Bugün - 16 Eylül 2014 Salı Firma Rehberi  |  Foto Galeri  |  Video Galeri  |  İlanlar  |  Bize Ulaşın
www.yenierdekgazetesi.com Logo

   
MAKALELER SPOR YEREL BÖLGE MAGAZİN SAĞLIK RESMİ İLANLAR 
Haber Detayları

Erdek Zeytin Kooperatifinden İlçe Tarımı sarsacak açıklama

Bu yıl sofralık zeytin üretiminde meydana gelen azalmanın nedeni olan mantar hastalığına karşı önlem olarak, ilk etapta Balıkesir İl Tarım Müdürlüğünden ilçeye teknik bir ekip getirildiği bu ekibin yaptığı araştırmada neticeye varamadığı öğrenildi..

YEREL Haberi - 06 Aralık 2009 Pazar - 00:00
Bu yıl sofralık zeytin üretiminde meydana gelen azalmanın nedeni olan mantar hastalığına karşı önlem olarak, ilk etapta Balıkesir İl Tarım Müdürlüğünden ilçeye teknik bir ekip getirildiği bu ekibin yaptığı araştırmada neticeye varamadığı öğrenildi..
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
Bu yıl sofralık zeytin üretiminde meydana gelen azalmanın nedeni olan mantar hastalığına karşı önlem olarak, ilk etapta Balıkesir İl Tarım Müdürlüğü'nden ilçeye teknik bir ekip getirildiği bu ekibin yaptığı araştırmada bir neticeye varamadığı öğrenildi.
Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gümüştaş, Tarım İl Müdürlüğü'nün bir sonuca varamaması üzerine, bu kez Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nden ekip istendiği, enstitü personelinin zeytin bahçelerinde yaptığı incelemesinde, bölgede ciddi bir zarar gördüğünü, araştırma sonucu rapor düzenleme aşamasına gelindiğinde ise her nedense, zararın % 25 oran olarak rapora yazıldığı, aynı raporda herhangi bir mantar hastalığının ise görülmediğine yer verildiğini iddia etti.
S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi yönetimi Perşembe günü basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada, bu yıl zeytinde görülen mantar hastalığına karşı Erdek İlçe Tarım Müdürlüğü'nün önlem almadığı ifadelerine yer verildi.

Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi yönetim kurulu başkanının yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
Hastalık ve zararlılar rekolteyi düşürdü
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve uygulanan tarım politikası nedeniyle, diğer tarım ürünlerinde görülen sıkıntılar, Marmarabirlik'in uyguladığı politika sayesinde zeytin ürününe ciddi oranda yansımamıştır. Sıkıntı bu yıl da yansımayacaktı ancak ürünümüzün hasat öncesinde yaşadığı hastalık ve zararlılar nedeniyle rekoltede ciddi boyutta düşüş yaşanmıştır.
Tarım Erdek İlçe Müdürlüğü uyarılmıştı
Zeytin kooperatifimizce yapılan incelemede, bölgede rekoltede ciddi oranda düşüş yaşanacağı saptanmış ve bunun nedenlerinin araştırılması gerektiği öngörülmüştü. Öncelikle Erdek İlçe Tarım Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerimizde, özellikle bizzat İlçe Tarım Müdürü ile yapılan telefon görüşmemizde, zeytinde dökülmenin çok ciddi olmadığı sadece lokal olduğu ifade edilmiştir. Bunun ertesinde bölgede yoğun zeytin dökülmesinin nedenlerinin tespit edilebilmesi için kurumumuzca alınan bazı numuneler Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'ne gönderilmiştir. Bu arada İlçemiz Kaymakamı ile görüşme yapılmış, bunun üzerine Kaymakamımız, Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü'nden bölgedeki hastalığın tespiti için bir ekip istemiştir. Gelen ekip, yapmış olduğu araştırma sonunda bir neticeye varamamış, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nden ekip talep ederek ikinci kez araştırma yapılmıştır. Bu araştırma esnasında bölgede ciddi bir zararın olduğu görülmüş ancak rapor düzenleme aşamasına gelindiğinde ise, her nedense raporda zararın % 25 olduğu ve herhangi bir mantar hastalığı görülmediği belirtilmiştir.
Üretici ortakların banka borçlarının ertelenmesine çalışıyoruz
Kooperatife teslim edilecek ürün miktarını, rekolte beyannamesinde belirten ve buna göre bütçesini ayarlayan üretici ortaklarımızın, ciddi oranda kayba uğramasından dolayı, banka borçlarının ertelenmesi için çaba harcanmaktadır.
% 25 hasar anormaldir
Nedenini anlayamadığımız bir sebep yüzünden İlçe Tarım Müdürlüğü'müzün ısrarla "Bölgede ciddi zarar yoktur" şeklindeki değerlendirmesi neden dir? Verilen % 25 hasar raporu anormaldir.
Zeytincilikle uğraşan herkesin bildiği gibi, hiç hastalık ve zararlı olmadığı dönemlerde dahi % 25 hasar normaldir. Tüm üreticilerimizin ürettiği ürünün % 25'i zaten yağlık olarak değerlendirilmektedir. Özellikle de, İlçe Tarım Müdürlüğü bu zararın sebeplerini kurumumuza yüklemeye çalışmaktadır.
Zeytin Kooperatifi devre dışı bırakılmakta
Ancak kurum olarak, ne ilaçlama birliğinde bir temsilcimiz bulunmakta, ne de zeytin zararlıları ve bunlarla mücadelede en küçük bir çalışma dahi yapmamıza izin verilmemektedir. Bunu yapmaya kalktığımızda da, İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından şiddetle uyarılıp, "işimize bakmamız" gerektiği bildirilmektedir. Oysa, bölgenin tüm ürününü satın alan kurumumuz, zeytinle ilgili kararlarda devre dışı bırakılmakta, oluşan en küçük sıkıntıda, örneğin ilaçlamalardaki aksaklık ve kötü sonuçlarda kurumumuz suçlanmaktadır.
Sorumluluklarda kurumumuz yer almalı
Zeytin denince, akla Marmarabirlik geliyorsa, zeytinin her devresindeki karar ve sorumluluklarda kurumumuzun yer alması gerekmektedir.
Kurumumuz resmi kurumların tahsilat servisi midir? Hayır !
Kendi hatalarını kurumumuza yüklemesinler
Kurumumuzca, Bornova Zeytincilik Araştırması Enstitüsü'ne numune gönderilmesi İlçe Tarım Müdürlüğü'nü neden rahatsız ediyor? Kendi sorumluluğunda olan bu zararın kurumumuza yüklenmeye çalışılmasının sebebi nedir? İlgili uzmanlar, zeytin karardığı andan itibaren hastalanıyor demesine rağmen nasıl oluyor da, Marmarabirlik kampanyayı geç açtığı için bu sorunlar oldu diyebiliyorlar.
Üretici ortağın rekolte beyanı: 10 milyon 611 bin 752 kiloydu
Üretici ortağın rekolte beyan miktarı 10 milyon 611 bin 752 kilo iken, İlçe Tarım Müdürlüğü ise 10 milyon kilo sofralık zeytin rekoltesi belirtmiştir.
Ancak, bugüne kadar sofralık zeytin olarak 2 milyon 800 bin 478 kilo zeytin alabilmiştir.
Rakamlar böyleyken, nasıl % 25 zarar tespiti yapılabiliyor.
İlçe Tarım Müdürlüğü ne iş yapıyor?
Hava şartları böyle bir yıl getirmiş sonucuna katlanacağız. Bundan sonra da bu hastalığın tedavisi için gerekli olan çalışmaları yaparak sonucunu üreticilerimizle paylaşacağız. İlçe Tarım Müdürlüğü'nden de böyle bir açıklama beklerdik. Ancak hastalığı dahi kabul etmeyip, sadece Marmarabirlik'i suçlamak hiçbir şeyi düzeltmez. İlçe Tarım Müdürlüğü ne iş yapıyor? Sorusunu getirir.
Ege Üniversitesi'ne de numune gönderdik
Bölgemizde yaşanan hastalığın teşhisi ile ilgili Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nden cevap alamayınca Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümüne numune gönderdik. Ve karşılığında, birer kopyası sizlere de sunulan teşhis raporunu aldık. Her ne kadar, İlçe Tarım Müdürlüğü, bölgede hastalık yok sadece lokal olarak % 25 döküm var dese de, biz yine de Marmarabirlik olarak İlçe Tarım Müdürümüzden, zeytin üreticileriyle görüşerek zararlarının ne olduğunu öğrenmelerini tavsiye ediyor özellikle de veteriner hekim olan Tarım Müdürümüzün bunu tespit edemeyeceğini, zeytini ve zeytinciyi iyi tanımadığını, zeytincilikle ilgili yeterli teknik alt yapısı bulunmadığı için kendisinin kandırıldığını düşündüğümüzü bildirmek istiyoruz.
Kampanya tarihini Marmarabirlik belirler
Kendi işine bakmasını düşündüğümüz İlçe Tarım Müdürüne, sağlıklı zeytini ağacın üzerinden hiçbir gücün düşüremeyeceğini, zeytin alım kampanyasının ne zaman açılıp ne zaman kapanacağına, ülkemizin olduğu gibi, Avrupa'nın da zeytin konusunda en büyük otoritesi olan Marmarabirlik'in karar verebileceğini hatırlatıyoruz.
 
Anahtar Kelimeler:0,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1718
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YEREL Haberleri
Okul bahçesine asfalt kaplama
MHP İlçe Başkanlığı’na Çolak atandı
Bandırma, Tarım Odaklı Sanayi Gelişim Bölgesi Erdek de aynı kapsamda

Bandırma, Tarım Odaklı Sanayi Gelişim Bölgesi Erdek de aynı kapsamda
YENİ ERDEK, Balıkesir Tanıtım Günlerinde
Zehra Üner, toprağa verildi
Üner ailesinin acı günü
Hacılarımızı uğurladık…
Diğer Başlıklar

ERKEN EMEKLİLİK GELDİ
Banvit’in geleneksel hale getirdiği ‘’ Bandırma Sokak Basketbolu Turnuvası’’ sona erdi
Altınova düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı
Sındırgı Feshane’de farkındalık yarattı
Edremit’te Kaza: 2 Yaralı
Bandırma Kent Konseyi seçimi yenileniyor
ESNAF VE VATANDAŞ 16 YIL SONRA TEZGAHTA YENİDEN BULUŞTU
Prof. Dr. Alkan, “Karanlık Bir İttifakın İçinde Olanlar Var”
Sever, Balıkesir Tanıtım Günlerinde
Okul bahçesine asfalt kaplama
 Yazarlar
SAYİM ALKAZAK
Atatürk’ün sınıf birinciliği kime lazım?
“Atatürkçü olmayı kendime h...
BEDİRHAN AYDIN
İYİLİKLERDE MANEVİ ÜCRET
Cenabı Hak biz insanlara karşı çok keremli,...
HAKAN AKANT
SARAY YOLUNDAKİ TAŞ
Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun ü...
ÖNDER BALIKÇI
Erdek kitabı, Aysan ve gerçekler!
Facebook’ta, bir yazımın altında, büy&u...
BAHAR GÜNGÖR
Daha şirin bir Erdek istiyorum
Merhaba sevgili Erdek’liler… Son g&uu...
İSMAİL HAKKI ÖZSARI
ALEVİLERİN BÜYÜK SIRRI
Sevgili okurlarım, bugünkü yazımın başlığını Ünsal...
Erhan Göçmen
SOMA’YA FARKLI BAKIŞ
Ulus olarak yaşadığımız Soma faciası  neden...
İBRAHİM BELEK
Atatürkçü düşünce birleştirici, toplayıcıdır.
Yıllarca Bandırma'da yaşadıktan sonra yaşamını Ank...
KEMAL DENİZ ŞEKERCİ
Piri Reis Camii meselesi
İslam dininde Müslümanların ibadetlerini yapmak ...
Nükhet özipek
Sahilde yaşamak güzel
Belki bana öyle geliyor. Deniz kenarında önde mavi...
YENİ ERDEK GAZETESİ
Ulusal Gazeteler
 Hava Durumu (Balıkesir )
Salı
15°C - 28°C
Çarşamba
17°C - 24°C
Perşembe
15°C - 22°C
Cuma
14°C - 24°C
 Namaz Vakitleri (Balıkesir )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:0306:4213:1316:4419:2620:52

16 Eylül 2014 Salı
 Günün Sözü
Erlerle sohbet seni de erlere katar.
()
 Süper Lig
 TakımlarOGBMAvPuan
1Kayserispor16475019
2Orduspor16484-120
3Gençlerbirliği16637-521
4K.Karabükspor16655423
5Trabzonspor16655623
6Kasımpaşa16583623
7Bursaspor166641024
8MP Antalyaspor16834627
9Fenerbahçe167631827
10Beşiktaş167631127
Arşiv Arama
Facebook
 SANAL BASIN

sanalbasin.com üyesidir

 İletişim

 

Adres : Yalı Mah. Ortaokul Cad. No. 14/A 
   ERDEK/BALIKESİR
Telefon : 0.266 835 22 97
Telefon : 532 670 33 98 
Fax 0.266 835 22 97
   
Anasayfa | Site Haritası | Sitenize Ekleyin | RSS Kaynağı | Bize Ulaşın Tasarım Knnweb