Bel fıtığı ameliyatından korkmayın
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Onur Ulu, “lomber disk hernisi” veya halk arasında bilinen ismiyle “bel fıtığı” rahatsızlığının tedavisini anlattı.
Tarih: 21.11.2016 20:10:13/ 777okunma / 0yorum

Bel ağrısı rahatsızlığının insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyleyen Doç. Dr. M. Onur Ulu, “Bilinen en eski cerrahi tıbbi belge olan Edwin Smith Papirüsü´nde de bel ağrısı tedavisi ile ilgili bir kısım bulunmaktadır. Fakat toplumda çok sık görülmesine karşın yaygın kanının aksine ‘bel fıtığı´ bel ağrısına neden olabilecek onlarca hastalıktan sadece bir tanesidir. Dolayısıyla bu düşünce büyük oranda doğru değildir” dedi.
Belin yanı sıra boyun ve sırt gibi omurganın diğer bölgelerinde de fıtıklaşma görülebileceğini belirten Doç. Dr. Ulu, “Bildiğimiz üzere kollarımıza, bacaklarımıza ve parmaklarımızın en uç noktasına uzanan sinirler beyin dokusunun devamı olan ve beyin sapından bel bölgesine uzanan ‘omurilik´ adlı yapıdan çıkar. Son derece hassas bir yapı olan omurilik, omurga kemiklerinin oluşturduğu boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan bir kanalın içerisinde uzanır. Omurga kemikleri arasında hem omurga kemiklerini birbirine bağlayıcı hem de ‘şok emici´ vazifesi gören ‘intervertebral disk´ isimli yapılar bulunur. Gerek boyun, sırt gerekse bel fıtıklarında, fıtıklaşan yani olması gereken yerden başka bir yere doğru yer değiştiren yapılar omurga kemiklerinin arasındaki disklerdir” dedi.
Disklerin neden fıtıklaştığını da açıklayan Doç. Dr. Ulu, “Bunun iki ana sebebi var. Bunlardan birisi doğal yaşlanma süreci. Zira yaşlanmayla beraber disk yapısının büyük kısmını oluşturan su içeriği azalıyor. Yapısal kollajen lifleri bozulmaya başlıyor, disk yüksekliği azalıyor ve içeriği fıtıklaşıyor. Daha genç yaşta gördüğümüz diğer önemli neden ise travma. Ağır yük kaldırma sonrası, yüksekten düşme, kronik mikrotravma maruziyetinde veya künt darbe sonrası disk duvarı yırtılıp içeriğinin fıtıklaşabiliyor veya komple omurla beraber bir kayma görülebiliyor. Travma nedenleri arttırılabilir tabi. Örneğin mesleği gereği uzun saatler ayakta kalmak zorunda kalan insanlarda veya yıllarca omurgasına aşırı yük bindiren profesyonel sporcularda disk dejenerasyonu ve fıtıklaşması daha erken yaşta görülüyor. Bunlardan çok daha nadir görülen bir başka neden de hastanın hâlihazırda kollajen doku yapısını bozan bir genetik hastalığının olması diyebiliriz” ifadelerini kullandı.
“Güç Kaybı Meydana Gelebilir”
Disklerin fıtıklaşması sonucu iki problem ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Ulu, şunları dile getirdi: “Birincisi diskin yapısının bozulmasıyla omurganın şok emme yeteneği, esnekliği ve stabilitesi bozuluyor. Aynı zamanda omurganın diğer yapı elemanlarına daha fazla yük binmeye başlıyor. Bu da komşu yapılarda zincirleme bir bozulmaya yol açıyor. Tabi ki hastaya bunun faturası bel, boyun veya sırt ağrısı şeklinde çıkıyor. İkinci problem fıtıklaşan disklerin direkt omuriliğe baskı yapması ve kollara veya bacaklara giden sinirleri omurilikten çıktığı kök bölgesinde sıkıştırarak sinir hasarına yol açması. Örneğin boyun fıtığında sinir kök basısı varsa hastada boyundan kola doğru yayılan; bel fıtığında ise belden bacağa yayılan ve öksürmekle şiddetlenebilen ağrı görülebiliyor. Maalesef gecikmiş durumlarda hasta kol, bacak veya ayakta kalıcı güç kaybı ile karşı karşıya kalabiliyor.”
“Belden Bacağa Yayılan Ağrıya Dikkat”
Geçmeyen bel ağrısının bir sağlık kuruluşuna başvurmak için önemli bir bulgu olduğunu aktaran Doç. Dr. Ulu, “Ancak başta söylediğim gibi bel fıtığı bel ağrısı yapan birçok nedenden sadece bir tanesi. Asıl önemli olan ve derslerde öğrencilerime ısrarla vurguladığım nokta belden bacağa veya kasığa yayılan ağrı durumunda bel fıtığının ayırıcı tanıda ön plana alınmasıdır. Sonuç olarak hastalar için bel ağrısı eşlik etsin veya etmesin bacağa yayılan ağrı daha uyarıcı bir bulgu olmalıdır. Bunun yanı sıra tabii ileri sinir basılarında ayak başparmağı, ayak bileği veya bacakta kuvvet kayıpları ve gene ileri basılarda gördüğümüz idrar yapmada zorlanma ve eşlik eden cinsel işlev kayıplarında gecikmeden hekime başvurulmalı ve radyolojik görüntüleme yapılmalıdır” dedi.
“Bel Fıtığı Hastasında Ameliyatı Geciktirmek Yanlış”
Birçok hastalıkta olduğu gibi bel fıtığında da öncelikle cerrahi harici tutucu tedavi yöntemlerinin ön planda olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ulu, “Bel fıtığı tespit edilen hastaların % 90´ı ilaç tedavisi, yeterli ve uygun yatak istirahati, lokal enjeksiyonlar vb. gibi tutucu tedavi yöntemleri ile ağrı ataklarını savuşturup normal yaşamlarına dönmektedir. Akut ağrı atağından sonra bel adalelerini güçlendirici fizik tedavi egzersizleri ve beli zorlamayan uygun sporlara hasta yönlendirilebilir. Burada en önemli kritik karar noktası tedaviye cerrahi olarak başlanması gereken hasta grubunu tutucu tedaviyle iyileştirmeye çalışırken geri dönülmeyen sinir hasarı noktasına getirmektir. Yani her hastaya hemen ameliyat önermek ne kadar yanlışsa cerrahi tedavinin şart olduğu bir bel fıtığı hastasında ameliyatı geciktirmek de o kadar yanlış ve faturası ağırdır” şeklinde konuştu.
“Ameliyat olmazsan felç olursun durumu” tabirine ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Ulu, “Felç olmak tabiri benim duymayı hiç sevmediğim ve çoğu durumda kullanmadığım bir tabir. Bunu yerli yersiz kullanıp hastayı ve yakınlarını gereksiz paniğe sevk etmemek lazım. Bunun yanında da eğer sinir dokusunda hali hazırda hasara yol açmış veya açma riski yüksek olan bir bası var ise de gerekli uyarıları uygun dille yapmak lazım. Zira sinir dokusu hasarlandıktan sonra işlevini çoğu zaman eski şekilde yapamayan hassas bir yapı” diye belirtti.
Bel fıtığı cerrahisinde Dünya´daki en iyi merkezlerde uygulanan ve yıllardır kabul görmüş en yaygın altın standart cerrahi yöntemin “mikrodiskektomi” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ulu, “Bu yöntem mikroskop yardımı ile küçük bir kesiden girilerek bası yapan fıtık parçasının çıkartılıp sinirlerin rahatlatılmasıdır. Doku travmasının az olması dolayısıyla hastalar ameliyatın ertesi günü yürütülüp taburcu edilebilmektedir. Sonuç olarak uygun hastaya ehil ellerde uygulandığı ve yeterli rahatlatmanın yapıldığı durumlarda oldukça yüz güldürücü bir cerrahidir. Bu yöntem ülkemizde faaliyet gösteren hastanelerin birçoğunda teknik imkânlar dâhilinde ve meslektaşlarımın özverisiyle başarıyla uygulanmak-tadır” diyerek sözlerine ekledi. Haber Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: fıtığı ameliyatından korkmayın
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dr. Selim Panç´tan sağlığa bakış
Dr. Selim Panç´tan sağlığa bakış
“Bandırma´ya ikinci hastane gerekli”
Erdek´e 100 odalı huzurevi
Erdek´e 100 odalı huzurevi
“Mehmet ve Zatiye Soydan Sosyal Yardım Vakfı”nın yapacağı huzurevinin iki yılda tamamlanması plânlanıyor
84 yaşındaydı, 23 yaşındaki gence hayat verdi
84 yaşındaydı, 23 yaşındaki gence hayat verdi
Bandırma Devlet Hastanesi´nde yeni bir organ nakli operasyonu daha gerçekleşti.
Şaşılık tedavisi ihmale gelmez!
Şaşılık tedavisi ihmale gelmez!
Çocuğunuzda göz kayması gözünüzden kaçmasın.
Başkan Saka, Ege´li Başkanlarla turizmi konuştu
Başkan Saka, Ege´li Başkanlarla turizmi konuştu
Gün içerisinde özellikle de midenizde ve omzunuzda şiddetli ağrılar hissediyor,
Yaşlılığı değil gençliğinizi uzatın
Yaşlılığı değil gençliğinizi uzatın
Gelişen tıp, teknoloji ve doktorların deneyimi sayesinde insan ömrü her geçen gün daha da uzuyor.
Kardiyolog Dr. Selim Panç:  “Sigara, insan sağlığının bir numaralı düşmanıdır”
Kardiyolog Dr. Selim Panç: “Sigara, insan sağlığının bir numaralı düşmanıdır”
Kardiyolog Doktor Selim panç, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle açıklama yaptı.
Sigaraya başlama yaşı 11´e kadar düştü
Sigaraya başlama yaşı 11´e kadar düştü
Dünyada yaklaşık 1 milyar 100 milyon kişi sigara kullanıyor ve buna bağlı hastalıklar nedeniyle de 7 milyon kişi yaşamını kaybediyor.
SAĞLIK DEPOSU 5 KIŞ ÇORBASI
SAĞLIK DEPOSU 5 KIŞ ÇORBASI
Bu çorbalarla gripten korunmak mümkün!
Dr. Mahmut Ekiz´den Cüzzam Hastalığı açıklaması
Dr. Mahmut Ekiz´den Cüzzam Hastalığı açıklaması
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Mahmut Ekiz, (Lepra Hansen Hastalığı) Cüzzam hakkında yaptığı açıklamayla vatandaşları bilgilendirdi.
Erdek Hastanesi´nde geçen yıl 125 bin kişi polikliniklere geldi
Erdek Hastanesi´nde geçen yıl 125 bin kişi polikliniklere geldi
2017 yılı istatistikleri belli oldu
Kalp Gribine Dikkat!
Kalp Gribine Dikkat!
En Çok Erkeklerde Görülüyor
Zatürre´de 4 önemli işarete dikkat çekildi
Zatürre´de 4 önemli işarete dikkat çekildi
Balıkesir geneli genişletilmiş danışma meclisi toplantılarının ilk durağı Sındırgı ilçesi oldu. Sındırgı Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirilen toplantıya geniş çapta bir katılım oldu.
Grip salgınından bitki çayları ile korunun
Grip salgınından bitki çayları ile korunun
Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, gazetelerde tanıdık bir virüs olan “Domuz Gribi”nin tekrar salgına yol açtığı haberlerine yer verildiğini hatırlattı.
Dr. Ekiz “Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye ve Dünya”
Dr. Ekiz “Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye ve Dünya”
Erdek Toplum Sağlığı Müdürü Doktor Mahmut Ekiz, 1-7 Ocak 70. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle açıklama yaptı.
Prof. Dr. Canan Karatay: “Grip aşısı tehlikeli, yaptırmayın”
Prof. Dr. Canan Karatay: “Grip aşısı tehlikeli, yaptırmayın”
Grip aşısının tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "Aşıların içinde alüminyum var. Alüminyum Alzheimer nedenidir.
Takma diş kullananlar neden kilo alıyor?
Takma diş kullananlar neden kilo alıyor?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, et, sebze ve meyveyi rahatlıkla çiğneyemeyen takma protez kullanıcılarının, besinleri çiğnemeden yuttukları için hem iyi beslenemediklerini, hem de kilo aldıklarını açıkladı.
Kalp krizinde ilk 2 saatin önemine dikkat çekildi
Kalp krizinde ilk 2 saatin önemine dikkat çekildi
20 dakikadan uzun süren göğüs ağrısına dikkat
Akciğerlerimizi temizleyen yiyecekler açıklandı
Akciğerlerimizi temizleyen yiyecekler açıklandı
Akciğer sağlığı insan sağlığının devamlılığı açısından oldukça önemli bir organ.
Dr. Ekiz´den, 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü mesajı
Dr. Ekiz´den, 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü mesajı
Erdek İlçe Sağlık Müdürü Doktor Mahmut Ekiz, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle bir mesaj
Prof. Dr. Ünüvar D vitamini eksikliği yorgun ve halsiz hissettiriyor
Prof. Dr. Ünüvar D vitamini eksikliği yorgun ve halsiz hissettiriyor
Okan Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emin Ünüvar, özellikle kadın ve çocukların günlük destek dozunda ve ihtiyaç doğrultusunda D vitamini takviyesi almalarını tavsiye etti.
Sabahları gelişen öksürük KOAH habercisi olabilir
Sabahları gelişen öksürük KOAH habercisi olabilir
Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, insana nefes aldırmayan, günlük yaşamı adeta kabusa çeviren bu hastalıkta erken tanının son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, “KOAH hastalarının çoğunda ilk belirtiler özellikle sabahları arka arkaya gelişen öksürük ve balgam çıkarmak oluyor
Hastanede Diyabet Farkındalık Standı kuruldu
Hastanede Diyabet Farkındalık Standı kuruldu
Bandırma Devlet Hastanesi´nde Diyabet Farkındalık Standı kuruldu.
Kahvehanede çay içerken kalp krizi geçirdi
Kahvehanede çay içerken kalp krizi geçirdi
Kahvehanede kalp krizi geçiren vatandaş hayatını kaybetti.
Dünyada yarım milyona yakın Diyabetli hasta var
Dünyada yarım milyona yakın Diyabetli hasta var
BanDünyada her 10 saniyede 2 kişide diyabet hastalığının geliştiğine dikkat çeken Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Dr. Yaşar Yücel, hastalığın tedavisinde, dengeli ve bilinçli beslenme büyük önem taşıdığını belirtti
Yaşlıya bakana her ay 1278 lira
Yaşlıya bakana her ay 1278 lira
Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan, hasta ve yoksul olan vatandaşa devlet tarafından maaş bağlanıyor.
Zatürre hastalığının üç önemli kalkanını açıkladı
Zatürre hastalığının üç önemli kalkanını açıkladı
“Aşılama, beslenme ve hijyen”
Bu alışkanlıklar cildinizi hızla yaşlandırıyor
Bu alışkanlıklar cildinizi hızla yaşlandırıyor
İlerleyen yaşla birlikte cildin elastikiyetini sağlayan kollajen ve yağ dokusunun yanı sıra nem tutma kapasitesi de azalıyor.
Dr. Selim Panç´tan kalp hastalarına altın öğütler
Dr. Selim Panç´tan kalp hastalarına altın öğütler
Bandırma´nın tanınmış Kardiyolog Dr. Selim Panç, kalp rahatsızlığı olan hastalara altın tavsiyelerde bulundu.
Sigortadan önceki doğuma borçlanma
Sigortadan önceki doğuma borçlanma
Hükümet, 2015´te kadınlara sigorta olmadan önceki doğumlar için borçlanma hakkı tanınacağını açıklamıştı. Çalışmalar sonuçlandı. 2018´de yapılması beklenen düzenlemeyle 600 bin anneye emeklilik kapısı açılacak.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ