BEYAZ SAÇ HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu, dünyada en yaygın hastalığın erkeklerde gözlenen saç dökülmesi olduğunu belirtti ve bilinçsiz yapılan diyetlerin de saç dökülmelerine yol açtığını vurguladı.
Tarih: 26.12.2016 16:44:48/ 616okunma / 0yorum

Saç hastalıkları konusunda önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Server Serdaroğlu, saç derisi dökülmesinin bazı önemli hastalıkların belirtisi olduğuna işaret ederek, “Saçlı deri gözükmeye başladığı zaman saçlarda bir kayıp var demektir. Bu birçok nedenle olabilir. Erkeklerde saç dökülmesi sinsi bir şekilde ilerler. Tam dökülmez ama incelmeye başlar. Bu incelme sonucunda yavaş yavaş saçlar seyrelir. Erkeklerde bu daha erken yaşlarda olur. Kadınlarda ise genellikle doğumlar ve sonrasında belirginleşir ve saçlar inceldiği için saçta deri gözükmeye başlar. Hastalık için ne kadar erken tanı konulursa ve bu hastalıkların özelliğine göre tedavi yapılırsa şans o kadar artıyor” şeklinde konuştu.
“Stres Saç Dökülmesine Neden Olabilir”
Saç derisinde görülen kabuklu yaralarla ilgili olarak da bilgiler veren Prof. Dr. Serdaroğlu, “Saçlı deride en sık gördüğümüz hastalıklardan biri sedef hastalığıdır. Bu hastalık, çok fazla saç dökülmesine yol açmaz ama deri üzerinde, kabuklanma, kızarıklık ve sedefe benzeyen gümüş renkli kabuklar oluşur. İkinci grup egzama gruplarıdır. Seboreik egzama diye adlandırdığımız bu hastalıklar genetik özellikli ve stresle tetiklenen hastalıklardır. Bu grupta da sedef hastalığında olduğu gibi deride hafif kızarıklıklar ve üzerinde beyaz kabuklar görülür. Bunların dışında saçta deriye yerleşip kabuklanma yaparak saç dökülmesine sebebiyet veren hastalıklar da bulunuyor. Ayrıca uygulamalar sonucu oluşan rahatsızlıklar vardır. Yanlış şampuan, yanlış losyon, yanlış saç bakım ürünleri ve yanlış boya kullanımları alerji geliştirir ve kabuklanmalar oluşturur. Bunlar diğerlerine kıyasla daha kısa süreli ve daha kolay tedavi ettiğimiz hastalıklardır. Burada önemli olan nokta dermatoloğun oluşan kabuklanmaya doğru ayrımı yaparak sonuçlandırmasıdır. Sonrasında kimi zaman mikroskobik incelemeler yapıp biyopsi alıyoruz, kimi zaman da dijital mikroskop dediğimiz işlemlere bakıyoruz. Bunları da bir tanıya ulaştırdıktan sonra tedaviye başlıyoruz” dedi.
“Erkeklerde Saç Dökülmesi Dünyanın En Yaygın Hastalığı”
Saç dökülmesinin birçok nedeni olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Serdaroğlu, “Aslında söylediklerim var olan sebeplerin sadece küçük bir kısmıydı. Burada saç dökülmesinden çok diğer hastalıkları düşünmek lazım” dedi ve şunları söyledi: “İlki; toplumda en sık görülen “androgenetik alopesi” yani erkekteki saç dökülmesidir. Bu bizim de içinde bulunduğumuz ırksal alanda, erkeklerin %70´ini ilgilendiriyor. Az dökülebilir ya da tam kellik olabilir. Böyle bir spectrum dersek %70. Kadınların ise %50´sini oluşturuyor. Yani dünyadaki en yaygın hastalık aslında erkekteki saç dökülmesi.”
Saç dökülmesinin farklı sebepleri olabileceğini de söyleyen Prof. Dr. Serdaroğlu, “Bir ameliyat sonrası, ateşli bir hastalık geçirdikten veya kişi doğum yaptıktan sonra oluşabilen dökülmeler besinsel eksikliklerdir. Hatalı beslenme ve hatalı ilaç kullanımıdır. Örneğin tansiyon ilacı, kolesterol ilacı veya antideprasan kullanımına bağlı kronik dönemde saç dökülmeleri olabilir. Bunların dışında kan eksikliğinde, b12 vitamin eksikliğinde, folik asit veya çinko eksikliğinde bu tip durumlar ve troid hastalığı gibi hastalıklar oluşabilir” diye belirtti.
“Saçların Beyazlaşması Hastalık Habercisi Olabilir”
Saçlarda görülen beyazların önemine dikkat çeken Prof. Dr. Serdaroğlu, “Saçların beyazlamasını biz yaşlanma belirtisi olarak görüyor ve yaşlanmayı hastalıktan saymıyoruz. Kimi zaman saç beyazlaması bir hastalık belirtisi sayılabilir ama temelde en çok görülen yaşlanmaya bağlı olan saç beyazlamalarıdır. Bu genetik nedenlerle bazen erken olur bazen geç olur. Bu saç köklerindeki renk veren pigment hücrelerinin apopitoz yapması yani kendi kendini tahrip etmesidir. Bunların dışında vitiligo dediğimiz deride beyazlama yapan hastalık bağışıklık sistemi hastalığıdır. Savunma hücrelerinin pigment hücrelerini mikrop gibi algılamasıyla ve yok etmesiyle oluşan bu hastalık vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Sonuç olarak lokalize bir beyazlık görmüşsek ve belirli bir alanda grup olarak saçlar beyaz çıkıyorsa o zaman bir hastalık habercisi sayabiliriz” dedi.
“Beslenme Düzeni Saç Hastalıklarını Etkiliyor”
Beslenmenin saç hastalıkları üzerinde önemli bir etkisi olduğuna değinen Prof. Dr. Serdaroğlu, “Beslenme düzeni saç hastalıklarını etkiliyor. Günümüzde hastalık seviyesinde zayıflama merakı var. Özellikle genç kadın ve genç kızlarda daha çok görülüyor. Bir ucu yememe hastalığına dayanan bu az yeme alışkanlığı, günlük kalori miktarının 1000 kalori altına düştüğünde saçları fazlasıyla olumsuz etkilemekte ve saç dökülmesini doğurmaktadır. Bir başka konu ise hızlı ve dengesiz kilo verme. Kişi hızlı kilo verdiği zaman da saçlarında dökülme oluşur. Diyetlerin mutlaka bir diyetisyen kontrolünde oluşturulması ve kilo vermenin çok yavaş bir sürece yayılması gerekiyor. Ayrıca gıda takviyesi olarak kullanılan ilaçların mutlaka danışılarak kullanılması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Şampuan, saç kremi gibi kozmetik ürünlerin saç sağlığına etkisini değerlendiren Prof. Dr. Serdaroğlu şunları dile getirdi: “Şampuan, saç kremi gibi kozmetik ürünler, saç sağlığından çok saçın kozmetik özelliğini etkiler. Uygun olmayan şampuan kullanılması, kişinin saçındaki yağ oranını, renk özelliğini ve parlaklığını etkileyecektir. Doğru kullanılmayan bir ürün, saç yüzeyinde hasarlar oluşturacaktır. Yani saçta aşırı kurumalar, çatallanmalar olacak, renk bozulacak, parlaklık gidecektir. Bu bir kozmetik özellik olsa bile neticede insanları çok etkileyecektir.”
Piyasalarda çok fazla saç ürünü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Serdaroğlu, bu ürünlerin eczanelerde muayenesiz satıldığına işaret ederek daha hassas davranılması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Serdaroğlu, “Saç hastalıkları suiistimallere açık bir konu olduğu için daha hassas davranılması gerekiyor. Gerçekçi olmayan söylemlerle ürünleri satabilmek adına ‘saçınızda egzama var, mantar var´ cümleleriyle oluşmamış hastalıkları söyleyerek insanları kandırılabiliyorlar. Bu konuda eğitim biraz zor oluyor. Eczacılar genellikle bu tip eğitimleri kuaförlere yönelik yaptıklarını belirtir. Hastalığı en erken onlar görecekleri için bizim de kuaförler federasyonuna yönelik çalışmalarımız oldu. Onlara, kişilerin saç rahatsızlıklarını önceden haberdar edip saçları dökülme seviyesine gelmeden, piyasadaki pahalı ürünlere değil de doktora yönlendirmeleri için teşvik ediyoruz” dedi.
İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi´nde saç hastalıkları ve saç dökülmesi konusunda çok ciddi çalışmaların yapıldığını belirten Prof. Dr. Serdaroğlu, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Burada bir arkadaşım ile beraber 15 yıl önce kurduğumuz saç hastalıkları merkezimiz var. Hem Türkiye´nin birçok merkezinden hem de yurtdışından gelen hastalarımız var. Hastalarımız, hastalığın tanısı veya tedavisi için geliyorlar. Burada öncelikle hastalığın düzeyine göre kan analizleri ya da saç incelemelerini yapıyoruz. Dijital mikroskop ile veya histolojik incelemesini yaparak biyopsiye daha sonra karar veriyoruz.”
Haber Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: BEYAZ HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dr. Ekiz “Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye ve Dünya”
Dr. Ekiz “Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye ve Dünya”
Erdek Toplum Sağlığı Müdürü Doktor Mahmut Ekiz, 1-7 Ocak 70. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle açıklama yaptı.
Prof. Dr. Canan Karatay: “Grip aşısı tehlikeli, yaptırmayın”
Prof. Dr. Canan Karatay: “Grip aşısı tehlikeli, yaptırmayın”
Grip aşısının tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "Aşıların içinde alüminyum var. Alüminyum Alzheimer nedenidir.
Takma diş kullananlar neden kilo alıyor?
Takma diş kullananlar neden kilo alıyor?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, et, sebze ve meyveyi rahatlıkla çiğneyemeyen takma protez kullanıcılarının, besinleri çiğnemeden yuttukları için hem iyi beslenemediklerini, hem de kilo aldıklarını açıkladı.
Kalp krizinde ilk 2 saatin önemine dikkat çekildi
Kalp krizinde ilk 2 saatin önemine dikkat çekildi
20 dakikadan uzun süren göğüs ağrısına dikkat
Akciğerlerimizi temizleyen yiyecekler açıklandı
Akciğerlerimizi temizleyen yiyecekler açıklandı
Akciğer sağlığı insan sağlığının devamlılığı açısından oldukça önemli bir organ.
Dr. Ekiz´den, 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü mesajı
Dr. Ekiz´den, 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü mesajı
Erdek İlçe Sağlık Müdürü Doktor Mahmut Ekiz, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle bir mesaj
Prof. Dr. Ünüvar D vitamini eksikliği yorgun ve halsiz hissettiriyor
Prof. Dr. Ünüvar D vitamini eksikliği yorgun ve halsiz hissettiriyor
Okan Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emin Ünüvar, özellikle kadın ve çocukların günlük destek dozunda ve ihtiyaç doğrultusunda D vitamini takviyesi almalarını tavsiye etti.
Sabahları gelişen öksürük KOAH habercisi olabilir
Sabahları gelişen öksürük KOAH habercisi olabilir
Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, insana nefes aldırmayan, günlük yaşamı adeta kabusa çeviren bu hastalıkta erken tanının son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, “KOAH hastalarının çoğunda ilk belirtiler özellikle sabahları arka arkaya gelişen öksürük ve balgam çıkarmak oluyor
Hastanede Diyabet Farkındalık Standı kuruldu
Hastanede Diyabet Farkındalık Standı kuruldu
Bandırma Devlet Hastanesi´nde Diyabet Farkındalık Standı kuruldu.
Kahvehanede çay içerken kalp krizi geçirdi
Kahvehanede çay içerken kalp krizi geçirdi
Kahvehanede kalp krizi geçiren vatandaş hayatını kaybetti.
Dünyada yarım milyona yakın Diyabetli hasta var
Dünyada yarım milyona yakın Diyabetli hasta var
BanDünyada her 10 saniyede 2 kişide diyabet hastalığının geliştiğine dikkat çeken Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Dr. Yaşar Yücel, hastalığın tedavisinde, dengeli ve bilinçli beslenme büyük önem taşıdığını belirtti
Yaşlıya bakana her ay 1278 lira
Yaşlıya bakana her ay 1278 lira
Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan, hasta ve yoksul olan vatandaşa devlet tarafından maaş bağlanıyor.
Zatürre hastalığının üç önemli kalkanını açıkladı
Zatürre hastalığının üç önemli kalkanını açıkladı
“Aşılama, beslenme ve hijyen”
Bu alışkanlıklar cildinizi hızla yaşlandırıyor
Bu alışkanlıklar cildinizi hızla yaşlandırıyor
İlerleyen yaşla birlikte cildin elastikiyetini sağlayan kollajen ve yağ dokusunun yanı sıra nem tutma kapasitesi de azalıyor.
Dr. Selim Panç´tan kalp hastalarına altın öğütler
Dr. Selim Panç´tan kalp hastalarına altın öğütler
Bandırma´nın tanınmış Kardiyolog Dr. Selim Panç, kalp rahatsızlığı olan hastalara altın tavsiyelerde bulundu.
Sigortadan önceki doğuma borçlanma
Sigortadan önceki doğuma borçlanma
Hükümet, 2015´te kadınlara sigorta olmadan önceki doğumlar için borçlanma hakkı tanınacağını açıklamıştı. Çalışmalar sonuçlandı. 2018´de yapılması beklenen düzenlemeyle 600 bin anneye emeklilik kapısı açılacak.
Grip aşısı olmalı mıyız
Grip aşısı olmalı mıyız
Sonbaharın son günlerinin yaklaşmasıyla birlikte “grip aşısı” tartışması yeniden başladı
Uyku apnesine dikkat çekti
Uyku apnesine dikkat çekti
Uykuda solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesi, hastaların yorgun uyanmasına ve gün içinde yanlış zamanlarda uyuyakalmasına yol açabilmesi nedeniyle iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor.
CHP İl Başkanı Ender Biçki “ACİL SERVİS DEĞİL ÇİLE SEVİSİ”
CHP İl Başkanı Ender Biçki “ACİL SERVİS DEĞİL ÇİLE SEVİSİ”
CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, Balıkesir´e yeni yapılan Atatürk Devlet Hastanesi acil servisinin çile servisine dönüştüğünü söyledi.
Balıkesir´de hastanelere doktor takviyesi
Balıkesir´de hastanelere doktor takviyesi
AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Balıkesir´de hizmet veren hastanelere toplam 164 doktorun atanmasını sağladı.
Havalar Soğurken Burun Tıkanıklığına Dikkat!
Havalar Soğurken Burun Tıkanıklığına Dikkat!
Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü´nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, havaların soğumaya başladığı bu dönemde artan burun tıkanıklığı sorunu ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.
Merhaba Bebek projesiyle 25 bin bebeğe ulaşıldı
Merhaba Bebek projesiyle 25 bin bebeğe ulaşıldı
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur´un talimatıyla 2014 yılında hayata geçirilen Merhaba Bebek Projesi hız kesmeden devam ediyor.
Edremit´li muhtarlardan Başhekim Şahin´e teşekkür ziyareti
Edremit´li muhtarlardan Başhekim Şahin´e teşekkür ziyareti
Edremit Mahalle Muhtarları, Edremit Devlet Hastanesi´ne ziyarette bulundu.
Sağlık Bakanlığı´ndan bayramlaşma seferberliği
Sağlık Bakanlığı´ndan bayramlaşma seferberliği
Bu sene ki Kurban Bayramı´nda tüm Türkiye´de bu yıl bir ilk gerçekleştirildi.
Kurban Bayramı´nda beslenirken sağlınızı ihmal etmeyin
Kurban Bayramı´nda beslenirken sağlınızı ihmal etmeyin
Diyetisyen Derya Dinçer Akın, Kurban Bayramı´nda sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Dr. Yılmaz; Organ ve Doku naklinde bilinmeyenleri açıkladı
Dr. Yılmaz; Organ ve Doku naklinde bilinmeyenleri açıkladı
Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, "Organ ve Doku nakli" ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.
Ultraviyole ışınlarını küçümsemeyin
Ultraviyole ışınlarını küçümsemeyin
Yaz ayları güneş ışınları cildimiz kadar gözlerimizi de etkiliyor.
Gıda zehirlenmelerine karşı alınacak önlemleri açıkladı
Gıda zehirlenmelerine karşı alınacak önlemleri açıkladı
Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Uzm. Dr. Ramazan Gözüküçük, hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi özellikle besinler yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıklarının artışına ve gıda zehirlenmelerine neden olabileceği uyarısı yaptı.
2 böbrek 1 karaciğer 3 kişiye umut oldu
2 böbrek 1 karaciğer 3 kişiye umut oldu
Bandırma Devlet Hastanesi´nde beyin ölümü gerçekleşen 50 yaşında 2 çocuk annesi Mediha Azar 2 böbrek ve bir karaciğeri 3 hastaya nakledilmek üzere Bursa Acıbadem Hastanesi´ne götürüldü.
Antibiyotik kullanırken bu besinlerden uzak durun!
Antibiyotik kullanırken bu besinlerden uzak durun!
Hastane Derinderi İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, ilaçlarla birlikte kullanılmaması gereken takviyeler ve neden olabileceği problemler hakkında bilgi verdi.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ