BEYAZ SAÇ HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu, dünyada en yaygın hastalığın erkeklerde gözlenen saç dökülmesi olduğunu belirtti ve bilinçsiz yapılan diyetlerin de saç dökülmelerine yol açtığını vurguladı.
Tarih: 26.12.2016 16:44:48/ 982okunma / 0yorum

Saç hastalıkları konusunda önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Server Serdaroğlu, saç derisi dökülmesinin bazı önemli hastalıkların belirtisi olduğuna işaret ederek, “Saçlı deri gözükmeye başladığı zaman saçlarda bir kayıp var demektir. Bu birçok nedenle olabilir. Erkeklerde saç dökülmesi sinsi bir şekilde ilerler. Tam dökülmez ama incelmeye başlar. Bu incelme sonucunda yavaş yavaş saçlar seyrelir. Erkeklerde bu daha erken yaşlarda olur. Kadınlarda ise genellikle doğumlar ve sonrasında belirginleşir ve saçlar inceldiği için saçta deri gözükmeye başlar. Hastalık için ne kadar erken tanı konulursa ve bu hastalıkların özelliğine göre tedavi yapılırsa şans o kadar artıyor” şeklinde konuştu.
“Stres Saç Dökülmesine Neden Olabilir”
Saç derisinde görülen kabuklu yaralarla ilgili olarak da bilgiler veren Prof. Dr. Serdaroğlu, “Saçlı deride en sık gördüğümüz hastalıklardan biri sedef hastalığıdır. Bu hastalık, çok fazla saç dökülmesine yol açmaz ama deri üzerinde, kabuklanma, kızarıklık ve sedefe benzeyen gümüş renkli kabuklar oluşur. İkinci grup egzama gruplarıdır. Seboreik egzama diye adlandırdığımız bu hastalıklar genetik özellikli ve stresle tetiklenen hastalıklardır. Bu grupta da sedef hastalığında olduğu gibi deride hafif kızarıklıklar ve üzerinde beyaz kabuklar görülür. Bunların dışında saçta deriye yerleşip kabuklanma yaparak saç dökülmesine sebebiyet veren hastalıklar da bulunuyor. Ayrıca uygulamalar sonucu oluşan rahatsızlıklar vardır. Yanlış şampuan, yanlış losyon, yanlış saç bakım ürünleri ve yanlış boya kullanımları alerji geliştirir ve kabuklanmalar oluşturur. Bunlar diğerlerine kıyasla daha kısa süreli ve daha kolay tedavi ettiğimiz hastalıklardır. Burada önemli olan nokta dermatoloğun oluşan kabuklanmaya doğru ayrımı yaparak sonuçlandırmasıdır. Sonrasında kimi zaman mikroskobik incelemeler yapıp biyopsi alıyoruz, kimi zaman da dijital mikroskop dediğimiz işlemlere bakıyoruz. Bunları da bir tanıya ulaştırdıktan sonra tedaviye başlıyoruz” dedi.
“Erkeklerde Saç Dökülmesi Dünyanın En Yaygın Hastalığı”
Saç dökülmesinin birçok nedeni olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Serdaroğlu, “Aslında söylediklerim var olan sebeplerin sadece küçük bir kısmıydı. Burada saç dökülmesinden çok diğer hastalıkları düşünmek lazım” dedi ve şunları söyledi: “İlki; toplumda en sık görülen “androgenetik alopesi” yani erkekteki saç dökülmesidir. Bu bizim de içinde bulunduğumuz ırksal alanda, erkeklerin %70´ini ilgilendiriyor. Az dökülebilir ya da tam kellik olabilir. Böyle bir spectrum dersek %70. Kadınların ise %50´sini oluşturuyor. Yani dünyadaki en yaygın hastalık aslında erkekteki saç dökülmesi.”
Saç dökülmesinin farklı sebepleri olabileceğini de söyleyen Prof. Dr. Serdaroğlu, “Bir ameliyat sonrası, ateşli bir hastalık geçirdikten veya kişi doğum yaptıktan sonra oluşabilen dökülmeler besinsel eksikliklerdir. Hatalı beslenme ve hatalı ilaç kullanımıdır. Örneğin tansiyon ilacı, kolesterol ilacı veya antideprasan kullanımına bağlı kronik dönemde saç dökülmeleri olabilir. Bunların dışında kan eksikliğinde, b12 vitamin eksikliğinde, folik asit veya çinko eksikliğinde bu tip durumlar ve troid hastalığı gibi hastalıklar oluşabilir” diye belirtti.
“Saçların Beyazlaşması Hastalık Habercisi Olabilir”
Saçlarda görülen beyazların önemine dikkat çeken Prof. Dr. Serdaroğlu, “Saçların beyazlamasını biz yaşlanma belirtisi olarak görüyor ve yaşlanmayı hastalıktan saymıyoruz. Kimi zaman saç beyazlaması bir hastalık belirtisi sayılabilir ama temelde en çok görülen yaşlanmaya bağlı olan saç beyazlamalarıdır. Bu genetik nedenlerle bazen erken olur bazen geç olur. Bu saç köklerindeki renk veren pigment hücrelerinin apopitoz yapması yani kendi kendini tahrip etmesidir. Bunların dışında vitiligo dediğimiz deride beyazlama yapan hastalık bağışıklık sistemi hastalığıdır. Savunma hücrelerinin pigment hücrelerini mikrop gibi algılamasıyla ve yok etmesiyle oluşan bu hastalık vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Sonuç olarak lokalize bir beyazlık görmüşsek ve belirli bir alanda grup olarak saçlar beyaz çıkıyorsa o zaman bir hastalık habercisi sayabiliriz” dedi.
“Beslenme Düzeni Saç Hastalıklarını Etkiliyor”
Beslenmenin saç hastalıkları üzerinde önemli bir etkisi olduğuna değinen Prof. Dr. Serdaroğlu, “Beslenme düzeni saç hastalıklarını etkiliyor. Günümüzde hastalık seviyesinde zayıflama merakı var. Özellikle genç kadın ve genç kızlarda daha çok görülüyor. Bir ucu yememe hastalığına dayanan bu az yeme alışkanlığı, günlük kalori miktarının 1000 kalori altına düştüğünde saçları fazlasıyla olumsuz etkilemekte ve saç dökülmesini doğurmaktadır. Bir başka konu ise hızlı ve dengesiz kilo verme. Kişi hızlı kilo verdiği zaman da saçlarında dökülme oluşur. Diyetlerin mutlaka bir diyetisyen kontrolünde oluşturulması ve kilo vermenin çok yavaş bir sürece yayılması gerekiyor. Ayrıca gıda takviyesi olarak kullanılan ilaçların mutlaka danışılarak kullanılması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Şampuan, saç kremi gibi kozmetik ürünlerin saç sağlığına etkisini değerlendiren Prof. Dr. Serdaroğlu şunları dile getirdi: “Şampuan, saç kremi gibi kozmetik ürünler, saç sağlığından çok saçın kozmetik özelliğini etkiler. Uygun olmayan şampuan kullanılması, kişinin saçındaki yağ oranını, renk özelliğini ve parlaklığını etkileyecektir. Doğru kullanılmayan bir ürün, saç yüzeyinde hasarlar oluşturacaktır. Yani saçta aşırı kurumalar, çatallanmalar olacak, renk bozulacak, parlaklık gidecektir. Bu bir kozmetik özellik olsa bile neticede insanları çok etkileyecektir.”
Piyasalarda çok fazla saç ürünü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Serdaroğlu, bu ürünlerin eczanelerde muayenesiz satıldığına işaret ederek daha hassas davranılması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Serdaroğlu, “Saç hastalıkları suiistimallere açık bir konu olduğu için daha hassas davranılması gerekiyor. Gerçekçi olmayan söylemlerle ürünleri satabilmek adına ‘saçınızda egzama var, mantar var´ cümleleriyle oluşmamış hastalıkları söyleyerek insanları kandırılabiliyorlar. Bu konuda eğitim biraz zor oluyor. Eczacılar genellikle bu tip eğitimleri kuaförlere yönelik yaptıklarını belirtir. Hastalığı en erken onlar görecekleri için bizim de kuaförler federasyonuna yönelik çalışmalarımız oldu. Onlara, kişilerin saç rahatsızlıklarını önceden haberdar edip saçları dökülme seviyesine gelmeden, piyasadaki pahalı ürünlere değil de doktora yönlendirmeleri için teşvik ediyoruz” dedi.
İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi´nde saç hastalıkları ve saç dökülmesi konusunda çok ciddi çalışmaların yapıldığını belirten Prof. Dr. Serdaroğlu, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Burada bir arkadaşım ile beraber 15 yıl önce kurduğumuz saç hastalıkları merkezimiz var. Hem Türkiye´nin birçok merkezinden hem de yurtdışından gelen hastalarımız var. Hastalarımız, hastalığın tanısı veya tedavisi için geliyorlar. Burada öncelikle hastalığın düzeyine göre kan analizleri ya da saç incelemelerini yapıyoruz. Dijital mikroskop ile veya histolojik incelemesini yaparak biyopsiye daha sonra karar veriyoruz.”
Haber Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: BEYAZ HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Sarı, Öğretmen ziyaretlerini sürdürüyor
Başkan Sarı, Öğretmen ziyaretlerini sürdürüyor
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle devam eden öğretmen ziyaretlerini Erdek İlçe Milli Eğitim ve Erdek Halk Eğitim Merkezi Müdürlerine yaptığı ziyaretlerle sürdürdü.
Sağlık Bakanlığı´ndan körfez bölgesinde doktor yok itirafı!
Sağlık Bakanlığı´ndan körfez bölgesinde doktor yok itirafı!
CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde Sağlık Bakanlığı´na sorduğu soruların cevaplarını kamuoyu ile paylaştı.
Helikopter Hava Ambulans hizmetiyle çok can kurtarılıyor
Helikopter Hava Ambulans hizmetiyle çok can kurtarılıyor
Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi´nde tedavi gören Eymen Çakan isimli 18 günlük Prerenal ABY tanılı bebek, Helikopter Hava Ambulansı ile İstanbul´a sevk edildi.
İsveç´li hekimler “Robotik Cerrahi” yöntemiyle tanıştı
İsveç´li hekimler “Robotik Cerrahi” yöntemiyle tanıştı
İsveç´li hekimler, Robotik Cerrahi yöntemini yerinde incelemek üzere Bursa Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi´ni ziyaret etti.
Sonbahar alerjilerinden korunmak için 6 öneri
Sonbahar alerjilerinden korunmak için 6 öneri
Mevsim geçişlerinde yaşadığımız alerjiye bağlı sağlık sıkıntıları çocuk-yetişkin ayırmadan herkesi rahatsız ediyor.
Toplum Sağlığı Merkezi´nden “Meme Kanseri” uyarısı
Toplum Sağlığı Merkezi´nden “Meme Kanseri” uyarısı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Doktor Mahmut Ekiz, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı nedeniyle yazılı açıklamada bulundu.
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Uyardı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Uyardı
Geçtiğimiz gün yaşanan Sel felaketinin ardından Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Mahmut Ekiz, içme suyu kullanımına yazılı açıklama ile vatandaşları uyardı.
Kahvaltıda mutlaka olması gereken 8 besin
Kahvaltıda mutlaka olması gereken 8 besin
Kahvaltı, günün en önemli öğünü olarak biliniyor.
KURBAN BAYRAMI VE BESLENME
KURBAN BAYRAMI VE BESLENME
Sağlıklı bir bayram geçirmek için doğru besin seçimi, kurbanlık kesimlerinin doğru şekilde yapılması, gıda güvenliği, etlerin saklanması, hazırlanması ve pişirme yöntemlerinde bilinçli davranmak gerekiyor.
Hemşirelerle tartışıp doktoru yumrukladı
Hemşirelerle tartışıp doktoru yumrukladı
Bandırma Devlet Hastanesi acil servisine Çarşamba gecesi bir yakınını tedavi amacıyla getiren ve acil serviste
“DUMANSIZ HAVA SAHASI UYGULAMALARI”
“DUMANSIZ HAVA SAHASI UYGULAMALARI”
Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, “Dumansız hava sahası uygulamaları” hakkında bilgilendirmede bulundu.
Evde rehabilitasyon hizmeti
Evde rehabilitasyon hizmeti
Erdek Belediyesi bünyesinde çalışan fizyoretapist, evlerinden çıkamayan felçli, engelli ya da fizik tedavi gereken hastalar için, vatandaşlardan gelen talep üstüne evlere giderek rehabilitasyon hizmeti gerçekleştirecek.
Yoğun bakımı da evlere taşıdı.
Yoğun bakımı da evlere taşıdı.
Türkiye´de yaygınlaşmaya başlayan Evde Bakım Hizmetleri, artık yoğun bakımı da evlere taşıdı.
Tatilde de dişler düzenli şekilde fırçalanmalı
Tatilde de dişler düzenli şekilde fırçalanmalı
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Açık büfeli bir tatilde veya büyük anne-büyük baba evinde dilediğini istediği miktarda yiyen çocukların...
Yazın en çok klimalar hasta ediyor!
Yazın en çok klimalar hasta ediyor!
Özellikle de bunaltıcı yaz sıcaklarında imdadımıza yetişen klimalar, bakımları yapılmadığı ve bilinçsiz kullanıldığında ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINA KARŞI 10 ÖNEMLİ KURAL!
GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINA KARŞI 10 ÖNEMLİ KURAL!
Yaz güneşi cildinizde kalıcı sorun bırakmasın!
Kavurucu Sıcaklara Karşı 8 Beslenme Önerisi
Kavurucu Sıcaklara Karşı 8 Beslenme Önerisi
Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile birlikte her yaştan insan için vücudun temel gereksinimleri de değişiyor.
Bandırma´da inanılmaz olay
Bandırma´da inanılmaz olay
Organlarının hepsinin ters tarafta olduğunu yıllar sonra öğrendi
Dr. Selim Panç : “Sıcak Havalar Kalp Krizini Tetikliyor”
Dr. Selim Panç : “Sıcak Havalar Kalp Krizini Tetikliyor”
Kalp Hastalıkları Uzmanı doktor Selim Panç sıcak havaların kalp üzerine olan etkileri ile ilgili yaptığı açıklamada kalp krizleri mevsimsel olarak yaz aylarında, sıcaklıklara bağlı artış gösteriyor.
Yaz Beslenmesinde  7 Kritik Öneri
Yaz Beslenmesinde 7 Kritik Öneri
Yaz sıcaklarında beslenmeye ayrı bir özen göstermek gerekiyor.
Burhaniye Belediyesi´nin 208 personeli sağlık taramasından geçirildi
Burhaniye Belediyesi´nin 208 personeli sağlık taramasından geçirildi
Burhaniye Belediyesi Personel A.Ş.´ye devri gerçekleşen 208 şirket personeli sağlık taramasından geçirildi.
“Günde en az 2 litre su içilmeli”
“Günde en az 2 litre su içilmeli”
Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yalçın Düker, “Böbreklerimizin sağlıklı çalışması için günde en az 2 litre su içmemiz gerekir” dedi.
Mobil Sağlık Tırı Erdek´te
Mobil Sağlık Tırı Erdek´te
Erdek´e, Sağlık Bakanlığı´nın "Mobil Sağlık Tırı" geldi.
Erdek Devlet Hastanesine ikinci dahiliye uzmanı geldi
Erdek Devlet Hastanesine ikinci dahiliye uzmanı geldi
Erdek Devlet Hastanesi´nde 8 doktor bulunuyor.
Kenelere dikkat!
Kenelere dikkat!
İlçe Sağlık Müdürü Ilgaz: “Pikniğe ve tarlaya gidenler dikkatli olmalı”
"Erken Teşhis Hayat Kurtarır"
"Erken Teşhis Hayat Kurtarır"
Mobil Sağlık TIR´ı Erdek´te hizmet verecek
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi´nden “PESTİSİT” uyarısı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi´nden “PESTİSİT” uyarısı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Ekiz, yayınladığı bilgilendirme yazısı ile halkı “PESTİSİT” kullanımında dikkat edilecek hususları açıkladı.
Hamile kalmak için balık yiyin
Hamile kalmak için balık yiyin
Harvard Üniversitesi´nde yapılan araştırmaya göre, deniz ürünlerinden zengin beslenen çiftler hem daha fazla seks yapıyor hem de daha çabuk çocuk sahibi oluyor.
Sahurda içilen süt uzun süre tok tutuyor
Sahurda içilen süt uzun süre tok tutuyor
Ramazan ayında süt tüketiminin önemine dikkat çeken Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Bir bardak süt 5 saat tokluk hissi verir. Sahurda süt tüketimi çok önemli” uyarısında bulundu.
Balıkesir´de Anne Sütü´nün önemi anlatıldı
Balıkesir´de Anne Sütü´nün önemi anlatıldı
Balıkesir´de “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” çeşitli etkinliklerle devam ediyor.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler