Bel fıtığı ameliyatından korkmayın
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Onur Ulu, “lomber disk hernisi” veya halk arasında bilinen ismiyle “bel fıtığı” rahatsızlığının tedavisini anlattı.
Tarih: 21.11.2016 20:10:13/ 1296okunma / 0yorum

Bel ağrısı rahatsızlığının insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyleyen Doç. Dr. M. Onur Ulu, “Bilinen en eski cerrahi tıbbi belge olan Edwin Smith Papirüsü´nde de bel ağrısı tedavisi ile ilgili bir kısım bulunmaktadır. Fakat toplumda çok sık görülmesine karşın yaygın kanının aksine ‘bel fıtığı´ bel ağrısına neden olabilecek onlarca hastalıktan sadece bir tanesidir. Dolayısıyla bu düşünce büyük oranda doğru değildir” dedi.
Belin yanı sıra boyun ve sırt gibi omurganın diğer bölgelerinde de fıtıklaşma görülebileceğini belirten Doç. Dr. Ulu, “Bildiğimiz üzere kollarımıza, bacaklarımıza ve parmaklarımızın en uç noktasına uzanan sinirler beyin dokusunun devamı olan ve beyin sapından bel bölgesine uzanan ‘omurilik´ adlı yapıdan çıkar. Son derece hassas bir yapı olan omurilik, omurga kemiklerinin oluşturduğu boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan bir kanalın içerisinde uzanır. Omurga kemikleri arasında hem omurga kemiklerini birbirine bağlayıcı hem de ‘şok emici´ vazifesi gören ‘intervertebral disk´ isimli yapılar bulunur. Gerek boyun, sırt gerekse bel fıtıklarında, fıtıklaşan yani olması gereken yerden başka bir yere doğru yer değiştiren yapılar omurga kemiklerinin arasındaki disklerdir” dedi.
Disklerin neden fıtıklaştığını da açıklayan Doç. Dr. Ulu, “Bunun iki ana sebebi var. Bunlardan birisi doğal yaşlanma süreci. Zira yaşlanmayla beraber disk yapısının büyük kısmını oluşturan su içeriği azalıyor. Yapısal kollajen lifleri bozulmaya başlıyor, disk yüksekliği azalıyor ve içeriği fıtıklaşıyor. Daha genç yaşta gördüğümüz diğer önemli neden ise travma. Ağır yük kaldırma sonrası, yüksekten düşme, kronik mikrotravma maruziyetinde veya künt darbe sonrası disk duvarı yırtılıp içeriğinin fıtıklaşabiliyor veya komple omurla beraber bir kayma görülebiliyor. Travma nedenleri arttırılabilir tabi. Örneğin mesleği gereği uzun saatler ayakta kalmak zorunda kalan insanlarda veya yıllarca omurgasına aşırı yük bindiren profesyonel sporcularda disk dejenerasyonu ve fıtıklaşması daha erken yaşta görülüyor. Bunlardan çok daha nadir görülen bir başka neden de hastanın hâlihazırda kollajen doku yapısını bozan bir genetik hastalığının olması diyebiliriz” ifadelerini kullandı.
“Güç Kaybı Meydana Gelebilir”
Disklerin fıtıklaşması sonucu iki problem ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Ulu, şunları dile getirdi: “Birincisi diskin yapısının bozulmasıyla omurganın şok emme yeteneği, esnekliği ve stabilitesi bozuluyor. Aynı zamanda omurganın diğer yapı elemanlarına daha fazla yük binmeye başlıyor. Bu da komşu yapılarda zincirleme bir bozulmaya yol açıyor. Tabi ki hastaya bunun faturası bel, boyun veya sırt ağrısı şeklinde çıkıyor. İkinci problem fıtıklaşan disklerin direkt omuriliğe baskı yapması ve kollara veya bacaklara giden sinirleri omurilikten çıktığı kök bölgesinde sıkıştırarak sinir hasarına yol açması. Örneğin boyun fıtığında sinir kök basısı varsa hastada boyundan kola doğru yayılan; bel fıtığında ise belden bacağa yayılan ve öksürmekle şiddetlenebilen ağrı görülebiliyor. Maalesef gecikmiş durumlarda hasta kol, bacak veya ayakta kalıcı güç kaybı ile karşı karşıya kalabiliyor.”
“Belden Bacağa Yayılan Ağrıya Dikkat”
Geçmeyen bel ağrısının bir sağlık kuruluşuna başvurmak için önemli bir bulgu olduğunu aktaran Doç. Dr. Ulu, “Ancak başta söylediğim gibi bel fıtığı bel ağrısı yapan birçok nedenden sadece bir tanesi. Asıl önemli olan ve derslerde öğrencilerime ısrarla vurguladığım nokta belden bacağa veya kasığa yayılan ağrı durumunda bel fıtığının ayırıcı tanıda ön plana alınmasıdır. Sonuç olarak hastalar için bel ağrısı eşlik etsin veya etmesin bacağa yayılan ağrı daha uyarıcı bir bulgu olmalıdır. Bunun yanı sıra tabii ileri sinir basılarında ayak başparmağı, ayak bileği veya bacakta kuvvet kayıpları ve gene ileri basılarda gördüğümüz idrar yapmada zorlanma ve eşlik eden cinsel işlev kayıplarında gecikmeden hekime başvurulmalı ve radyolojik görüntüleme yapılmalıdır” dedi.
“Bel Fıtığı Hastasında Ameliyatı Geciktirmek Yanlış”
Birçok hastalıkta olduğu gibi bel fıtığında da öncelikle cerrahi harici tutucu tedavi yöntemlerinin ön planda olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ulu, “Bel fıtığı tespit edilen hastaların % 90´ı ilaç tedavisi, yeterli ve uygun yatak istirahati, lokal enjeksiyonlar vb. gibi tutucu tedavi yöntemleri ile ağrı ataklarını savuşturup normal yaşamlarına dönmektedir. Akut ağrı atağından sonra bel adalelerini güçlendirici fizik tedavi egzersizleri ve beli zorlamayan uygun sporlara hasta yönlendirilebilir. Burada en önemli kritik karar noktası tedaviye cerrahi olarak başlanması gereken hasta grubunu tutucu tedaviyle iyileştirmeye çalışırken geri dönülmeyen sinir hasarı noktasına getirmektir. Yani her hastaya hemen ameliyat önermek ne kadar yanlışsa cerrahi tedavinin şart olduğu bir bel fıtığı hastasında ameliyatı geciktirmek de o kadar yanlış ve faturası ağırdır” şeklinde konuştu.
“Ameliyat olmazsan felç olursun durumu” tabirine ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Ulu, “Felç olmak tabiri benim duymayı hiç sevmediğim ve çoğu durumda kullanmadığım bir tabir. Bunu yerli yersiz kullanıp hastayı ve yakınlarını gereksiz paniğe sevk etmemek lazım. Bunun yanında da eğer sinir dokusunda hali hazırda hasara yol açmış veya açma riski yüksek olan bir bası var ise de gerekli uyarıları uygun dille yapmak lazım. Zira sinir dokusu hasarlandıktan sonra işlevini çoğu zaman eski şekilde yapamayan hassas bir yapı” diye belirtti.
Bel fıtığı cerrahisinde Dünya´daki en iyi merkezlerde uygulanan ve yıllardır kabul görmüş en yaygın altın standart cerrahi yöntemin “mikrodiskektomi” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ulu, “Bu yöntem mikroskop yardımı ile küçük bir kesiden girilerek bası yapan fıtık parçasının çıkartılıp sinirlerin rahatlatılmasıdır. Doku travmasının az olması dolayısıyla hastalar ameliyatın ertesi günü yürütülüp taburcu edilebilmektedir. Sonuç olarak uygun hastaya ehil ellerde uygulandığı ve yeterli rahatlatmanın yapıldığı durumlarda oldukça yüz güldürücü bir cerrahidir. Bu yöntem ülkemizde faaliyet gösteren hastanelerin birçoğunda teknik imkânlar dâhilinde ve meslektaşlarımın özverisiyle başarıyla uygulanmak-tadır” diyerek sözlerine ekledi. Haber Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: fıtığı ameliyatından korkmayın
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Sarı, Öğretmen ziyaretlerini sürdürüyor
Başkan Sarı, Öğretmen ziyaretlerini sürdürüyor
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle devam eden öğretmen ziyaretlerini Erdek İlçe Milli Eğitim ve Erdek Halk Eğitim Merkezi Müdürlerine yaptığı ziyaretlerle sürdürdü.
Sağlık Bakanlığı´ndan körfez bölgesinde doktor yok itirafı!
Sağlık Bakanlığı´ndan körfez bölgesinde doktor yok itirafı!
CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde Sağlık Bakanlığı´na sorduğu soruların cevaplarını kamuoyu ile paylaştı.
Helikopter Hava Ambulans hizmetiyle çok can kurtarılıyor
Helikopter Hava Ambulans hizmetiyle çok can kurtarılıyor
Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi´nde tedavi gören Eymen Çakan isimli 18 günlük Prerenal ABY tanılı bebek, Helikopter Hava Ambulansı ile İstanbul´a sevk edildi.
İsveç´li hekimler “Robotik Cerrahi” yöntemiyle tanıştı
İsveç´li hekimler “Robotik Cerrahi” yöntemiyle tanıştı
İsveç´li hekimler, Robotik Cerrahi yöntemini yerinde incelemek üzere Bursa Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi´ni ziyaret etti.
Sonbahar alerjilerinden korunmak için 6 öneri
Sonbahar alerjilerinden korunmak için 6 öneri
Mevsim geçişlerinde yaşadığımız alerjiye bağlı sağlık sıkıntıları çocuk-yetişkin ayırmadan herkesi rahatsız ediyor.
Toplum Sağlığı Merkezi´nden “Meme Kanseri” uyarısı
Toplum Sağlığı Merkezi´nden “Meme Kanseri” uyarısı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Doktor Mahmut Ekiz, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı nedeniyle yazılı açıklamada bulundu.
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Uyardı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Uyardı
Geçtiğimiz gün yaşanan Sel felaketinin ardından Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Mahmut Ekiz, içme suyu kullanımına yazılı açıklama ile vatandaşları uyardı.
Kahvaltıda mutlaka olması gereken 8 besin
Kahvaltıda mutlaka olması gereken 8 besin
Kahvaltı, günün en önemli öğünü olarak biliniyor.
KURBAN BAYRAMI VE BESLENME
KURBAN BAYRAMI VE BESLENME
Sağlıklı bir bayram geçirmek için doğru besin seçimi, kurbanlık kesimlerinin doğru şekilde yapılması, gıda güvenliği, etlerin saklanması, hazırlanması ve pişirme yöntemlerinde bilinçli davranmak gerekiyor.
Hemşirelerle tartışıp doktoru yumrukladı
Hemşirelerle tartışıp doktoru yumrukladı
Bandırma Devlet Hastanesi acil servisine Çarşamba gecesi bir yakınını tedavi amacıyla getiren ve acil serviste
“DUMANSIZ HAVA SAHASI UYGULAMALARI”
“DUMANSIZ HAVA SAHASI UYGULAMALARI”
Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, “Dumansız hava sahası uygulamaları” hakkında bilgilendirmede bulundu.
Evde rehabilitasyon hizmeti
Evde rehabilitasyon hizmeti
Erdek Belediyesi bünyesinde çalışan fizyoretapist, evlerinden çıkamayan felçli, engelli ya da fizik tedavi gereken hastalar için, vatandaşlardan gelen talep üstüne evlere giderek rehabilitasyon hizmeti gerçekleştirecek.
Yoğun bakımı da evlere taşıdı.
Yoğun bakımı da evlere taşıdı.
Türkiye´de yaygınlaşmaya başlayan Evde Bakım Hizmetleri, artık yoğun bakımı da evlere taşıdı.
Tatilde de dişler düzenli şekilde fırçalanmalı
Tatilde de dişler düzenli şekilde fırçalanmalı
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Açık büfeli bir tatilde veya büyük anne-büyük baba evinde dilediğini istediği miktarda yiyen çocukların...
Yazın en çok klimalar hasta ediyor!
Yazın en çok klimalar hasta ediyor!
Özellikle de bunaltıcı yaz sıcaklarında imdadımıza yetişen klimalar, bakımları yapılmadığı ve bilinçsiz kullanıldığında ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINA KARŞI 10 ÖNEMLİ KURAL!
GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINA KARŞI 10 ÖNEMLİ KURAL!
Yaz güneşi cildinizde kalıcı sorun bırakmasın!
Kavurucu Sıcaklara Karşı 8 Beslenme Önerisi
Kavurucu Sıcaklara Karşı 8 Beslenme Önerisi
Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile birlikte her yaştan insan için vücudun temel gereksinimleri de değişiyor.
Bandırma´da inanılmaz olay
Bandırma´da inanılmaz olay
Organlarının hepsinin ters tarafta olduğunu yıllar sonra öğrendi
Dr. Selim Panç : “Sıcak Havalar Kalp Krizini Tetikliyor”
Dr. Selim Panç : “Sıcak Havalar Kalp Krizini Tetikliyor”
Kalp Hastalıkları Uzmanı doktor Selim Panç sıcak havaların kalp üzerine olan etkileri ile ilgili yaptığı açıklamada kalp krizleri mevsimsel olarak yaz aylarında, sıcaklıklara bağlı artış gösteriyor.
Yaz Beslenmesinde  7 Kritik Öneri
Yaz Beslenmesinde 7 Kritik Öneri
Yaz sıcaklarında beslenmeye ayrı bir özen göstermek gerekiyor.
Burhaniye Belediyesi´nin 208 personeli sağlık taramasından geçirildi
Burhaniye Belediyesi´nin 208 personeli sağlık taramasından geçirildi
Burhaniye Belediyesi Personel A.Ş.´ye devri gerçekleşen 208 şirket personeli sağlık taramasından geçirildi.
“Günde en az 2 litre su içilmeli”
“Günde en az 2 litre su içilmeli”
Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yalçın Düker, “Böbreklerimizin sağlıklı çalışması için günde en az 2 litre su içmemiz gerekir” dedi.
Mobil Sağlık Tırı Erdek´te
Mobil Sağlık Tırı Erdek´te
Erdek´e, Sağlık Bakanlığı´nın "Mobil Sağlık Tırı" geldi.
Erdek Devlet Hastanesine ikinci dahiliye uzmanı geldi
Erdek Devlet Hastanesine ikinci dahiliye uzmanı geldi
Erdek Devlet Hastanesi´nde 8 doktor bulunuyor.
Kenelere dikkat!
Kenelere dikkat!
İlçe Sağlık Müdürü Ilgaz: “Pikniğe ve tarlaya gidenler dikkatli olmalı”
"Erken Teşhis Hayat Kurtarır"
"Erken Teşhis Hayat Kurtarır"
Mobil Sağlık TIR´ı Erdek´te hizmet verecek
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi´nden “PESTİSİT” uyarısı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi´nden “PESTİSİT” uyarısı
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Ekiz, yayınladığı bilgilendirme yazısı ile halkı “PESTİSİT” kullanımında dikkat edilecek hususları açıkladı.
Hamile kalmak için balık yiyin
Hamile kalmak için balık yiyin
Harvard Üniversitesi´nde yapılan araştırmaya göre, deniz ürünlerinden zengin beslenen çiftler hem daha fazla seks yapıyor hem de daha çabuk çocuk sahibi oluyor.
Sahurda içilen süt uzun süre tok tutuyor
Sahurda içilen süt uzun süre tok tutuyor
Ramazan ayında süt tüketiminin önemine dikkat çeken Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Bir bardak süt 5 saat tokluk hissi verir. Sahurda süt tüketimi çok önemli” uyarısında bulundu.
Balıkesir´de Anne Sütü´nün önemi anlatıldı
Balıkesir´de Anne Sütü´nün önemi anlatıldı
Balıkesir´de “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” çeşitli etkinliklerle devam ediyor.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler