Prof. Dr. Mustafa Sarı:
“Erdek Körfezi, sualtı turizmine çok elverişli”
Tarih: 9.11.2017 18:22:31/ 1244okunma / 0yorum

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi´nin önemine dikkati çekti.
Sarı, 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Erdek Zamanı” Festivali´nde, sualtı fotoğrafçısı ve belgesel yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından fotoğraflanarak kitap-albüm durumuna getirilen “Sualtından Erdek”´in, “Erdek Körfezi ve sucul yaşam” başlıklı önsözünde, şu düşünce ve duygulara yer verdi:
“Erdek Körfezi, aslında İzmit, Gemlik ve Bandırma körfezleri ile birlikte Marmara Denizi´nin tüm özelliklerini yansıtan dört körfezden biridir. Marmara Denizi, kuzeyde yer alan az tuzlu Karadeniz ile güneybatısında bulunan Ege Denizi arasında aşinoğrafik açıdan orijinal özelliklere sahip bir denizdir. Tamamen ülkemiz sınırları içinde kalan bir iç deniz konumundadır. Marmara Denizi´ni Karadeniz ve Ege Denizi´ne bağlayan İstanbul ve Çanakkale boğazları, deniz bilimleri açısından çok değerlidir. Ekolojik açıdan birer geçiş koridoru olan bu boğazlar, Marmara Denizi çevresindeki körfezlerle birleştiğinde denizel yaşam dünyanın her yerinden farklı bir yapı arz etmektedir.
Oluşumu 12 milyon yıl öncesine kadar giden Marmara Denizi´nin bugünkü durumunu yaklaşık 10 bin yıl önce aldığını biliyoruz. Oluşumdan sonra dengeye ulaşan hidrolojik özellikler sonucunda boğazlar aracılığıyla yüzeyden az tuzlu Karadeniz suları Akdeniz´e doğru akarken, Akdeniz´in tuzlu ve sıcak suları alttan Karadeniz´e doğru akmaya devam ediyor. Marmara Denizi, bir anlamda bu iki zıt özellikteki denizin el sıkıştığı yerdir.

Marmara Denizi´nde denizel yaşam, pelajikte daha çok Karadeniz kökenli türlerden oluşurken, diplerde Akdeniz Kökenli türler baskın durumdadır. Marmara Denizi, biyolojik açıdan zengindir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, Marmara Denizi´nde takson düzeyinde dört yunus, bir Akdeniz foku olmak üzere beş deniz memelisi, 256 balık, 142 amphipod krustacea, 118 decapod krustacea, 100 mollusca, 203 poliket, 51 ekinoderm, 19 sünger, 3 spincula, 6 pyonogoid, 544 deniz algi ve deniz çayırı bulunmaktadır.
Erdek Körfezi, saydığımız bu tür çeşitliliğinin büyük bir bölümünü barındıran, adeta Marmara Denizi´nin küçük bir kesitidir. Güney ve doğu kıyıları yumuşak kumlu bir dip yapısı arz ederken, kuzey kıyıları yer yer dik kayalık alanlarla çevrili olup, kıyısal alanlar deniz çayırları ile kaplıdır. Körfezin batısında yer alan adaların çevresi ise biyolojik çeşitlilik açısından Marmara Denizi´nin en zengin bölgesini oluşturmaktadır.
Erdek Körfezi, biyolojik açıdan ne kadar şanslıysa insan etkisine maruz kalma açısından o kadar bahtsızdır. Çünkü körfez çevresinde, yaz aylarında kış nüfusun neredeyse on katına çıkan nüfus yoğunluğunun asıl ilgisi denizedir. Yoğun nüfusun evsel atıklarına ek olarak körfez çevresinde kurulu bulunan endüstriyel tesisler de atıklarını ya doğrudan, ya da çok az arıtarak denize salmaktadırlar. Marmara Denizi´nde trolle balık avcılığı yasak olmasına rağmen, bir çeşit trol ağı olan algarna avcılığı serbesttir. Aslında pelajik türleri avlamada kullanılan gırgır ağları ise oldukça derin yapılarıyla adeta trol gibi deniz tabanını süpürür durumdadır.
Tüm bu olumsuz koşullara rağmen Erdek Körfezi´nde sualtı yaşamı dirençli bir şekilde çeşitliliğini korumaktadır. Ülkemizin en büyük pina popülasyonu Erdek
Körfezi´nde bulunmaktadır. Hemen kent merkezinin 200 metre açığında istakozdan, iskorpite, mürene, lüferden, sinarit ve eşkinaya kadar farklı türleri görmek mümkündür. Kent merkezinde kıyıdan yapılacak bir dalışta yaklaşık 30 tür denizel canlıyı görmek sıradan bir iştir.
Erdek Körfezi, İstanbul ve Bursa başta olmak üzere yoğun kentsel nüfus alanlarına yakınlığıyla sualtı turizmi açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli harekete geçirmek için sualtı turizmine yönelik altyapının güçlendirilmesi, su sporlarının çeşitlendirilmesi ve sualtı yaşamının güçlü bir şekilde tanıtılması gerekmektedir. İnsanoğlu olarak ne yazık ki görmediklerimizin hayatımıza katkılarını ve değerini anlamakta çok mahir değiliz. Bu yüzden Erdek Körfezi´nin sualtı yaşamından örnekler sunan bu çalışmanın, görmediğimiz sualtı dünyasının yaşamımıza katkılarını anlamaya, anlatmaya ve tanıtmaya ciddi katkılar sunacağını ümit ediyorum.
Bir yıllık emeğin ürünü olan bu çalışma ile Erdek Körfezi´nin sualtı yaşamı, görünür kılınmaya çalışıldı. Ancak yüzlerce türü bir kitap altında hem de görsel olarak toplamanın güçlüğü dikkate alınırsa, bu eserde belli türlere odaklanmanın bir zorunluluk olduğu anlaşılabilir.
Bu kitabın Erdek Körfezi sualtını anlama, koruma, genç kuşaklara sualtı ve deniz yaşamı sevgisini aktarmada yararlı olmasını dilerken, Orhan Veli´nin aşağıdaki dizeleriyle hepinizi Erdek´e, denize, özgürlüğe, hürriyete çağırıyorum.
“Heeey!
Ne duruyorsun be, at kendini denize
Geride bekleyenin varmış, aldırma,
Görmüyor musun, her yanda hürriyet,
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol,
Git gidebildiğin yere…”
Haber : Önder Balıkçı
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Prof Mustafa Sarı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erdek´te ulaşıma yağmur engeli
Erdek´te ulaşıma yağmur engeli
Erdek´te iki gündür aralıklarla yağan yağmur nedeniyle dün gece yollar kapandı.
Hizmete talip
Hizmete talip
Şendeniz Yüksel, “Doğanlar Sensin, Doğanlar Senin” sloganıyla yola çıktı
Erdekli mübadil Mehmet Özalp´i kaybettik
Erdekli mübadil Mehmet Özalp´i kaybettik
Girit´ten su getirilmişti
“Ahmet Akın, çok değerli bir kişidir”
“Ahmet Akın, çok değerli bir kişidir”
Kılıçdaroğlu, Akın´ı adaylıktan çekmesi nedeniyle üzülmüş!
MHP Adayı Paça, Erdek´le ilgili görüşlerini anlattı
MHP Adayı Paça, Erdek´le ilgili görüşlerini anlattı
MHP Erdek Belediye Başkan Adayı Paça "Erdek´i bölmeye değil, birleştirmeye geliyoruz" dedi
Başkan Sarı´ya bilgi verdiler
Başkan Sarı´ya bilgi verdiler
BANFAD, Kapıdağ´ı fotoğraflayacak
Milletvekilleri AK Parti´de Aday Değişikliği İddialarını Yalanladı
Milletvekilleri AK Parti´de Aday Değişikliği İddialarını Yalanladı
AK Parti Balıkesir Milletvekilleri yaptıkları ortak açıklamayla, partilerinin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayının Yücel Yılmaz olduğunun altını çizdi.
Marmara´da izinsiz kazı yapanlar suçüstü yakalandı
Marmara´da izinsiz kazı yapanlar suçüstü yakalandı
Marmara İlçesi Saraylar Mahallesi Yalancı Palatya Mevkii´nde izinsiz kazı yapan 3 kişi jandarma tarafından yakalanıp gözaltına alındı.
CHP 400 adayını açıklıyor
CHP 400 adayını açıklıyor
Bugün Erdek adayı da açıklanabilir
BENGİ Projesi öğrencilerin eğitime güç katıyor
BENGİ Projesi öğrencilerin eğitime güç katıyor
Balıkesir Valiliği himayelerinde yürütülen BENGİ Projesi ile ilçemiz merkez ve bağlı kırsal mahallelerde hizmet veren okul öğrencilerinin eğitim-öğretimlerine önemli katkılar sağlanıyor.
CHP Balıkesir, MYK ve PM´den çıkacak kararı beklemeye başladı
CHP Balıkesir, MYK ve PM´den çıkacak kararı beklemeye başladı
CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP ve İYİ Parti´nin yerel seçim ittifakı için aralarında Balıkesir ilinin de yer aldığı anlaşmaya karşı olduklarını yineledi.
“Kaz yemeği gecesi”nde coşku
“Kaz yemeği gecesi”nde coşku
Erdek Doğu Anadolu Serhat İlleri Derneği´nde türküler dile geldi
Av. Değirmenci, Girit Derneği´ni ziyaret etti
Av. Değirmenci, Girit Derneği´ni ziyaret etti
CHP´den Erdek Belediye Başkan aday adayı olan Avukat Yüksel Değirmenci, ilçede faaliyet gösteren Erdek Girit ve Rumeli Mübadilleri Kültür Dostluk ve Dayanışma Derneği´ni ziyaret etti.
Merhum Muhtar Aşıcı için Mevlit okutuldu
Merhum Muhtar Aşıcı için Mevlit okutuldu
Erdek İlçesi Ballıpınar Kırsal Mahallesi muhtarlık görevini yürütürken Eylül ayında vefat eden Hasan Aşıcı için dün Cuma namazına müteakip mahalle camiinde Mevlit okutulup ardından Lokma Hayrı´nda bulunuldu.
Erdek ve Bandırma´da FETÖ operasyonu
Erdek ve Bandırma´da FETÖ operasyonu
Balıkesir il genelinde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyelerine yönelik yürütülen operasyonlar hız kesmeden devam ediyor.
Ortaokul öğrencilerinden “Mektup Kardeşliği”
Ortaokul öğrencilerinden “Mektup Kardeşliği”
Karşıyaka Ortaokulu öğrencileri tarafından Bengi projesi kapsamında “Mektup Kardeşliği” projesi başlatıldı.
Müşterilerinin tüm beklentilerine cevap veriyor
Müşterilerinin tüm beklentilerine cevap veriyor
Erdek´te işletmeciliğini Akif Yavuz´un yaptığı Akif Erkek Kuaförü hizmette sınır taınımıyor.
Bandırma´da silahlı kavga 1 ölü
Bandırma´da silahlı kavga 1 ölü
Bandırma Galericiler Sitesinde çıkan silahlı çatışmada 1 kişi yaralanırken, 1 kişi hayatını kaybetti.
MHP´nin Erdek Belediye Başkan adayı Paça oldu
MHP´nin Erdek Belediye Başkan adayı Paça oldu
31 Mart´ta gerçekleşecek yerel seçimlerde ilçemizin genç mimarlarından Köksal Paça Milliyetçi Hareket Partisi´nin Erdek Belediye Başkan adayı oldu.
Erdek MYO öğrencileri kaza geçirdi
Erdek MYO öğrencileri kaza geçirdi
Erdek Meslek Yüksek Okulu(MYO) öğrencileri, ölümden döndü.
Yağ Fabrikasında yangın çıktı
Yağ Fabrikasında yangın çıktı
Bandırma İlçesi Edincik Mahallesi´nde faaliyet gösteren Bitkisel Yağ Üretim Tesisi´nde elektrik panosunun patlamasıyla yangın çıktı.
Balıkesir AK Parti Ahmet Sağlam´a emanet
Balıkesir AK Parti Ahmet Sağlam´a emanet
AK Parti Balıkesir İl Başkanlık görevine Avukat Ahmet Sağlam atandı.
ETO Başkanı Özlem sarı:
ETO Başkanı Özlem sarı:
“2018 yılında hâlâ kadın özgürlüğünü ister durumda olmamız şaşırtıcı”
Karşıyaka ÇPL´de Sudoku Yarışması düzenlendi
Karşıyaka ÇPL´de Sudoku Yarışması düzenlendi
Erdek Karşıyaka Mahallesi Karşıyaka Çok Programlı Lisesi (ÇPL) Müdürlüğü tarafından öğrenciler arası Sudoku Yarışması düzenlendi.
Süpürge operasyonu
Süpürge operasyonu
Erdek´te Kirli Aşk Barınaklarına yönelik “Süpürge” operasyonu düzenlendi.
Bandırma Üniversitesi´nde  “Kaymakamlar Zirvesi”
Bandırma Üniversitesi´nde “Kaymakamlar Zirvesi”
Panel´e Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık´ta katıldı
DİSK Emekli-Sen Erdek Temsilciliği faaliyete geçiyor
DİSK Emekli-Sen Erdek Temsilciliği faaliyete geçiyor
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası Erdek Temsilciliği Yetki Belgesi, ilçemizde bu görevi üstlenecek üç kişilik ekibe teslim edildi.
Masallara hayat verdiler
Masallara hayat verdiler
Erdek´in kırsal mahallerinden Çayağzı´nda bulunan ilkokulda öğrenciler, BENGİ projesi kapsamında ´Küçüklerden Büyüklere Masallar´ etkinliği gerçekleştirdi.
Freni Kilitlenen Tır Devrildi
Freni Kilitlenen Tır Devrildi
Erdek´ten Bandırma istikametine seyreden 55 K 4247 plakalı balık yüklü TIR devrildi.
CHP Aday Adayı Av. Değirmenci, STK temsilcilerini ziyaret ediyor
CHP Aday Adayı Av. Değirmenci, STK temsilcilerini ziyaret ediyor
CHP´den Erdek Belediye Başkan aday adayı olan Avukat Yüksel Değirmenci, kendisinin yanı sıra hazırladığı projelerinin tanıtımı için ilçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını ziyarete başladı.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler