tarafından öğrencilere ambalaj atığı eğitimi verildi.
Okul müdürleri öğrencilere etik değerleri anlattı
Okul müdürleri öğrencilere etik değerleri anlattı
Bengi Projesi kapsamında Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikle okul müdürleri kendi okulları dışında ki okullara giderek etik değerler konularında seminer verdi.
Başkan Sarı: “Zeytinliada´ya artık çivi bile çakmak içimden gelmiyor”
Başkan Sarı: “Zeytinliada´ya artık çivi bile çakmak içimden gelmiyor”
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, “Bu küçük ödeneklerle Kyzikos kazıları 150-200 yıl sürer” dedi.
Umre yolcuları kutsal topraklara uğurlandı
Umre yolcuları kutsal topraklara uğurlandı
Erdek´ten umreye giden 19 kişilik kafile kutsal topraklara uğurlandı.
AKP Kadın Kolları kongreye gidiyor
AKP Kadın Kolları kongreye gidiyor
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Erdek Teşkilatı Kadın Kolları´nın olağan kongresi 22 Kasım 2017 Çarşamba günü yapılacak.
Ahu Kuaför yeni yerinde hizmetinizde
Ahu Kuaför yeni yerinde hizmetinizde
Erdek´te bayan kuaför olarak hizmet veren Ahu Bayan Kuaför Salonu yeni adresinde yeni yüzüyle hizmete açıldı.
Bu kez ev hanımını dolandırmak istediler
Bu kez ev hanımını dolandırmak istediler
Kendilerini “savcı ve polis” olarak tanıtıp, Bandırma´da bir vatandaşı dolandırmaya çalışan iki kişi, Bandırma polisinin başarılı çalışması sonucunda yakalanarak cezaevine gönderildi.
BANDAK Başkanı Civan: “Kapıdağ´daki su kaynakları tehlikede”
BANDAK Başkanı Civan: “Kapıdağ´daki su kaynakları tehlikede”
Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği (BANDAK) Başkanı Kadri Civan, Kapıdağ´daki zirveden gelen kaynak suların fide yetiştiriciliğinde kullanılmasının önlenmesi gerektiğine dikkati çekti.
Erdek´te beton mikserlerine sıkı denetim
Erdek´te beton mikserlerine sıkı denetim
Erdek Belediyesi Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipleri, Erdek-Bandırma karayolunda başlattıkları kontrollerinde beton mikserlerine yönelik denetimlerine aralıksız devam ediyor.
Erdek Atatürk İlkokul´unda "Zorba Olma Kanka Ol" etkinliği
Erdek Atatürk İlkokul´unda "Zorba Olma Kanka Ol" etkinliği
Bengi Projesi kapsamında Erdek Atatürk İlkokul´u 3. Sınıf öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu "Mavi Cuma" projesi gerçekleştirildi.
Kafaoğlu Erdek´e geldi
Kafaoğlu Erdek´e geldi
"2019´da Bandırma ve Erdek belediyelerini yeniden kazanacağız"
Erdek´e modern kafeterya kazandırıldı
Erdek´e modern kafeterya kazandırıldı
"Duru´nun Bahçesi" farkındalık yaratıyor
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ