Prof. Dr. Mustafa Sarı:
“Erdek Körfezi, sualtı turizmine çok elverişli”
Tarih: 9.11.2017 18:22:31/ 585okunma / 0yorum

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi´nin önemine dikkati çekti.
Sarı, 22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Erdek Zamanı” Festivali´nde, sualtı fotoğrafçısı ve belgesel yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından fotoğraflanarak kitap-albüm durumuna getirilen “Sualtından Erdek”´in, “Erdek Körfezi ve sucul yaşam” başlıklı önsözünde, şu düşünce ve duygulara yer verdi:
“Erdek Körfezi, aslında İzmit, Gemlik ve Bandırma körfezleri ile birlikte Marmara Denizi´nin tüm özelliklerini yansıtan dört körfezden biridir. Marmara Denizi, kuzeyde yer alan az tuzlu Karadeniz ile güneybatısında bulunan Ege Denizi arasında aşinoğrafik açıdan orijinal özelliklere sahip bir denizdir. Tamamen ülkemiz sınırları içinde kalan bir iç deniz konumundadır. Marmara Denizi´ni Karadeniz ve Ege Denizi´ne bağlayan İstanbul ve Çanakkale boğazları, deniz bilimleri açısından çok değerlidir. Ekolojik açıdan birer geçiş koridoru olan bu boğazlar, Marmara Denizi çevresindeki körfezlerle birleştiğinde denizel yaşam dünyanın her yerinden farklı bir yapı arz etmektedir.
Oluşumu 12 milyon yıl öncesine kadar giden Marmara Denizi´nin bugünkü durumunu yaklaşık 10 bin yıl önce aldığını biliyoruz. Oluşumdan sonra dengeye ulaşan hidrolojik özellikler sonucunda boğazlar aracılığıyla yüzeyden az tuzlu Karadeniz suları Akdeniz´e doğru akarken, Akdeniz´in tuzlu ve sıcak suları alttan Karadeniz´e doğru akmaya devam ediyor. Marmara Denizi, bir anlamda bu iki zıt özellikteki denizin el sıkıştığı yerdir.

Marmara Denizi´nde denizel yaşam, pelajikte daha çok Karadeniz kökenli türlerden oluşurken, diplerde Akdeniz Kökenli türler baskın durumdadır. Marmara Denizi, biyolojik açıdan zengindir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, Marmara Denizi´nde takson düzeyinde dört yunus, bir Akdeniz foku olmak üzere beş deniz memelisi, 256 balık, 142 amphipod krustacea, 118 decapod krustacea, 100 mollusca, 203 poliket, 51 ekinoderm, 19 sünger, 3 spincula, 6 pyonogoid, 544 deniz algi ve deniz çayırı bulunmaktadır.
Erdek Körfezi, saydığımız bu tür çeşitliliğinin büyük bir bölümünü barındıran, adeta Marmara Denizi´nin küçük bir kesitidir. Güney ve doğu kıyıları yumuşak kumlu bir dip yapısı arz ederken, kuzey kıyıları yer yer dik kayalık alanlarla çevrili olup, kıyısal alanlar deniz çayırları ile kaplıdır. Körfezin batısında yer alan adaların çevresi ise biyolojik çeşitlilik açısından Marmara Denizi´nin en zengin bölgesini oluşturmaktadır.
Erdek Körfezi, biyolojik açıdan ne kadar şanslıysa insan etkisine maruz kalma açısından o kadar bahtsızdır. Çünkü körfez çevresinde, yaz aylarında kış nüfusun neredeyse on katına çıkan nüfus yoğunluğunun asıl ilgisi denizedir. Yoğun nüfusun evsel atıklarına ek olarak körfez çevresinde kurulu bulunan endüstriyel tesisler de atıklarını ya doğrudan, ya da çok az arıtarak denize salmaktadırlar. Marmara Denizi´nde trolle balık avcılığı yasak olmasına rağmen, bir çeşit trol ağı olan algarna avcılığı serbesttir. Aslında pelajik türleri avlamada kullanılan gırgır ağları ise oldukça derin yapılarıyla adeta trol gibi deniz tabanını süpürür durumdadır.
Tüm bu olumsuz koşullara rağmen Erdek Körfezi´nde sualtı yaşamı dirençli bir şekilde çeşitliliğini korumaktadır. Ülkemizin en büyük pina popülasyonu Erdek
Körfezi´nde bulunmaktadır. Hemen kent merkezinin 200 metre açığında istakozdan, iskorpite, mürene, lüferden, sinarit ve eşkinaya kadar farklı türleri görmek mümkündür. Kent merkezinde kıyıdan yapılacak bir dalışta yaklaşık 30 tür denizel canlıyı görmek sıradan bir iştir.
Erdek Körfezi, İstanbul ve Bursa başta olmak üzere yoğun kentsel nüfus alanlarına yakınlığıyla sualtı turizmi açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli harekete geçirmek için sualtı turizmine yönelik altyapının güçlendirilmesi, su sporlarının çeşitlendirilmesi ve sualtı yaşamının güçlü bir şekilde tanıtılması gerekmektedir. İnsanoğlu olarak ne yazık ki görmediklerimizin hayatımıza katkılarını ve değerini anlamakta çok mahir değiliz. Bu yüzden Erdek Körfezi´nin sualtı yaşamından örnekler sunan bu çalışmanın, görmediğimiz sualtı dünyasının yaşamımıza katkılarını anlamaya, anlatmaya ve tanıtmaya ciddi katkılar sunacağını ümit ediyorum.
Bir yıllık emeğin ürünü olan bu çalışma ile Erdek Körfezi´nin sualtı yaşamı, görünür kılınmaya çalışıldı. Ancak yüzlerce türü bir kitap altında hem de görsel olarak toplamanın güçlüğü dikkate alınırsa, bu eserde belli türlere odaklanmanın bir zorunluluk olduğu anlaşılabilir.
Bu kitabın Erdek Körfezi sualtını anlama, koruma, genç kuşaklara sualtı ve deniz yaşamı sevgisini aktarmada yararlı olmasını dilerken, Orhan Veli´nin aşağıdaki dizeleriyle hepinizi Erdek´e, denize, özgürlüğe, hürriyete çağırıyorum.
“Heeey!
Ne duruyorsun be, at kendini denize
Geride bekleyenin varmış, aldırma,
Görmüyor musun, her yanda hürriyet,
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol,
Git gidebildiğin yere…”
Haber : Önder Balıkçı
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Prof Mustafa Sarı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Maskeli dörtlü tutuklandı
Maskeli dörtlü tutuklandı
Cuma gecesi ilçemizde meydana gelen hırsızlık olayının failleri olayın ardından 24 saat geçmeden Erdek Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalandı.
Köroğlu, tutuklandı
Köroğlu, tutuklandı
HYS-Köroğlu mağazalar zinciri kurucusu Yunus Köroğlu tutuklandı.
Erdek´te Festival hazırlıkları başladı
Erdek´te Festival hazırlıkları başladı
“2. Erdek Zamanı Festivali”nin hazırlıkları başladı.
10 Numara Çiğ Köfte Salonu hizmete girdi
10 Numara Çiğ Köfte Salonu hizmete girdi
Erdek yeni bir lezzet durağına daha kavuştu
Kyzikos yapıtları da burada
Kyzikos yapıtları da burada
Müzeyi geçen yıl 8617 kişi ziyaret etti
Kaçak işçi çalıştıranın canı fena yanacak
Kaçak işçi çalıştıranın canı fena yanacak
Polis ve jandarma ekipleri, Erdek Merkez ve bağlı kırsal mahalleler ile Marmara İlçesi merkez ve bağlı mahallelerde yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştıran işletmelere denetimlerde bulunuyor.
Başkan Adayı  Demir "Biz Herşeyi Düşündük Şimdi Sıra Sizde"
Başkan Adayı Demir "Biz Herşeyi Düşündük Şimdi Sıra Sizde"
Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimine günler kala adaylar yönetimlerini tek tek açıklıyor.
Duru´s Garden göze geldi
Duru´s Garden göze geldi
Erdek´in en gözde mekanlarından Duru´s Garden cafede dün gece hırsızlık olayı meydana geldi
Erdek´te milli servet çürüyor
Erdek´te milli servet çürüyor
Kapatılan cezaevi kaderine terk edildi.
AK Parti Erdek İlçe Başkanı Kemal Kayan, Ankara´da
AK Parti Erdek İlçe Başkanı Kemal Kayan, Ankara´da
AK Parti Erdek İlçe Başkanı Kemal Kayan, beraberinde Erdek Belediye Meclisi´nin AK Partili Üyesi Yaşar Ceyhun Mırız ve Marmarabirlik Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İlgen´le birlikte Ankara´ya giderek TBMM´yi ziyaret ettiler.
Genç çiftçilere tohumluk desteği
Genç çiftçilere tohumluk desteği
Gıda Tarım ve Hayvancılık Balıkesir İl Müdürlüğü, genç çiftçilere tohumluk desteği veriyor.
Eski Erdek-Bandırma yoluna yama
Eski Erdek-Bandırma yoluna yama
Eski Erdek-Bandırma karayolundaki çukurlar kapatıldı.
Başkan Aksoy, AK Parti Grup Toplantısına katıldı
Başkan Aksoy, AK Parti Grup Toplantısına katıldı
Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, her hafta Salı günleri düzenlenen AK Parti Grup Toplantısına katılmak üzere Ankara´ya gitti.
Canbaz, birlikte seçime gireceği isimleri açıkladı
Canbaz, birlikte seçime gireceği isimleri açıkladı
Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Olağan Genel Kurulu 21 Şubat 2018 Çarşamba günü yapılıyor.
Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı: “Erdek´te turizm, ikinci iş durumuna geldi”
Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı: “Erdek´te turizm, ikinci iş durumuna geldi”
Erdek Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Özlem Sarı, “Erdek, turizmi ikinci iş olarak görmekten vazgeçmediği takdirde turizm gelişmez” dedi.
Aksoy; “Şeffaf belediyecilik anlayışıyla çalışıyoruz”
Aksoy; “Şeffaf belediyecilik anlayışıyla çalışıyoruz”
Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, ada halkıyla buluşmaya devam ediyor.
Didar Kafaoğlu´ndan kahvaltılı program
Didar Kafaoğlu´ndan kahvaltılı program
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu´nun eşi Didar Kafaoğlu, AK Parti Balıkesir İl ve İlçe Kadın Kolları Başkanları ile kahvaltı ikramında bulunulan programla bir araya geldi.
Büyükşehir Belediyesi Mobil Sağlık TIR´ı Avşa´da
Büyükşehir Belediyesi Mobil Sağlık TIR´ı Avşa´da
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´nin "Balıkesir Büyük Aile Oluyor" projesi kapsamında Balıkesir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü´ne tahsis ettiği Mobil Sağlık TIR´ı Avşa Adası´na geldi.
BAL-MEK, Erdek´te kurs için    bina kiraladı
BAL-MEK, Erdek´te kurs için bina kiraladı
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BAL-MEK), Erdek´te verilen kursların tek çatı adlında verilebilmesi amacıyla 8 dersliğin yer alacağı 4 katlı bir bina kiraladı.
Başkan Sarı açıkladı: “2019´da son kez aday olacağım”
Başkan Sarı açıkladı: “2019´da son kez aday olacağım”
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, 2019 yerel seçiminde son kez başkan adayı olacağını açıkladı.
Karakuş, güven tazeledi
Karakuş, güven tazeledi
S.S. Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, 51. Olağan Genel Kurulu Cumartesi günü Erdek Öğretmenevi Konferans Salonu´nda yapıldı.
İYİ Parti Erdek´te kongre yaptı
İYİ Parti Erdek´te kongre yaptı
İYİ Parti Erdek İlçe Başkanlığının 1. Olağan Kongresi Pazar günü parti binasında yapıldı.
Büyükşehir Koordinatör Daire Başkanı Eren, Erdek´te
Büyükşehir Koordinatör Daire Başkanı Eren, Erdek´te
Sorumluluk Bölgesi (Bandırma - Gönen - Manyas - Erdek) olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörlüğü Daire Başkanı Sabri Eren ilçemizi ziyaret etti.
Erdek´te uyuşturucu operasyonu
Erdek´te uyuşturucu operasyonu
Erdek İlçe Emniyet Müdürlüğü suç önleme ekipleri, ilçeye sentetik uyuşturucu maddelerden kannobinoid(Bonzai) getirerek içici kişilere para karşılığında uyuşturucu madde satışı yapan kişileri yakaladı.
İYİ Parti Erdek kongreye gidiyor
İYİ Parti Erdek kongreye gidiyor
İlçe Başkanı Arif Demir: “Erdeklilere teşekkür borçluyuz”
Erdek Esnaf Kefalet Kongresi bugün
Erdek Esnaf Kefalet Kongresi bugün
S.S. Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurul Toplantısını bugün gerçekleştiriyor.
Faciadan dönüldü
Faciadan dönüldü
Kavşağa kontrolsüz çıkan iş makinesi motosiklet ile çarpıştı
Başkan Sarı: “Yukarıyapıcı göleti Erdek´e kazandırılmalı”
Başkan Sarı: “Yukarıyapıcı göleti Erdek´e kazandırılmalı”
Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, Yukarıyapıcı Göleti´nin sorumluluğunun Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ kurumunda olduğuna dikkati çekti.
Saraylar´da Kur´an-ı Kerim okumayı öğrenen öğrenciler ödüllendirildi
Saraylar´da Kur´an-ı Kerim okumayı öğrenen öğrenciler ödüllendirildi
Marmara İlçesi Saraylar İmam Hatip Ortaokulu 5. sınıf öğrencilerine, Kur´an-ı Kerim okumaya öğrenmelerinden dolayı çeşitli hediyeler takdim edildi.
Erdek Belediyesinin tahsilat oranı % 91,5
Erdek Belediyesinin tahsilat oranı % 91,5
Erdek Belediyesi´nin 2017 yılı kesin hesapları belli oldu.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ