Karaca: BİK olarak dijitale geçişte de basınımızın yanındayız
Kocaeli´nin Darıca ilçesinde bulunan Basın İlan Kurumu Bayramoğlu Sosyal Tesisleri´nde ilçe gazetelerinden 65 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilen Basın Mensupları Eğitim Semineri, Genel Müdür Yakup Karaca ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan´ın açılış konuşmalarıyla başladı.
Tarih: 10.10.2017 14:13:21/ 206okunma / 0yorum

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum olarak fırsat buldukça gazetecilerin bu BİK Tatil Köyü´nün ziyaret etmelerini arzuladıklarını, sadece dinlenmek değil, bugün olduğu gibi eğitim programlarına da katılmalarında yarar gördüklerini söyledi.

Yeni İlan Yönetmeliği reform niteliğinde

Karaca, bu eğitim programında iki temel konunu ön plana çıkacağını ifade ederek ‘Birinci konu olarak 1 Ocak 2017´de yürürlüğe giren İlan Yönetmeliğimiz. Bu yönetmelik bir reform niteliğinde. Hem geçmişe ait artık uygulama kabiliyeti olmayan hükümleri içeren maddelerin tasfiye edildiği yerlerine tedavülde olan dilin tercih edildiği ve kolay anlaşılır bir yönetmelik olması ve en önemlisi de gazetelerimizin bilhassa çok sık sözünü ettiğimiz dijitalleşmenin önünü açacak bir takım görev alanları ortaya koyması bakımından dikkat çekiyor´ dedi.

Tüm sektörlerde olduğu gibi dijitalleşmenin önlenemez bir biçimde artık her alanda kendini hissettirdiğini söyleyen Karaca, ‘Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ister ticari olsun ister üretim olsun herkes dijitalleşmeden bahsetmektedir. Dijitalleşmenin olumsuzlukları da konuşuluyor ancak iki önemli sonucu da var. Bunlardan biri her şeyden tasarruf imkânı vermesidir. Gazetecilik söz konusu olduğunda, dijital medya denilen bir oluşum kendini dünyada kabul ettirmiş durumdadır. Başında mali tasarruf geliyor. 8/16 sayfalık bir basılı nüshanın üretiminden dağıtımına kadar olan masraflarını ortaya koyup bir analiz yaptığınızda bunun yaklaşık yüzde 10´luk kısmıyla dijital nüsha meydana getirebilirsiniz´ dedi.

Dijitalleşmenin en önemli artısı maliyeti düşürmesi

Sonuç olarak basında da dijitalleşmenin maliyetleri düşürdüğünün altını önemle çizen Genel Müdür Karaca, gazete sahiplerinin bu konuyu dikkatle gündeme almaları gerektiğini söyledi.

Şu anda gazetecilikle ilgili masrafları sıraladıklarında bunun başında personel giderlerinin geldiğini belirten Karaca ‘Gazete kağıdından, mürekkebinden dağıtımına kadar hepsini üst üste koyduğunda dijital yayıncılığın yüzde 10 nispetinde daha düşük olabileceğini söyledim. Biz dijitalleşmenin en önemli sonucu olarak maliyeti düşürdüğünü söylüyoruz. Daha geniş bir ifadeyle Osmanlı İmparatorluğu´nun tasfiye olmasının sebeplerinden biri de teknolojik gelişmeleri takip edip uygulayamaması ve rakiplerinin gerisinde kalması olmuştur´ dedi.

Dijital gazeteciliğin özüne bakıldığında bilinen gazeteciliğe göre farkının az olduğunu söyleyebilmenin mümkün olduğunu belirten Karaca ‘Sadece yaptığımız işin modeli değişiyor. Yine köşe yazıları, özgün içerikler, haber yorumlar dijital ortamda da olacak. Sadece işin yapılış tarzı ve modeli değişecek. Sonuç olarak gazetecilik ölmeyecek. Gazetecilik ölüyorsa toplum, ülke ölüyor demektir. Siz her durumda gazetecilik yapın. Basit olsun ama size ait içerik olsun. Bulunduğunuz mahalleden de haberler olsun´ yorumunda bulundu.

Sektörün içinden doğan Basın İlan Kurumu olarak dijitalleşme karşında ne yapabiliriz sorusu karşısında arayışlar içerisinde olduklarını da dile getiren Karaca, BİK olarak neler yaptıklarını ise şöyle anlattı;

Yönetmeliğimizde gazetelerin internet sitesi bulunması zorunluluğu getirdik. Ancak bunun sizlere bir maliyeti de olacağını da göz önünde bulundurarak ek gösterge veriyoruz. Sitelerin hem görsel hem de donanım bakımından istenilen seviyede olmaları için yine KOSGEB ile ortak proje geliştirdik ve sizlere sunacağız.

Yazılıdan dijitale geçişte de BİK basınımızın yanında olacaktır

Dijital medyaya geçişte gazete sahiplerinin de üzerine düşen görevler olduğunu söyleyen Genel Müdür Karaca, ‘Tasarımıyla ve teknolojik alt yapısıyla göze batan bir internet siteniz olacak. Ve bunu nasıl yazılı basında sayfa editörü ve grafiker varsa internet sitenizde de böyle branşlar olacak. Biz de Basın İlan Kurumu olarak bu tür eğitimlerle bizzat size elimizden gelen katkıyı sunmaya çalışacağız. Ağlamayan çocuğa mama yok. Lütfen ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi bize ulaştırın. Çünkü biz kurum olarak BİK ve Valilik görev alanındaki tanımını yavaş yavaş ortadan kaldırıyoruz. Dijitalleşme sürecinde hem biz hem de gazeteciler olarak siz gerekli alt yapı tedbirlerini almalıyız´ dedi.

Karaca son olarak şunları söyledi; Resmi İlanlar her şeyden önce devletin vazifesidir. Yerel demokrasinin yerleşmesi, devletin bir takım işlerinin yerelde takibinin sağlanması ve tüm bunların özeti olarak sivil toplumun inşasında yerel gazetelerin işlevi tartışma götürmez. 1961 yılında kurumumuzu kuran kadro bunları göz önünde bulundurmuş. Yerel gazetelerin desteklenip kollanması için bu destekler verilmiştir. Ancak unutmayalım. Eğer resmi ilanlar bir şekilde zaafa uğrarsa devlet bunun tedbirini almak zorundadır. Çünkü resmi ilan dağıtmak para basmak gibi bir görevdir. İlanlar kitlelere ulaşmıyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Bu sebeple gazetecilik ölmeyecek, dijital çağı da yaşıyorsak buna da ayak uydurmak zorundayız.

Arslan: Hava gibiyiz, ancak yok olduğumuzda hissediliriz

/resimler/2017-10/10/1417015759668.jpg

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ise, gazetecilerin maddi olarak zor bir dönemden geçtiklerini söyledi.

Varlıklarını sürdürmenin ve onurlarını korumanın peşinde olduklarını söyleyen Arslan ‘Anayasada karşılığı olan bir görevi yerine getiriyoruz. Topluma haber verme ve ayna olma görevlerini yerine getirirken kamu görevi yapıyoruz. Bu görevi yerine getirirken de 1961´de kurulan BİK´ten kaynak alıyoruz. Bunun karşılığında ilan yayınlıyoruz´ dedi.

Arslan sözlerini şöyle sürdürdü;

Yerel yönetimler, yerel gazeteler olmazsa kamuoyuna açılma fırsatı bulamıyor. Yerel gazeteler olarak bu görevin dışında hem yöneten hem de yönetilenin sesi olmuş oluyoruz. Seçim sonrasında bir nevi denetim görevini yapıyoruz. Sorgulayan ve yönetilenden yana olarak bu görevi ifa ediyoruz. Hava gibi hissedilmeyen ancak yok olunca ne olduğumuz anlaşılan bir sektörün temsilcileri olarak kamuoyunda bir takım yanlış yaklaşımlarla da karşılaşıyoruz. Ekonomik olarak yaşadığımız zorluklarımız var. Bunları omuz omuza aşacağız. Basın İlam Kurumu bu dönemde yanımızda. Şubat ayında yürürlüğe giren Resmi İlan Fiyat Tarifesi henüz uygulamaya geçmedi. Temennimiz yıl sonuna kadar uygulamaya geçmesi.

Yerel basına verilen kamu desteğinin aslında tekrardan kamuya döndüğünü söyleyen Arslan ‘Basın olarak kamuya haber sağlıyoruz. Vergi ödüyoruz ve istihdama katkıda bulunuyoruz. Aslında kamu bize ne kadar ilan veriyorsa o kadar da karşılığını alıyor´ dedi.

Dijital basını gecekondu alanına benzeten Arslan son olarak, giderek güçlenen dijital basına da destek verilmesinden yana olduklarını, ancak bunun bir kanunun olması ve hızla bu alanının düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Özdemir: Niçin gelecek internet  medyasının olacak?

/resimler/2017-10/10/1417586854519.jpg

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir de, konuşmasında e-gazetenin kaçınılmaz hale geldiğini belirterek, yeni neslin gazete alma ihtiyacı hissetmediğini, eski kuşak sonrası evlere gazete alınmayacağını söyledi.

Özdemir, Bilgisayar Gazeteciliği başlıklı sunumunda ‘Niçin Gelecek İnternet Medyasının´ sorusuna cevabı Türkiye´nin internet haberciliğiyle ilk tanışmasından günümüze kadar geçirdiği evreleri ve örnekleriyle verdi.

Bundan 25 yıl öncesinin düşünün bugün gerçeğe dönüştüğünü ve bundan 10 yıl sonra yaşanacakları tahmin etmek için düş kurmaya ise gerek olmadığına değinen Özdemir, dünya genelinde kuşakların “X, Y, Z” olarak adlandırılmaya başlandığını, son kuşağın sokakta birdirbir oynamak yerine tabletle vakit geçirdiğine işaret etti.

 

İnternet alanında yaşanan rekabetin gelecekte daha da artacağını, sahiplenme çabalarının yoğunlaşacağını ve büyük sermaye gruplarının bu alana daha büyük yatırımlar yapacağını aktaran Özdemir, “E- gazete kaçınılmaz hale geldi. Çünkü yeni nesil, artık gazete alma ihtiyacı hissetmiyor. Maalesef eski kuşak sonrası eve gazete alınmayacak. Bildiğiniz gibi bazı köklü gazeteler, kağıda basılı gazete çıkarmaya son verdi. Geleneksel haber kurumları eski yapıda olamayacaklar, sayıları gittikçe azalacak. Basılı gazete ve dergiler hayatta kalabilmek için daha da zorlanacaklar. Televizyonların, geleneksel haber program izleyicileri dağılma sürecindeler. Çünkü artık online izleyici var” diye konuştu. 

Haber Merkezi
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MTV zammı araç sahiplerini üzdü
MTV zammı araç sahiplerini üzdü
2018-2020 yıllarına ait Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine ulaşmak için hükümet yeni bir torba yasa hazırladı ve bu yasada harcamalara yönelik alınan vergi artışları ve tasarruflar dikkat çekti.
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 arttı
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 arttı
Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2017 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre, bina sayısı % 7,6, yüzölçümü % 16,3, değeri % 35,3, daire sayısı % 21,6 oranında arttı.
Kurban Bayramı tatili 10 gün
Kurban Bayramı tatili 10 gün
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Kurban Bayramı tatilini 10 gün olarak belirledi.
Hanelerin harcama miktarı tüketim kalıplarını etkiliyor
Hanelerin harcama miktarı tüketim kalıplarını etkiliyor
Hane halkı Bütçe Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre; hanelerin toplam tüketiminde en yüksek pay % 25,2 ile konut ve kiraya, % 19,5 ile gıda ve alkolsüz içeceklere, % 18,2 ile ulaştırmaya ayrıldı.
Devletin Kurumu TÜİK´e göre İşsizlik oranı: % 10,2
Devletin Kurumu TÜİK´e göre İşsizlik oranı: % 10,2
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi oldu.
Bunu yapmayan işverene 8 maaş tazminat cezası
Bunu yapmayan işverene 8 maaş tazminat cezası
Haksız yere işten atılanların dava için 1 ay süresi var.
Resmi araçlara trafikte yakın takip
Resmi araçlara trafikte yakın takip
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine genelge göndererek, resmi plakalı araçlara yönelik denetimin artırılmasını, ayrıcalık tanınmadan kontrole tabii tutulmasını istedi.
Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti
Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti
Tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre % 2,3, bir önceki yılın aynı ayına göre % 10,8 arttı.
Dünya, 2050´de 10 milyar olacak
Dünya, 2050´de 10 milyar olacak
Birleşmiş Milletler´in yayınladığı rapora göre dünya nüfusu, 2050 yılında 9.8 milyara ulaşacak.
Balıkesir Milletvekili Ok, yeni partide yer alacak
Balıkesir Milletvekili Ok, yeni partide yer alacak
Milliyetçi Hareket Partisi´nden (MHP) ihraç edilen Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Meral Akşener´in başkanlığında kurulacak siyasi partide yer alacağını açıkladı. Yeni partinin sonbaharda, eylül, ekim gibi şekilleneceğini bildiren Ok, “Hiçbir ekonomik kaygımız yok. Bu parti, Türkiye´nin kurucu değerlerini kucaklayan, bizi biz yapan değerlere saygı duyan, ne sağcı, ne solcu, merkezde bir parti olacak. Tüm sosyal kesimleri kucaklayacak. Tüm renklerin bir araya gelmesinde sorun olmayacak. Türk Milleti de, bu yeni partide lider, ya da genel başkan olarak sayın Meral Akşener´i görüyor. Artık, Türk Milleti, içinde bulunduğu durumdan muzdarip olan tüm kesimler, hatta AKP´nin önemli bir bölümü, yeni partimizin kurulmasını bekliyor” dedi. Öte yandan, eski bakan Meral Akşener´in öncülüğünde başlatılan yeni parti çalışmaları, Kurban Bayramı sonunda resmiyete bürünecek. İlk genel seçimlerde uygulamaya girecek “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”ne uyum amacıyla çıkarılacak ve Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu´nda yapılacak değişiklikler de partileşme sürecinde izlenecek. Partinin muhalif isimlerinden Sinan Oğan´ın, MHP´nin 2018´de yapılacak olağan kurultayını bekleyeceği, Koray Aydın´ın ise MHP´de siyaset yapmayı sürdüreceği ifade ediliyor. Haber Merkezi
Ev alıp satarken dikkat! Yeni düzenleme geliyor
Ev alıp satarken dikkat! Yeni düzenleme geliyor
Gayrimenkulde yeni dönem başlıyor. Fiyat belirlemede rayiç yerine standart bedel geliyor. Evini internette satan, çift koldan takip edilecek
Bakan Eroğlu´ndan uyarı: "Yazlıkçılar, hayvanlarını bırakıp dönmesin!"
Bakan Eroğlu´ndan uyarı: "Yazlıkçılar, hayvanlarını bırakıp dönmesin!"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, derneklerle de görüşerek hayvanlara daha geniş haklar tanıyan yasal düzenlemeyi yeniden gündeme aldıklarını açıkladı.
CHP Milletvekili Akın´dan Başbakana ‘Yol Cevabı”
CHP Milletvekili Akın´dan Başbakana ‘Yol Cevabı”
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Başbakan Binali Yıldırım´a ´yol cevabı´ verdi.
Araç plakalarında yeni döneme girildi
Araç plakalarında yeni döneme girildi
Standart dışı plakalar, 3 Temmuz´dan itibaren "ağır kusur" kapsamında değerlendirilecek ve bu plakaları taşıyan araçlar muayeneden geçemeyecek.
Buğday ve arpada alım-satım durdu
Buğday ve arpada alım-satım durdu
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar
Yapılandırma da bugün son gün
Yapılandırma da bugün son gün
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, yapılandırma süresinin 30 Haziran Cuma günü (bugün) dolduğunu belirterek
Bandırmam bandırcez
Bandırmam bandırcez
Habertürk Gazetesi köşe yazarı Fatih Altaylı, “Zeytinlik yasası”nı köşesine taşıdı
Yarın sandık başına gidiyoruz
Yarın sandık başına gidiyoruz
"Cumhurbaşkanlığı sistemi"ni getiren 18 maddelik yeni anayasa değişikliğini oylamak için Pazar günü (yarın) tüm Türkiye´de olduğu gibi Erdek´te de sandığa gidiyoruz.
Çalıştıkça düşen emekli aylığı sorunu çözülüyor
Çalıştıkça düşen emekli aylığı sorunu çözülüyor
Milyonlarca kişi, çalıştıkça emekli aylığının azalmasına yol açan yasanın değiştirilmesini bekliyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir´de
Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir´de
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Erdek, İvrindi, Havran, Edremit, Burhaniye, Kepsut ve Bigadiç ilçelerine önümüzdeki yıl doğalgaz verilecek” dedi.
Hükümetten iş arayanlara 650 TL
Hükümetten iş arayanlara 650 TL
Hükümet işsizlik sorununu bitirmek için yeni bir adım daha attı. İşsizler için 650 lira destek ücret verilecek.
Bu akşam Regaip Kandili
Bu akşam Regaip Kandili
Manevi duyguların yükseldiği Regaip Kandili, bu gece idrak edilecek.
Memurlar dikkat!
Memurlar dikkat!
İşte maaşlardan kesilecek para
65 yaş aylığını kim nasıl alacak?
65 yaş aylığını kim nasıl alacak?
Sosyal güvencesi olmayan veya alma sürecinde bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı vermekte. 65 yaş aylığı almak için kişilerin hangi durumda olması gerektiği ve yaşlılık maaşı başvurusunda bulunmanın şartları nelerdir?
Emekli ikramiyesi ödenmesinin önü açıldı
Emekli ikramiyesi ödenmesinin önü açıldı
SGK tarafından yapılan açıklamaya göre 7 Ocak 2015 tarihinden önce aylık bağlanan memurlara 30 yılın üzerindeki hizmetleri karşılığında da emekli ikramiyesi ödenmesinin önü açıldı.
İşsizlik oranı % 12,7 seviyesinde gerçekleşti
İşsizlik oranı % 12,7 seviyesinde gerçekleşti
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin kişi oldu.
Trafik sigorta primlerine % 30 indirim geliyor
Trafik sigorta primlerine % 30 indirim geliyor
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığınca, sigorta sektörü lehine atılan bütün iyi niyetli adımlara rağmen, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyat uygulanması kararı aldıklarını açıkladı.
İşsizlik ödeneği alacaklar dikkat!
İşsizlik ödeneği alacaklar dikkat!
İşsizlik maaşını artırmak için ikinci ödenek fırsatı.
Girişimlerin internet kullanım oranı % 93,7 oldu
Girişimlerin internet kullanım oranı % 93,7 oldu
Araştırma sonuçlarına göre 10 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerin İnternete erişim oranı 2016 yılında % 93,7 oldu. Bu oran, 2015 yılında % 92,5´ti. Avrupa Birliği (AB-28) ülke ortalaması ise her iki yılda % 97 oldu.
Yabancılar ile evlenmelerde Suriyeli gelinler ve Alman damatlar ilk sırada
Yabancılar ile evlenmelerde Suriyeli gelinler ve Alman damatlar ilk sırada
Ortalama ilk evlenme yaşının en yüksek olduğu iller Tunceli ve Artvin Son bir yıl içindeki boşanma olaylarından 106 bin 460 çocuk etkilendi.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ