Karaca: BİK olarak dijitale geçişte de basınımızın yanındayız
Kocaeli´nin Darıca ilçesinde bulunan Basın İlan Kurumu Bayramoğlu Sosyal Tesisleri´nde ilçe gazetelerinden 65 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilen Basın Mensupları Eğitim Semineri, Genel Müdür Yakup Karaca ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan´ın açılış konuşmalarıyla başladı.
Tarih: 10.10.2017 14:13:21/ 513okunma / 0yorum

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum olarak fırsat buldukça gazetecilerin bu BİK Tatil Köyü´nün ziyaret etmelerini arzuladıklarını, sadece dinlenmek değil, bugün olduğu gibi eğitim programlarına da katılmalarında yarar gördüklerini söyledi.

Yeni İlan Yönetmeliği reform niteliğinde

Karaca, bu eğitim programında iki temel konunu ön plana çıkacağını ifade ederek ‘Birinci konu olarak 1 Ocak 2017´de yürürlüğe giren İlan Yönetmeliğimiz. Bu yönetmelik bir reform niteliğinde. Hem geçmişe ait artık uygulama kabiliyeti olmayan hükümleri içeren maddelerin tasfiye edildiği yerlerine tedavülde olan dilin tercih edildiği ve kolay anlaşılır bir yönetmelik olması ve en önemlisi de gazetelerimizin bilhassa çok sık sözünü ettiğimiz dijitalleşmenin önünü açacak bir takım görev alanları ortaya koyması bakımından dikkat çekiyor´ dedi.

Tüm sektörlerde olduğu gibi dijitalleşmenin önlenemez bir biçimde artık her alanda kendini hissettirdiğini söyleyen Karaca, ‘Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ister ticari olsun ister üretim olsun herkes dijitalleşmeden bahsetmektedir. Dijitalleşmenin olumsuzlukları da konuşuluyor ancak iki önemli sonucu da var. Bunlardan biri her şeyden tasarruf imkânı vermesidir. Gazetecilik söz konusu olduğunda, dijital medya denilen bir oluşum kendini dünyada kabul ettirmiş durumdadır. Başında mali tasarruf geliyor. 8/16 sayfalık bir basılı nüshanın üretiminden dağıtımına kadar olan masraflarını ortaya koyup bir analiz yaptığınızda bunun yaklaşık yüzde 10´luk kısmıyla dijital nüsha meydana getirebilirsiniz´ dedi.

Dijitalleşmenin en önemli artısı maliyeti düşürmesi

Sonuç olarak basında da dijitalleşmenin maliyetleri düşürdüğünün altını önemle çizen Genel Müdür Karaca, gazete sahiplerinin bu konuyu dikkatle gündeme almaları gerektiğini söyledi.

Şu anda gazetecilikle ilgili masrafları sıraladıklarında bunun başında personel giderlerinin geldiğini belirten Karaca ‘Gazete kağıdından, mürekkebinden dağıtımına kadar hepsini üst üste koyduğunda dijital yayıncılığın yüzde 10 nispetinde daha düşük olabileceğini söyledim. Biz dijitalleşmenin en önemli sonucu olarak maliyeti düşürdüğünü söylüyoruz. Daha geniş bir ifadeyle Osmanlı İmparatorluğu´nun tasfiye olmasının sebeplerinden biri de teknolojik gelişmeleri takip edip uygulayamaması ve rakiplerinin gerisinde kalması olmuştur´ dedi.

Dijital gazeteciliğin özüne bakıldığında bilinen gazeteciliğe göre farkının az olduğunu söyleyebilmenin mümkün olduğunu belirten Karaca ‘Sadece yaptığımız işin modeli değişiyor. Yine köşe yazıları, özgün içerikler, haber yorumlar dijital ortamda da olacak. Sadece işin yapılış tarzı ve modeli değişecek. Sonuç olarak gazetecilik ölmeyecek. Gazetecilik ölüyorsa toplum, ülke ölüyor demektir. Siz her durumda gazetecilik yapın. Basit olsun ama size ait içerik olsun. Bulunduğunuz mahalleden de haberler olsun´ yorumunda bulundu.

Sektörün içinden doğan Basın İlan Kurumu olarak dijitalleşme karşında ne yapabiliriz sorusu karşısında arayışlar içerisinde olduklarını da dile getiren Karaca, BİK olarak neler yaptıklarını ise şöyle anlattı;

Yönetmeliğimizde gazetelerin internet sitesi bulunması zorunluluğu getirdik. Ancak bunun sizlere bir maliyeti de olacağını da göz önünde bulundurarak ek gösterge veriyoruz. Sitelerin hem görsel hem de donanım bakımından istenilen seviyede olmaları için yine KOSGEB ile ortak proje geliştirdik ve sizlere sunacağız.

Yazılıdan dijitale geçişte de BİK basınımızın yanında olacaktır

Dijital medyaya geçişte gazete sahiplerinin de üzerine düşen görevler olduğunu söyleyen Genel Müdür Karaca, ‘Tasarımıyla ve teknolojik alt yapısıyla göze batan bir internet siteniz olacak. Ve bunu nasıl yazılı basında sayfa editörü ve grafiker varsa internet sitenizde de böyle branşlar olacak. Biz de Basın İlan Kurumu olarak bu tür eğitimlerle bizzat size elimizden gelen katkıyı sunmaya çalışacağız. Ağlamayan çocuğa mama yok. Lütfen ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi bize ulaştırın. Çünkü biz kurum olarak BİK ve Valilik görev alanındaki tanımını yavaş yavaş ortadan kaldırıyoruz. Dijitalleşme sürecinde hem biz hem de gazeteciler olarak siz gerekli alt yapı tedbirlerini almalıyız´ dedi.

Karaca son olarak şunları söyledi; Resmi İlanlar her şeyden önce devletin vazifesidir. Yerel demokrasinin yerleşmesi, devletin bir takım işlerinin yerelde takibinin sağlanması ve tüm bunların özeti olarak sivil toplumun inşasında yerel gazetelerin işlevi tartışma götürmez. 1961 yılında kurumumuzu kuran kadro bunları göz önünde bulundurmuş. Yerel gazetelerin desteklenip kollanması için bu destekler verilmiştir. Ancak unutmayalım. Eğer resmi ilanlar bir şekilde zaafa uğrarsa devlet bunun tedbirini almak zorundadır. Çünkü resmi ilan dağıtmak para basmak gibi bir görevdir. İlanlar kitlelere ulaşmıyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Bu sebeple gazetecilik ölmeyecek, dijital çağı da yaşıyorsak buna da ayak uydurmak zorundayız.

Arslan: Hava gibiyiz, ancak yok olduğumuzda hissediliriz

/resimler/2017-10/10/1417015759668.jpg

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ise, gazetecilerin maddi olarak zor bir dönemden geçtiklerini söyledi.

Varlıklarını sürdürmenin ve onurlarını korumanın peşinde olduklarını söyleyen Arslan ‘Anayasada karşılığı olan bir görevi yerine getiriyoruz. Topluma haber verme ve ayna olma görevlerini yerine getirirken kamu görevi yapıyoruz. Bu görevi yerine getirirken de 1961´de kurulan BİK´ten kaynak alıyoruz. Bunun karşılığında ilan yayınlıyoruz´ dedi.

Arslan sözlerini şöyle sürdürdü;

Yerel yönetimler, yerel gazeteler olmazsa kamuoyuna açılma fırsatı bulamıyor. Yerel gazeteler olarak bu görevin dışında hem yöneten hem de yönetilenin sesi olmuş oluyoruz. Seçim sonrasında bir nevi denetim görevini yapıyoruz. Sorgulayan ve yönetilenden yana olarak bu görevi ifa ediyoruz. Hava gibi hissedilmeyen ancak yok olunca ne olduğumuz anlaşılan bir sektörün temsilcileri olarak kamuoyunda bir takım yanlış yaklaşımlarla da karşılaşıyoruz. Ekonomik olarak yaşadığımız zorluklarımız var. Bunları omuz omuza aşacağız. Basın İlam Kurumu bu dönemde yanımızda. Şubat ayında yürürlüğe giren Resmi İlan Fiyat Tarifesi henüz uygulamaya geçmedi. Temennimiz yıl sonuna kadar uygulamaya geçmesi.

Yerel basına verilen kamu desteğinin aslında tekrardan kamuya döndüğünü söyleyen Arslan ‘Basın olarak kamuya haber sağlıyoruz. Vergi ödüyoruz ve istihdama katkıda bulunuyoruz. Aslında kamu bize ne kadar ilan veriyorsa o kadar da karşılığını alıyor´ dedi.

Dijital basını gecekondu alanına benzeten Arslan son olarak, giderek güçlenen dijital basına da destek verilmesinden yana olduklarını, ancak bunun bir kanunun olması ve hızla bu alanının düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Özdemir: Niçin gelecek internet  medyasının olacak?

/resimler/2017-10/10/1417586854519.jpg

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir de, konuşmasında e-gazetenin kaçınılmaz hale geldiğini belirterek, yeni neslin gazete alma ihtiyacı hissetmediğini, eski kuşak sonrası evlere gazete alınmayacağını söyledi.

Özdemir, Bilgisayar Gazeteciliği başlıklı sunumunda ‘Niçin Gelecek İnternet Medyasının´ sorusuna cevabı Türkiye´nin internet haberciliğiyle ilk tanışmasından günümüze kadar geçirdiği evreleri ve örnekleriyle verdi.

Bundan 25 yıl öncesinin düşünün bugün gerçeğe dönüştüğünü ve bundan 10 yıl sonra yaşanacakları tahmin etmek için düş kurmaya ise gerek olmadığına değinen Özdemir, dünya genelinde kuşakların “X, Y, Z” olarak adlandırılmaya başlandığını, son kuşağın sokakta birdirbir oynamak yerine tabletle vakit geçirdiğine işaret etti.

 

İnternet alanında yaşanan rekabetin gelecekte daha da artacağını, sahiplenme çabalarının yoğunlaşacağını ve büyük sermaye gruplarının bu alana daha büyük yatırımlar yapacağını aktaran Özdemir, “E- gazete kaçınılmaz hale geldi. Çünkü yeni nesil, artık gazete alma ihtiyacı hissetmiyor. Maalesef eski kuşak sonrası eve gazete alınmayacak. Bildiğiniz gibi bazı köklü gazeteler, kağıda basılı gazete çıkarmaya son verdi. Geleneksel haber kurumları eski yapıda olamayacaklar, sayıları gittikçe azalacak. Basılı gazete ve dergiler hayatta kalabilmek için daha da zorlanacaklar. Televizyonların, geleneksel haber program izleyicileri dağılma sürecindeler. Çünkü artık online izleyici var” diye konuştu. 

Haber Merkezi
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Borç yapılandırmasında ek süre talebi
Borç yapılandırmasında ek süre talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergi, prim ve benzeri borçların yeniden yapılandırılması için başvuru süresinin 31 Temmuz´da sona ereceğini belirterek
Seçmenlere 10 adımda oy kullanma rehberi
Seçmenlere 10 adımda oy kullanma rehberi
Bugün yapılacak olan çifte seçimde vatandaşlar, tüm yurtta 08.00 - 17.00 saatleri arasında oy kullanacak.
OSB parselleri yatırımcılara bedelsiz de verilebilecek
OSB parselleri yatırımcılara bedelsiz de verilebilecek
Yatırımcılar için OSB´lerdeki parsellere bedelsiz tahsis düzenlemesine gidiliyor.
İstifayla 10 ay işsizlik maaşı
İstifayla 10 ay işsizlik maaşı
Sadece işten atılanların değil, kendi isteğiyle haklı sebeplerle ayrılanların da işsizlik maaşı alma hakkı bulunuyor. Üstelik 10 ay boyunca.
Tapuda yeni dönem başladı!
Tapuda yeni dönem başladı!
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün, alım satım yapmak isteyenlerin tapu dairelerine gitmeden günün her saati, başvuru
Emeklilere bayram öncesi çifte ödeme yapılacak
Emeklilere bayram öncesi çifte ödeme yapılacak
Emeklilere maaşları ve ikramiyeleri bayramdan önce yatacak.
TÜSAD´tan “Sigarayı Bırak Kalbini Koru” mesajı
TÜSAD´tan “Sigarayı Bırak Kalbini Koru” mesajı
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle yayımladığı mesajla, sigara bağımlılarına önemli uyarılarda bulundu.
Torba yasayla faizde büyük indirim yaşanacak
Torba yasayla faizde büyük indirim yaşanacak
Vergi, prim gibi borçlara yapılandırma başvuruları başladı. Yapılandırma ile gecikme faizi yerine Yİ-ÜFE hesaplanacak. Peşin ödemede Yİ-ÜFE´nin de % 90´ı silinecek. Bin 885 liralık gecikme faizi yerine 50 lira Yİ-ÜFE ödenecek
4C´den 4B kadrosuna geçenler maaşlarını peşin alacak
4C´den 4B kadrosuna geçenler maaşlarını peşin alacak
Kamuda geçici personel olarak görev yapan 4C´lilerden 4B sözleşmeli personel statüsüne geçenlerin maaşı peşin yatacak
Balıkesir´de 2018 Nisan ayında 2.322 konut satıldı
Balıkesir´de 2018 Nisan ayında 2.322 konut satıldı
Türkiye genelinde konut satışları 2018 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 9,9 oranında azalarak 103.087 oldu.
İşsizlik oranı % 10,6 seviyesinde
İşsizlik oranı % 10,6 seviyesinde
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2 puanlık azalış ile % 10,6 seviyesinde gerçekleşti.
İşsizlik oranı % 10,6 seviyesinde gerçekleşti
İşsizlik oranı % 10,6 seviyesinde gerçekleşti
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişi oldu.
Ad ve soyadı değişikliğinde kamuoyuna önemli duyuru!
Ad ve soyadı değişikliğinde kamuoyuna önemli duyuru!
12 Mayıs 2018 tarihinden sonra ad ve soyadı değişikliği talebiyle idare kurullarına başvuran vatandaşların işlemlerinin seçim sonrasına ertelenmesi ve sandık seçmen listeleri kesinleştiğinden dolayı bu tarihten sonra yapılacak değişiklikler oy kullanılmasına mani olacak.
Seçimde görev alana 306 TL
Seçimde görev alana 306 TL
24 Haziran´da yapılmasına karar verilen erken seçimde yaklaşık 2 milyon kişi görev yapacak.
İmar barışı geliyor
İmar barışı geliyor
15 milyon yapı için imar barışında inşaat maliyetine bakılacak.
Sofralık zeytin ihracatında artış yaşanıyor
Sofralık zeytin ihracatında artış yaşanıyor
Zeytinyağından sonra sofralık zeytin ihracatı da artışa geçti.
Tarım´da ÜFE Mart ayında % 0,52 arttı
Tarım´da ÜFE Mart ayında % 0,52 arttı
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi Tarım–ÜFE, 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre % 0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 3,03, bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,70 ve on iki aylık ortalamalara göre % 11,80 artış gösterdi.
İşsizlik oranı % 10,8 seviyesinde gerçekleşti
İşsizlik oranı % 10,8 seviyesinde gerçekleşti
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 576 bin kişi azalarak 3 milyon 409 bin kişi oldu.
Emekli maaşına asgari ücret ayarı geliyor
Emekli maaşına asgari ücret ayarı geliyor
SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yeni bir çalışma gündemde. En düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi üzerinde duruluyor.
Geçen yıl evlilikler en çok Temmuz ayında yaşanmış
Geçen yıl evlilikler en çok Temmuz ayında yaşanmış
2017 yılında evlenen çiftler en çok Temmuz ayında evlenmeyi tercih etti.
Toplanan inek sütü miktarında artış var
Toplanan inek sütü miktarında artış var
Ticari süt işletmelerince Şubat ayında 809 bin 327 ton inek sütü toplandı.
MTV zammı araç sahiplerini üzdü
MTV zammı araç sahiplerini üzdü
2018-2020 yıllarına ait Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine ulaşmak için hükümet yeni bir torba yasa hazırladı ve bu yasada harcamalara yönelik alınan vergi artışları ve tasarruflar dikkat çekti.
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 arttı
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 arttı
Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2017 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre, bina sayısı % 7,6, yüzölçümü % 16,3, değeri % 35,3, daire sayısı % 21,6 oranında arttı.
Kurban Bayramı tatili 10 gün
Kurban Bayramı tatili 10 gün
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Kurban Bayramı tatilini 10 gün olarak belirledi.
Hanelerin harcama miktarı tüketim kalıplarını etkiliyor
Hanelerin harcama miktarı tüketim kalıplarını etkiliyor
Hane halkı Bütçe Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre; hanelerin toplam tüketiminde en yüksek pay % 25,2 ile konut ve kiraya, % 19,5 ile gıda ve alkolsüz içeceklere, % 18,2 ile ulaştırmaya ayrıldı.
Devletin Kurumu TÜİK´e göre İşsizlik oranı: % 10,2
Devletin Kurumu TÜİK´e göre İşsizlik oranı: % 10,2
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi oldu.
Bunu yapmayan işverene 8 maaş tazminat cezası
Bunu yapmayan işverene 8 maaş tazminat cezası
Haksız yere işten atılanların dava için 1 ay süresi var.
Resmi araçlara trafikte yakın takip
Resmi araçlara trafikte yakın takip
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine genelge göndererek, resmi plakalı araçlara yönelik denetimin artırılmasını, ayrıcalık tanınmadan kontrole tabii tutulmasını istedi.
Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti
Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti
Tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre % 2,3, bir önceki yılın aynı ayına göre % 10,8 arttı.
Dünya, 2050´de 10 milyar olacak
Dünya, 2050´de 10 milyar olacak
Birleşmiş Milletler´in yayınladığı rapora göre dünya nüfusu, 2050 yılında 9.8 milyara ulaşacak.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler