Çalıştıkça düşen emekli aylığı sorunu çözülüyor
Milyonlarca kişi, çalıştıkça emekli aylığının azalmasına yol açan yasanın değiştirilmesini bekliyor.
Tarih: 15.4.2017 19:33:43/ 707okunma / 0yorum

2008 yılında yapılan değişiklikle sigortalıların ileride bağlanacak emekli aylıkları, prim gün sayısını doldurduktan sonra ilave çalıştıkları her 360 gün için 40 lira azalıyor.
2008 yılında çıkarılan ve "reform" olarak nitelendirilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanunu´nun çalışanlar aleyhine getirdiği bir düzenlemenin daha düzeltilmesi için gözler hükümete çevrildi. Bu kanunla getirilen hükümlerden emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden esnafa sosyal güvenlik destekleme primi (SGDP) ödeme zorunluluğu ile "işsiz evlat vergisi" olarak adlandırılan, gençleri ayda 426 liraya kadar prim ödeme yükümlülüğü ile karşı karşıya bırakan Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinde düzeltmeler yapıldı. Emekli esnafın SGDP zorunluluğu tümüyle kaldırılırken, GSS primleri de aylık 53 liraya indirildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu konudaki mağduriyetin giderilmesi için yasal değişiklik yapılabilmesi amacıyla bürokratlarına teknik çalışma yapmaları talimatı verdi.
2008´de yapılan değişiklik dolayısıyla, dünyadaki uygulamaların tersine, Türkiye´de, prim gün sayısını doldurup yaşı bekleyenler açısından ilave çalışılan her 360 gün için emekli aylığı 40 liraya kadar azalıyor. Halbuki, çalıştıkça artması gerekir. Beş yıl bu şekilde çalışanın emekli aylığı 200 lira azalıyor. Çarpıklık, aylık bağlama oranının (ABO) düşürülmesinden kaynaklanıyor. 1999´a kadar uygulanan ABO, 2000 ve 2008´de 2 kez değişince vatandaşın karşısına üç ayrı hesap çıktı:
1999 ÖNCESİ: SSK´lı bir işçinin aylık bağlama oranı 1999 ve öncesi dönem için, ilk 5000 gün çalışanlara % 60; 5000 günden sonraki her 240 gün için % 1 oranında artırılıyordu. 9 bin gün prim ödeyen bir işçinin ABO´su % 76 olurdu. Böylece, prime esas kazancı 25 yılın ortalaması olarak bugünün parasıyla 2 bin lira olan bir işçiye, % 76 ABO üzerinden bin 520 lira emekli aylığı bağlanabiliyordu.
2000-2008 ARASI: 2000 yılında yürürlüğe giren kanunla aylık bağlama oranı ilk 3600 gün için % 35, sonraki 5400 günün her 360 günü için % 2, 9 bin günden sonraki her 360 gün için % 1.5 olarak değiştirildi. Böylece 25 yıl kesintisiz (9000 gün) prim ödeyen kişiye prime esas kazanç üzerinden bağlanabilecek aylık % 76´dan 65´e düşürüldü. 2000 ile 30 Eylül 2008 tarihi arasındaki çalışmalara bu oran uygulanıyor.
2008 SONRASI: Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunla aylık bağlama oranı daha da düşürüldü ve her 360 gün için % 2 olarak belirlendi. Böylece 9000 gün prim ödeyen bir kişinin aylık bağlama oranı % 50´ye indirildi. 2 bin liralık prime esas kazanç örneğinden devam edersek, 25 yıllık çalışma sonucu bağlanabilecek aylık, 2000 yılından sonra çalışmaya başlayanlar için bin liraya indirildi.
Emekli aylığının, çalıştıkça azalmaması için önünüzde üç seçenek bulunuyor: Emeklilik için gerekli prim gün koşulunu dolduranlardan imkânı olan kişi çalışmayıp evinde emekliliği beklese daha avantajlı çıkıyor. İkinci seçenek; 5 bin 300 liradan daha fazla kazanç üzerinden prim ödemek. Üçüncü seçenek; "yan yollara" saparak mevzuatın kenarından dolanıp primi ay üzerinden değil gün üzerinden "07 puantaj kodu" ile yatırmak. Örneğin aylık brüt kazancı 3 bin lira olan kişi için Sosyal Güvenlik Kurumu´na 30 gün üzerinden değil 7 gün üzerinden çalışmış gibi bildirim yapılırsa, emekli aylığı azalmadığı gibi, bu şekilde bildirilen toplam prim günü miktarı 360 güne ulaştığında 100 lira dolayında artış sağlama imkânı bulunuyor. Yaygın olarak kullanılan bir diğer seçenek ise emekli olmak için prim gün koşulunu doldurmuş kişilerin kayıt dışı çalışması. Sistemin çarpıklığı dolayısıyla çoğu kişi kayıt dışı çalışmaya yöneliyor.
Çalıştıkça emekli aylığında yaşanan azalmadan, brüt maaşı 5 bin 300 liranın altındakiler etkileniyor. Asgari ücrete yaklaştıkça emekli aylığı düşüyor. Emekli aylığındaki düşüşten etkilenmemek için prime esas aylık kazancın 5 bin 300 liranın üzerinde olması gerekiyor. Oysa Türkiye´de Ocak ayı itibarıyla SGK´ya bildirilen ortalama aylık brüt kazanç 2 bin 658 lira. Çalışanların yaklaşık % 65´inin primi, asgari ücret üzerinden yatırılıyor.
Haber Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Karaca: BİK olarak dijitale geçişte de basınımızın yanındayız
Karaca: BİK olarak dijitale geçişte de basınımızın yanındayız
Kocaeli´nin Darıca ilçesinde bulunan Basın İlan Kurumu Bayramoğlu Sosyal Tesisleri´nde ilçe gazetelerinden 65 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilen Basın Mensupları Eğitim Semineri, Genel Müdür Yakup Karaca ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan´ın açılış konuşmalarıyla başladı.
MTV zammı araç sahiplerini üzdü
MTV zammı araç sahiplerini üzdü
2018-2020 yıllarına ait Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine ulaşmak için hükümet yeni bir torba yasa hazırladı ve bu yasada harcamalara yönelik alınan vergi artışları ve tasarruflar dikkat çekti.
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 arttı
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 arttı
Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2017 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre, bina sayısı % 7,6, yüzölçümü % 16,3, değeri % 35,3, daire sayısı % 21,6 oranında arttı.
Kurban Bayramı tatili 10 gün
Kurban Bayramı tatili 10 gün
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Kurban Bayramı tatilini 10 gün olarak belirledi.
Hanelerin harcama miktarı tüketim kalıplarını etkiliyor
Hanelerin harcama miktarı tüketim kalıplarını etkiliyor
Hane halkı Bütçe Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre; hanelerin toplam tüketiminde en yüksek pay % 25,2 ile konut ve kiraya, % 19,5 ile gıda ve alkolsüz içeceklere, % 18,2 ile ulaştırmaya ayrıldı.
Devletin Kurumu TÜİK´e göre İşsizlik oranı: % 10,2
Devletin Kurumu TÜİK´e göre İşsizlik oranı: % 10,2
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi oldu.
Bunu yapmayan işverene 8 maaş tazminat cezası
Bunu yapmayan işverene 8 maaş tazminat cezası
Haksız yere işten atılanların dava için 1 ay süresi var.
Resmi araçlara trafikte yakın takip
Resmi araçlara trafikte yakın takip
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine genelge göndererek, resmi plakalı araçlara yönelik denetimin artırılmasını, ayrıcalık tanınmadan kontrole tabii tutulmasını istedi.
Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti
Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti
Tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre % 2,3, bir önceki yılın aynı ayına göre % 10,8 arttı.
Dünya, 2050´de 10 milyar olacak
Dünya, 2050´de 10 milyar olacak
Birleşmiş Milletler´in yayınladığı rapora göre dünya nüfusu, 2050 yılında 9.8 milyara ulaşacak.
Balıkesir Milletvekili Ok, yeni partide yer alacak
Balıkesir Milletvekili Ok, yeni partide yer alacak
Milliyetçi Hareket Partisi´nden (MHP) ihraç edilen Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Meral Akşener´in başkanlığında kurulacak siyasi partide yer alacağını açıkladı. Yeni partinin sonbaharda, eylül, ekim gibi şekilleneceğini bildiren Ok, “Hiçbir ekonomik kaygımız yok. Bu parti, Türkiye´nin kurucu değerlerini kucaklayan, bizi biz yapan değerlere saygı duyan, ne sağcı, ne solcu, merkezde bir parti olacak. Tüm sosyal kesimleri kucaklayacak. Tüm renklerin bir araya gelmesinde sorun olmayacak. Türk Milleti de, bu yeni partide lider, ya da genel başkan olarak sayın Meral Akşener´i görüyor. Artık, Türk Milleti, içinde bulunduğu durumdan muzdarip olan tüm kesimler, hatta AKP´nin önemli bir bölümü, yeni partimizin kurulmasını bekliyor” dedi. Öte yandan, eski bakan Meral Akşener´in öncülüğünde başlatılan yeni parti çalışmaları, Kurban Bayramı sonunda resmiyete bürünecek. İlk genel seçimlerde uygulamaya girecek “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”ne uyum amacıyla çıkarılacak ve Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu´nda yapılacak değişiklikler de partileşme sürecinde izlenecek. Partinin muhalif isimlerinden Sinan Oğan´ın, MHP´nin 2018´de yapılacak olağan kurultayını bekleyeceği, Koray Aydın´ın ise MHP´de siyaset yapmayı sürdüreceği ifade ediliyor. Haber Merkezi
Ev alıp satarken dikkat! Yeni düzenleme geliyor
Ev alıp satarken dikkat! Yeni düzenleme geliyor
Gayrimenkulde yeni dönem başlıyor. Fiyat belirlemede rayiç yerine standart bedel geliyor. Evini internette satan, çift koldan takip edilecek
Bakan Eroğlu´ndan uyarı: "Yazlıkçılar, hayvanlarını bırakıp dönmesin!"
Bakan Eroğlu´ndan uyarı: "Yazlıkçılar, hayvanlarını bırakıp dönmesin!"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, derneklerle de görüşerek hayvanlara daha geniş haklar tanıyan yasal düzenlemeyi yeniden gündeme aldıklarını açıkladı.
CHP Milletvekili Akın´dan Başbakana ‘Yol Cevabı”
CHP Milletvekili Akın´dan Başbakana ‘Yol Cevabı”
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Başbakan Binali Yıldırım´a ´yol cevabı´ verdi.
Araç plakalarında yeni döneme girildi
Araç plakalarında yeni döneme girildi
Standart dışı plakalar, 3 Temmuz´dan itibaren "ağır kusur" kapsamında değerlendirilecek ve bu plakaları taşıyan araçlar muayeneden geçemeyecek.
Buğday ve arpada alım-satım durdu
Buğday ve arpada alım-satım durdu
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar
Yapılandırma da bugün son gün
Yapılandırma da bugün son gün
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, yapılandırma süresinin 30 Haziran Cuma günü (bugün) dolduğunu belirterek
Bandırmam bandırcez
Bandırmam bandırcez
Habertürk Gazetesi köşe yazarı Fatih Altaylı, “Zeytinlik yasası”nı köşesine taşıdı
Yarın sandık başına gidiyoruz
Yarın sandık başına gidiyoruz
"Cumhurbaşkanlığı sistemi"ni getiren 18 maddelik yeni anayasa değişikliğini oylamak için Pazar günü (yarın) tüm Türkiye´de olduğu gibi Erdek´te de sandığa gidiyoruz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir´de
Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir´de
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Erdek, İvrindi, Havran, Edremit, Burhaniye, Kepsut ve Bigadiç ilçelerine önümüzdeki yıl doğalgaz verilecek” dedi.
Hükümetten iş arayanlara 650 TL
Hükümetten iş arayanlara 650 TL
Hükümet işsizlik sorununu bitirmek için yeni bir adım daha attı. İşsizler için 650 lira destek ücret verilecek.
Bu akşam Regaip Kandili
Bu akşam Regaip Kandili
Manevi duyguların yükseldiği Regaip Kandili, bu gece idrak edilecek.
Memurlar dikkat!
Memurlar dikkat!
İşte maaşlardan kesilecek para
65 yaş aylığını kim nasıl alacak?
65 yaş aylığını kim nasıl alacak?
Sosyal güvencesi olmayan veya alma sürecinde bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı vermekte. 65 yaş aylığı almak için kişilerin hangi durumda olması gerektiği ve yaşlılık maaşı başvurusunda bulunmanın şartları nelerdir?
Emekli ikramiyesi ödenmesinin önü açıldı
Emekli ikramiyesi ödenmesinin önü açıldı
SGK tarafından yapılan açıklamaya göre 7 Ocak 2015 tarihinden önce aylık bağlanan memurlara 30 yılın üzerindeki hizmetleri karşılığında da emekli ikramiyesi ödenmesinin önü açıldı.
İşsizlik oranı % 12,7 seviyesinde gerçekleşti
İşsizlik oranı % 12,7 seviyesinde gerçekleşti
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin kişi oldu.
Trafik sigorta primlerine % 30 indirim geliyor
Trafik sigorta primlerine % 30 indirim geliyor
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığınca, sigorta sektörü lehine atılan bütün iyi niyetli adımlara rağmen, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyat uygulanması kararı aldıklarını açıkladı.
İşsizlik ödeneği alacaklar dikkat!
İşsizlik ödeneği alacaklar dikkat!
İşsizlik maaşını artırmak için ikinci ödenek fırsatı.
Girişimlerin internet kullanım oranı % 93,7 oldu
Girişimlerin internet kullanım oranı % 93,7 oldu
Araştırma sonuçlarına göre 10 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerin İnternete erişim oranı 2016 yılında % 93,7 oldu. Bu oran, 2015 yılında % 92,5´ti. Avrupa Birliği (AB-28) ülke ortalaması ise her iki yılda % 97 oldu.
Yabancılar ile evlenmelerde Suriyeli gelinler ve Alman damatlar ilk sırada
Yabancılar ile evlenmelerde Suriyeli gelinler ve Alman damatlar ilk sırada
Ortalama ilk evlenme yaşının en yüksek olduğu iller Tunceli ve Artvin Son bir yıl içindeki boşanma olaylarından 106 bin 460 çocuk etkilendi.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ