Bel fıtığı ameliyatından korkmayın
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Onur Ulu, “lomber disk hernisi” veya halk arasında bilinen ismiyle “bel fıtığı” rahatsızlığının tedavisini anlattı.
Tarih: 21.11.2016 20:10:13/ 928okunma / 0yorum

Bel ağrısı rahatsızlığının insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyleyen Doç. Dr. M. Onur Ulu, “Bilinen en eski cerrahi tıbbi belge olan Edwin Smith Papirüsü´nde de bel ağrısı tedavisi ile ilgili bir kısım bulunmaktadır. Fakat toplumda çok sık görülmesine karşın yaygın kanının aksine ‘bel fıtığı´ bel ağrısına neden olabilecek onlarca hastalıktan sadece bir tanesidir. Dolayısıyla bu düşünce büyük oranda doğru değildir” dedi.
Belin yanı sıra boyun ve sırt gibi omurganın diğer bölgelerinde de fıtıklaşma görülebileceğini belirten Doç. Dr. Ulu, “Bildiğimiz üzere kollarımıza, bacaklarımıza ve parmaklarımızın en uç noktasına uzanan sinirler beyin dokusunun devamı olan ve beyin sapından bel bölgesine uzanan ‘omurilik´ adlı yapıdan çıkar. Son derece hassas bir yapı olan omurilik, omurga kemiklerinin oluşturduğu boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan bir kanalın içerisinde uzanır. Omurga kemikleri arasında hem omurga kemiklerini birbirine bağlayıcı hem de ‘şok emici´ vazifesi gören ‘intervertebral disk´ isimli yapılar bulunur. Gerek boyun, sırt gerekse bel fıtıklarında, fıtıklaşan yani olması gereken yerden başka bir yere doğru yer değiştiren yapılar omurga kemiklerinin arasındaki disklerdir” dedi.
Disklerin neden fıtıklaştığını da açıklayan Doç. Dr. Ulu, “Bunun iki ana sebebi var. Bunlardan birisi doğal yaşlanma süreci. Zira yaşlanmayla beraber disk yapısının büyük kısmını oluşturan su içeriği azalıyor. Yapısal kollajen lifleri bozulmaya başlıyor, disk yüksekliği azalıyor ve içeriği fıtıklaşıyor. Daha genç yaşta gördüğümüz diğer önemli neden ise travma. Ağır yük kaldırma sonrası, yüksekten düşme, kronik mikrotravma maruziyetinde veya künt darbe sonrası disk duvarı yırtılıp içeriğinin fıtıklaşabiliyor veya komple omurla beraber bir kayma görülebiliyor. Travma nedenleri arttırılabilir tabi. Örneğin mesleği gereği uzun saatler ayakta kalmak zorunda kalan insanlarda veya yıllarca omurgasına aşırı yük bindiren profesyonel sporcularda disk dejenerasyonu ve fıtıklaşması daha erken yaşta görülüyor. Bunlardan çok daha nadir görülen bir başka neden de hastanın hâlihazırda kollajen doku yapısını bozan bir genetik hastalığının olması diyebiliriz” ifadelerini kullandı.
“Güç Kaybı Meydana Gelebilir”
Disklerin fıtıklaşması sonucu iki problem ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Ulu, şunları dile getirdi: “Birincisi diskin yapısının bozulmasıyla omurganın şok emme yeteneği, esnekliği ve stabilitesi bozuluyor. Aynı zamanda omurganın diğer yapı elemanlarına daha fazla yük binmeye başlıyor. Bu da komşu yapılarda zincirleme bir bozulmaya yol açıyor. Tabi ki hastaya bunun faturası bel, boyun veya sırt ağrısı şeklinde çıkıyor. İkinci problem fıtıklaşan disklerin direkt omuriliğe baskı yapması ve kollara veya bacaklara giden sinirleri omurilikten çıktığı kök bölgesinde sıkıştırarak sinir hasarına yol açması. Örneğin boyun fıtığında sinir kök basısı varsa hastada boyundan kola doğru yayılan; bel fıtığında ise belden bacağa yayılan ve öksürmekle şiddetlenebilen ağrı görülebiliyor. Maalesef gecikmiş durumlarda hasta kol, bacak veya ayakta kalıcı güç kaybı ile karşı karşıya kalabiliyor.”
“Belden Bacağa Yayılan Ağrıya Dikkat”
Geçmeyen bel ağrısının bir sağlık kuruluşuna başvurmak için önemli bir bulgu olduğunu aktaran Doç. Dr. Ulu, “Ancak başta söylediğim gibi bel fıtığı bel ağrısı yapan birçok nedenden sadece bir tanesi. Asıl önemli olan ve derslerde öğrencilerime ısrarla vurguladığım nokta belden bacağa veya kasığa yayılan ağrı durumunda bel fıtığının ayırıcı tanıda ön plana alınmasıdır. Sonuç olarak hastalar için bel ağrısı eşlik etsin veya etmesin bacağa yayılan ağrı daha uyarıcı bir bulgu olmalıdır. Bunun yanı sıra tabii ileri sinir basılarında ayak başparmağı, ayak bileği veya bacakta kuvvet kayıpları ve gene ileri basılarda gördüğümüz idrar yapmada zorlanma ve eşlik eden cinsel işlev kayıplarında gecikmeden hekime başvurulmalı ve radyolojik görüntüleme yapılmalıdır” dedi.
“Bel Fıtığı Hastasında Ameliyatı Geciktirmek Yanlış”
Birçok hastalıkta olduğu gibi bel fıtığında da öncelikle cerrahi harici tutucu tedavi yöntemlerinin ön planda olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ulu, “Bel fıtığı tespit edilen hastaların % 90´ı ilaç tedavisi, yeterli ve uygun yatak istirahati, lokal enjeksiyonlar vb. gibi tutucu tedavi yöntemleri ile ağrı ataklarını savuşturup normal yaşamlarına dönmektedir. Akut ağrı atağından sonra bel adalelerini güçlendirici fizik tedavi egzersizleri ve beli zorlamayan uygun sporlara hasta yönlendirilebilir. Burada en önemli kritik karar noktası tedaviye cerrahi olarak başlanması gereken hasta grubunu tutucu tedaviyle iyileştirmeye çalışırken geri dönülmeyen sinir hasarı noktasına getirmektir. Yani her hastaya hemen ameliyat önermek ne kadar yanlışsa cerrahi tedavinin şart olduğu bir bel fıtığı hastasında ameliyatı geciktirmek de o kadar yanlış ve faturası ağırdır” şeklinde konuştu.
“Ameliyat olmazsan felç olursun durumu” tabirine ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Ulu, “Felç olmak tabiri benim duymayı hiç sevmediğim ve çoğu durumda kullanmadığım bir tabir. Bunu yerli yersiz kullanıp hastayı ve yakınlarını gereksiz paniğe sevk etmemek lazım. Bunun yanında da eğer sinir dokusunda hali hazırda hasara yol açmış veya açma riski yüksek olan bir bası var ise de gerekli uyarıları uygun dille yapmak lazım. Zira sinir dokusu hasarlandıktan sonra işlevini çoğu zaman eski şekilde yapamayan hassas bir yapı” diye belirtti.
Bel fıtığı cerrahisinde Dünya´daki en iyi merkezlerde uygulanan ve yıllardır kabul görmüş en yaygın altın standart cerrahi yöntemin “mikrodiskektomi” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ulu, “Bu yöntem mikroskop yardımı ile küçük bir kesiden girilerek bası yapan fıtık parçasının çıkartılıp sinirlerin rahatlatılmasıdır. Doku travmasının az olması dolayısıyla hastalar ameliyatın ertesi günü yürütülüp taburcu edilebilmektedir. Sonuç olarak uygun hastaya ehil ellerde uygulandığı ve yeterli rahatlatmanın yapıldığı durumlarda oldukça yüz güldürücü bir cerrahidir. Bu yöntem ülkemizde faaliyet gösteren hastanelerin birçoğunda teknik imkânlar dâhilinde ve meslektaşlarımın özverisiyle başarıyla uygulanmak-tadır” diyerek sözlerine ekledi. Haber Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: fıtığı ameliyatından korkmayın
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kenelere dikkat!
Kenelere dikkat!
İlçe Sağlık Müdürü Ilgaz: “Pikniğe ve tarlaya gidenler dikkatli olmalı”
"Erken Teşhis Hayat Kurtarır"
"Erken Teşhis Hayat Kurtarır"
Mobil Sağlık TIR´ı Erdek´te hizmet verecek
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi´nden “PESTİSİT” uyarısı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi´nden “PESTİSİT” uyarısı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Ekiz, yayınladığı bilgilendirme yazısı ile halkı “PESTİSİT” kullanımında dikkat edilecek hususları açıkladı.
Hamile kalmak için balık yiyin
Hamile kalmak için balık yiyin
Harvard Üniversitesi´nde yapılan araştırmaya göre, deniz ürünlerinden zengin beslenen çiftler hem daha fazla seks yapıyor hem de daha çabuk çocuk sahibi oluyor.
Sahurda içilen süt uzun süre tok tutuyor
Sahurda içilen süt uzun süre tok tutuyor
Ramazan ayında süt tüketiminin önemine dikkat çeken Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Bir bardak süt 5 saat tokluk hissi verir. Sahurda süt tüketimi çok önemli” uyarısında bulundu.
Balıkesir´de Anne Sütü´nün önemi anlatıldı
Balıkesir´de Anne Sütü´nün önemi anlatıldı
Balıkesir´de “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” çeşitli etkinliklerle devam ediyor.
Oruç tutarken kilo vermenin ipuçlarını açıkladı
Oruç tutarken kilo vermenin ipuçlarını açıkladı
Uzun süreli açlık ve susuzluğun ardından kurulan ziyafet sofralarından kilo almadan; aksine kilo vererek kalkabilmenin ipuçlarını Hastane Derindere Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy açıkladı.
Ramazan öncesi oruç ve kalp hastalıkları uyarısı!
Ramazan öncesi oruç ve kalp hastalıkları uyarısı!
Oruç, sağlıklı insanların yapması gereken bir ibadettir.
Diyetisyen Altuntaş, yeşil eriğin faydalarını açıkladı
Diyetisyen Altuntaş, yeşil eriğin faydalarını açıkladı
Yazın en lezzetli habercisi yeşil erik artık sofralarda hızla yerini almaya başladı.
Kalp Çarpıntısını Tetikleyen 9 Faktör
Kalp Çarpıntısını Tetikleyen 9 Faktör
Kalp atışlarının, rahatsız edici şekilde hissedilmesi, “çarpıntı” olarak kabul ediliyor.
Bandırma´da astım ve Koah hastalıklarında artış
Bandırma´da astım ve Koah hastalıklarında artış
Erdek Eczacılar Odası Temsilcisi Erdoğan Çıkrıkçı: “Erdek´in havası astım, şeker ve tansiyon hastalarına iyi geliyor”
Sırt ağrısına dikkat!
Sırt ağrısına dikkat!
Her 5 kişiden 1´inde görülen sırt ağrısı hafife alındığında ilerleyen dönemlerde kalıcı ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirken, ağrı ciddi bir hastalığa da işaret edebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü´nden Uz. Dr. Gülseren Kayalar, sırt ağrıları ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.
Bahar alerjilerinden korunmak için 10 öneri
Bahar alerjilerinden korunmak için 10 öneri
Memorial Diyarbakır Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü´nden Doç. Dr. Güngör Ateş, bahar alerjilerinden korunmak için 10 öneride bulundu.
Balıkesir, Meme Kanseri Tarama Programında Türkiye 1. si oldu
Balıkesir, Meme Kanseri Tarama Programında Türkiye 1. si oldu
Balıkesir´de yürütülen Meme Kanseri Tarama Programıyla Türkiye genelinde birincilik ödülü Balıkesir´e verildi.
KEMOTERAPİ ALAN HASTALAR İÇİN 15 BESLENME ÖNERİSİ
KEMOTERAPİ ALAN HASTALAR İÇİN 15 BESLENME ÖNERİSİ
Sağlıklı beslenme kansere karşı koruyucu etki yaparken kanser tanısı almış hastalarda da tedavinin en büyük yardımcılarından biri olarak öne çıkıyor.
Sağlık Müdürü Dr. Ekiz, Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye ve Dünya”
Sağlık Müdürü Dr. Ekiz, Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye ve Dünya”
Verem Hastalığı hakkında basına yazılı açıklamada bulunan Erdek İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ekiz, Her yıl 24 Mart Dünya “Verem Günü” olarak bilinir.
Dr. Aykaç´tan Yaşlılara Saygı Haftası mesajı
Dr. Aykaç´tan Yaşlılara Saygı Haftası mesajı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi hekimlerinden Doktor Hüseyin Aykaç, Her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.
Dr. Selim Panç´tan sağlığa bakış
Dr. Selim Panç´tan sağlığa bakış
“Bandırma´ya ikinci hastane gerekli”
Erdek´e 100 odalı huzurevi
Erdek´e 100 odalı huzurevi
“Mehmet ve Zatiye Soydan Sosyal Yardım Vakfı”nın yapacağı huzurevinin iki yılda tamamlanması plânlanıyor
84 yaşındaydı, 23 yaşındaki gence hayat verdi
84 yaşındaydı, 23 yaşındaki gence hayat verdi
Bandırma Devlet Hastanesi´nde yeni bir organ nakli operasyonu daha gerçekleşti.
Şaşılık tedavisi ihmale gelmez!
Şaşılık tedavisi ihmale gelmez!
Çocuğunuzda göz kayması gözünüzden kaçmasın.
Başkan Saka, Ege´li Başkanlarla turizmi konuştu
Başkan Saka, Ege´li Başkanlarla turizmi konuştu
Gün içerisinde özellikle de midenizde ve omzunuzda şiddetli ağrılar hissediyor,
Yaşlılığı değil gençliğinizi uzatın
Yaşlılığı değil gençliğinizi uzatın
Gelişen tıp, teknoloji ve doktorların deneyimi sayesinde insan ömrü her geçen gün daha da uzuyor.
Kardiyolog Dr. Selim Panç:  “Sigara, insan sağlığının bir numaralı düşmanıdır”
Kardiyolog Dr. Selim Panç: “Sigara, insan sağlığının bir numaralı düşmanıdır”
Kardiyolog Doktor Selim panç, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle açıklama yaptı.
Sigaraya başlama yaşı 11´e kadar düştü
Sigaraya başlama yaşı 11´e kadar düştü
Dünyada yaklaşık 1 milyar 100 milyon kişi sigara kullanıyor ve buna bağlı hastalıklar nedeniyle de 7 milyon kişi yaşamını kaybediyor.
SAĞLIK DEPOSU 5 KIŞ ÇORBASI
SAĞLIK DEPOSU 5 KIŞ ÇORBASI
Bu çorbalarla gripten korunmak mümkün!
Dr. Mahmut Ekiz´den Cüzzam Hastalığı açıklaması
Dr. Mahmut Ekiz´den Cüzzam Hastalığı açıklaması
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Mahmut Ekiz, (Lepra Hansen Hastalığı) Cüzzam hakkında yaptığı açıklamayla vatandaşları bilgilendirdi.
Erdek Hastanesi´nde geçen yıl 125 bin kişi polikliniklere geldi
Erdek Hastanesi´nde geçen yıl 125 bin kişi polikliniklere geldi
2017 yılı istatistikleri belli oldu
Kalp Gribine Dikkat!
Kalp Gribine Dikkat!
En Çok Erkeklerde Görülüyor
Zatürre´de 4 önemli işarete dikkat çekildi
Zatürre´de 4 önemli işarete dikkat çekildi
Balıkesir geneli genişletilmiş danışma meclisi toplantılarının ilk durağı Sındırgı ilçesi oldu. Sındırgı Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirilen toplantıya geniş çapta bir katılım oldu.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler