Ok, Bahçeli parti tüzüğüne aykırı hareket ediyor
Partisinden ´kesin ihraç´ talebiyle MHP Merkez Disiplin Kurulu´na sevk edilen MHP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, ihraç kararını ve ikna olmaz bir başkanlık karşıtlığından yine ikna olmaz başkanlık sistemi savunucusu haline dönüşen Devlet Bahçeli´yi değerlendirdi.
Tarih: 17.2.2017 18:54:12/ 592okunma / 0yorum

Ok´un en büyük tepkisi ise ihraçlardan çok Cumhurbaşkanı, hükümet ve MHP liderinin referandumda ‘Hayır´ oyu verecekler için kullandığı dile oldu.
‘Hayır´ oyu verecek seçmenin, terör örgütleriyle bir tutulmasına tepki gösteren Ok, bu dili kullananları sert sözlerle eleştirdi.
Devlet Bahçeli´nin ´Evet´ kararının ardından MHP´nin ´zor zamanlar´ geçirdiği eleştirisine katılmayan Ok, ´zor zamanlar´ geçiren adresin MHP Genel Merkezi olduğunu işaret etti.
Ok "Genel Merkez, tüzüğünün dışına çıktı. 7 Haziran da seçim meydanlarında verdiği vaatleri inkar ederek, parlamenter demokratik rejimden vazgeçip, bütün yetkilerin tek adama devredildiği tek adam rejimine destek verdiği için tabanından ve özellikle kendisine oy veren parti dışındaki seçmenlerinden büyük tepki alıyor. O yüzden MHP, zor günler geçirmiyor, ilkelerden uzaklaşan Bahçeli ve genel merkez yönetimi zor günler geçiriyor” dedi.
Bahçeli´nin başkanlık sistemi muhalifliğinden başkanlık sistemi savunuculuğuna dönüşmesini anlayamadıklarını söyleyen MHP´li Ok, "Anlayabilseydik şu anda başkanımızın yanında yer alırdık" şeklinde konuştu.
Ok, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kadar önemli bir konuyu, parti tüzüğüne ve seçim meydanlarındaki söylem ve vaatlere rağmen bu kadar keskin dönüş yapmayı ne tabanına ne kamuoyuna ne de biz ‘Hayır´ diyen milletvekillerine izah edilemediği için biz ‘Hayır´ diyoruz. Çünkü ‘Hayır´ı propagandasını Türkiye´de 7 Haziran ve 1 Kasım öncesinde de en sert şekilde yapan bir tek kişi vardır o da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´dir. Bu kadar keskin dönüşün bir izahı olmalı. Ama bu, izahı yapılamadığı için biz de diyoruz ki, ne değişti? Ne oldu da parlamenter demokratik rejimden vazgeçiyoruz? TBMM´nin yasama, kanun yapma yetkisine ortak olan yürütmeyi tek başına ele geçiren, yargıdaki üst düzey atamaları tek başına yapan ve dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde olmayan bu kadar yetkiyi, bir kişiye devredildiği ‘tek adam rejimine´ niye ‘Evet´ diyoruz? Bunları bilmiyoruz biz. ´Hayır´cı milletvekillerinin bu değişimin nedenlerini bilmedikleri gibi, gelişen durumla ilgili bir tezleri de yok. Sadece çeşitli dedikodular dolaşıyor bu dedikoduların son bulması için Bahçeli´nin durumu izah etmesi şart. Açık toplumlarda, bu bütün çıplaklığıyla önce kendi partisine sonra Türk milletine izah edilir. Bunu bırakın Türk milletine izah etmeyi, kendi yol arkadaşlarına, milletvekillerine ve MYK´ya izah etmiyor ya da edemiyorsanız, bir takım dedikodular çıkar. Ama ben dedikodular üzerinden siyaset yapmayı gündelik hayatta bile ahlaki ve insani bulmuyorum. Ama bir kez daha hatırlatmak istiyorum, bu kadar keskin dönüşü Türk milletine çok açık ve net bir şekilde herkesin anlayacağı bir dilden izah edemiyorsanız, o zaman bu dedikodular çıkar. Ben kendilerine bir kez daha çağrı yapıyorum, lütfen kamuoyunun önüne çıksınlar neden ‘hayır´ derken bir anda ‘evet´ dediklerini ve millete verdikleri sözden niye vazgeçtiklerini, açıklasınlar. ‘Demokratik rejimden yanayız´ diye oy istedikleri milletimizi niye aldattıklarını izah etsinler. O zaman biz de bunları, doğru, mantıklı, makul bulduk diye çıkarız genel başkanımızın arkasından yürürüz."
Kesin ihraç kararıyla yönetim kuruluna sevk edilen üç milletvekilinden birinin kendisi olduğunu hatırlatan Ok, Bahçeli´nin kararının sadece MHP siyasetine değil parti tüzüğüne de aykırı olduğunu öne sürdü.
Ok "Olağanüstü Kurultay yapmadan, MYK´nı toplamadan, oylama yapmadan, hepsi bir tarafa Başkanlık Divanı´nda bile bunu konuşmadan, bir kişi genel başkan dahi olsa karar alamaz. Eski Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Atilla Kaya´nın bir açıklaması var. ‘Siz başkanlık divanında, MYK´da parlamenter demokrasiyi savunacaksınız, ama üstünden bir hafta geçmeden hiç kimseye danışmadan bütün yetkilerin bir kişiye devredildiği anti demokratik tek adam rejimine evet diyeceksiniz.´ Bu sadece MHP için geçerli değil. Bir kişi genel başkan da olsa parti tüzüğüne rağmen, parti tüzüğüne aykırı karar alamaz” dedi.
Bahçeli´nin "Evet" oyu kararına neden olarak gösterdiği ´Beka meselesi´ açıklamalarına da tepki gösteren Ok, referandum öncesi kullanılan dilin ´Beka meselesi´nin aksine ayrıştırıcı olduğuna dikkat çekti.
Ok "Beka meselesinin aşılmasının bir tek yolu var. 15 Temmuz FETÖ kalkışmasında olduğu gibi, Türk milletinin birliğini beraberliğini sağlayıp devam ettirmek. Şimdi bu referandum vesilesiyle bu birlik beraberlik mi sağlanıyor yoksa evet-hayır diye Türk milletini kamplara ayırıp çeşitli yaftalar takarak, Türk milletinin birliğine mi yoksa bölmeye mi hizmet ediliyor” diyerek sözlerine ekledi.

Haber Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Değirmenci, Kılıçdaroğlu ile görüştü
Değirmenci, Kılıçdaroğlu ile görüştü
Bir süredir Ankara´da bulunan Erdek Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Yüksel Değirmenci umutlu döndü
CHP´li Panç´dan açıklama “Belediye başkan adaylığı konusunda karar aşamasındayım”
CHP´li Panç´dan açıklama “Belediye başkan adaylığı konusunda karar aşamasındayım”
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP) Bandırma Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Dr. Selim Panç
CANBEY, HALKA KULAK VERİYORUZ
CANBEY, HALKA KULAK VERİYORUZ
Milletvekili İletişim Ofisi´nin ilk halk buluşması AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey tarafından gerçekleştirildi.
 CHP´Lİ AHMET AKIN: ELEKTRİĞE VE DOĞALGAZA ZAM GELİYOR
CHP´Lİ AHMET AKIN: ELEKTRİĞE VE DOĞALGAZA ZAM GELİYOR
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, durdurulamaz bir zam dalgasının vatandaşların cebini yakacağını söyledi. Akın, “Elektrik ve doğalgaza bugün yarın zam geliyor.
CHP´Lİ AKIN MİLLETVEKİLİ KAYDINI YAPTIRDI
CHP´Lİ AKIN MİLLETVEKİLİ KAYDINI YAPTIRDI
4 yaşındaki Erdal 3 kez Milletvekili rozeti taktı
Sarı´dan Kılıçdaroğlu´na veryansın
Sarı´dan Kılıçdaroğlu´na veryansın
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, sosyal medya hesabından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu ağır bir dille eleştirdi. Sarı´nın, mesajı şöyle:
Akın, CHP´nin gençlere verdiği vaatleri açıkladı
Akın, CHP´nin gençlere verdiği vaatleri açıkladı
24 Haziran seçim tarihine hızla yaklaştığımız şu günlerde tüm partilerin adayları çalışmalarını dur durak bilmeden sürdürüyor.
Enerji Bakanını Bor ile Borcamı ayıramamakla eleştirdi
Enerji Bakanını Bor ile Borcamı ayıramamakla eleştirdi
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın´dan Enerji Bakanı´na Borcam yanıtı geldi.
Ak Parti´nin adayı Canbey, Bandırma´daydı
Ak Parti´nin adayı Canbey, Bandırma´daydı
AK Parti Balıkesir milletvekili adayı Mustafa Canbey, “Çalışmalarımız ve sahadaki tecrübelerimiz çok net bir şekilde bize net bir şekilde gösteriyor ki AK Parti inşallah önümüzdeki dönemde yeniden iktidar olacak...
Canbey, vakti AK Parti vakti olarak niteledi
Canbey, vakti AK Parti vakti olarak niteledi
AK Parti Balıkesir Milletvekili Adayı Dr. Mustafa Canbey, Edremit´te AK Parti rüzgarı estirdi.
Milletvekili Akın, CHP´nin Esnaf Bakanlığı kuracağını açıkladı
Milletvekili Akın, CHP´nin Esnaf Bakanlığı kuracağını açıkladı
Seçim çalışmalarına ara vermeden devam eden CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, ziyaret ettiği Bandırma´da vatandaşlara seçim beyannamesini aktardı.
Bandırma´dan Erdoğan´ın seçim kampanyasına bağış desteği
Bandırma´dan Erdoğan´ın seçim kampanyasına bağış desteği
Bandırma ilçesindeki AK Partililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın seçim kampanyasına destek olmak amacıyla bağış yaptı.
Romanlar, AK Partilileri davul zornayla karşıladı
Romanlar, AK Partilileri davul zornayla karşıladı
Bandırmalı Romanlar, gece saat 01.00´de mahallelerini ziyarete gelen AK Parti Balıkesir İl Başkanı Av. Hasan Demiraslan´ı davul zurnayla karşıladı.
CHP´li Ahmet Akın, seçim çalışmalarına hızlı başladı
CHP´li Ahmet Akın, seçim çalışmalarına hızlı başladı
Cumhuriyet Halk Partisi´nin seçim bildirgesini açıklaması sonrası CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, çalışmalarına hızlı başladı.
Panç´tan eleştiri
Panç´tan eleştiri
“Mehmet Tüm´ü yeniden milletvekili yapmak isteyenler Güney Marmara´yı harcadı”
Balıkesir´de İnce coşkusu
Balıkesir´de İnce coşkusu
Balıkesir Kuva-yi Milliye Meydanı´nda halka hitap eden CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, vaatlerini açıkladı.
Ak Pati İl Başkanı Demiraslan
Ak Pati İl Başkanı Demiraslan
“Stadyumdaki coşku görülmeye değerdi”
CANBEY HALKLA KUCAKLAŞIYOR
CANBEY HALKLA KUCAKLAŞIYOR
Ak Parti´de seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ederken Milletvekili adayı Dr. Mustafa Canbey de Susurluk ve Gönen´de Cumhurbaşkanlığı ve partisinin oylarını artırmak için sıkmadık el bırakmadı.
Cumhurbaşkanı ve Başbakan Balıkesir´de halka seslendi
Cumhurbaşkanı ve Başbakan Balıkesir´de halka seslendi
Başbakan Binali Yıldırım, Balıkesir Atatürk Stadyumu´nda vatandaşlara seslendi.
AK Parti Adayı Canbey sahaya indi
AK Parti Adayı Canbey sahaya indi
AK Parti Balıkesir Milletvekili adayı Mustafa Canbey, seçim çalışmaları için sahaya indi.
Havutça ve Tüm´den veda
Havutça ve Tüm´den veda
24 Haziran seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi´nin Balıkesir milletvekilliği aday listesine alınmayan Av. Namık Havutça ve Mehmet Tüm, sosyal medya aracılığıyla veda mesajı yayınladılar.
Ak Parti İl Başkanı Demiraslan : “Balıkesir için muhteşem liste”
Ak Parti İl Başkanı Demiraslan : “Balıkesir için muhteşem liste”
Balıkesir milletvekili aday listelerinin netleşmesinin ardından listeyi değerlendiren Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan, “Balıkesir için hemşerilerimiz için hizmet edecek muhteşem bir liste” dedi.
Gümüş, İYİ PARTİ aday adayı
Gümüş, İYİ PARTİ aday adayı
Balıkesir´in eski CHP milletvekili Haluk Ahmet Gümüş
CHP´li Akın, Kuva-yı Milliye Günü´nü kutladı
CHP´li Akın, Kuva-yı Milliye Günü´nü kutladı
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Kuva-yi Milliye Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Öztaylan aday adayı oldu
Öztaylan aday adayı oldu
Bandırma Belediye eski Başkanı Cemal Öztaylan´ın 27.dönem milletvekilliği aday adaylığı için AK Parti Genel Merkezine müracat ettiği öğrenildi.
CHP Milletvekili Tüm´den kritik 5 soru geldi
CHP Milletvekili Tüm´den kritik 5 soru geldi
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Yüksek Seçim Kurulu´nun Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde adaylık başvurusu yapanların ´onaylı´ diploma koşulunun kaldırılmasını Meclis gündemine taşıdı.
Milletvekili Ok, Saray Darbesinin önüne geçildiğini öne sürdü
Milletvekili Ok, Saray Darbesinin önüne geçildiğini öne sürdü
İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, TBMM´de yaptığı konuşmada 15 milletvekili transferini değerlendirdi.
Kırcı, 15´ler hareketine öfkeli
Kırcı, 15´ler hareketine öfkeli
AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun talimatıyla 15 CHP´li vekilin İYİ Parti´ye geçişi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Dr. Selim Panç: “Milletvekilliğine aday adayı olacağım”
Dr. Selim Panç: “Milletvekilliğine aday adayı olacağım”
Bandırma Belediye Meclisi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Dr. Selim Panç, 24 Haziran´da yapılacak genel seçimde milletvekilliğine aday adayı olacağını açıkladı.
CHP´li Akın´dan eğitim çalışanlarını sevindirecek kanun teklifi
CHP´li Akın´dan eğitim çalışanlarını sevindirecek kanun teklifi
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, tüm eğitim çalışanlarının sorunlarını giderecek kanun teklifi verdi.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler